Zioła

W Ajurwedzie zioła są jednym z najważniejszych sposobów leczenia i wzmacniania zdrowia. Ajurweda dysponuje wieloma unikalnymi mieszankami ziół, które bardzo skutecznie łagodzą i leczą współczesne dolegliwości. Szukając ziół odpowiednich dla nas, warto pamiętać o kilku sprawach.

 

Dobór odpowiednich ziół będzie właściwszy, jeśli skonsultujemy go ze specjalistą.

 

Każde zioło lub mieszanka ziół oddziałuje na trzy dosze: Vattę, Pittę i Kaphę. Wytłumaczę to na prostym przykładzie. Ola cierpi z powodu wzdęć i zaparć. W jej przypadku natura tych dolegliwości wiąże się z zaburzoną Vattą. Na konsultacji otrzymuje zioła i zalecenia, które pomagają jej przywrócić zdrowie. Działają, a Ola chętnie opowiada o tym, co jej pomogło. Zaciekawiona mama Oli, która także cierpi na wzdęcia i zaparcia, zaczyna stosować te same zioła. W jej przypadku dolegliwości wiążą się z zaburzoną Vattą, ale cierpi ona także na zaburzenia Pitty. Zioła, które miały pomagać, wyprowadzają z równowagi zaburzoną Pittę i w efekcie mama Oli czuje się coraz gorzej. Zaniepokojona odstawia zioła, przekonana, że zalecenia Ajurwedy nie są dla niej. Sęk w tym, żeby odpowiednio dobrać zioła, ich dzienną dawkę i długość stosowania, a to wymaga fachowej porady.

 

Kiedy kupujemy zioła zwróćmy uwagę na wagę pojedynczej tabletki oraz liczbę tabletek w opakowaniu.

 

Często okazuje się, że tańsze zioła zawierają 1/3 zalecanej leczniczej dawki. Jest tak głównie dlatego, że należą one do grup suplementów, bezpiecznych do stosowania bez konsultacji z lekarzem. Jeśli jednak chcemy stosować zioła jako leki, które w widoczny sposób poprawią nasze zdrowie, potrzebujemy większych dawek.

 

Zioła występują w różnej formie.

 

W Polsce mamy dostęp do pojedynczych ziół, w formie proszku lub sprasowanych tabletek oraz mieszanek ziołowych. Różnią się one skutecznością. Pojedyncze zioła, zawierają większą dawkę substancji leczniczej, ale niekoniecznie są bardziej skuteczne. Dzieje się tak dlatego, że odpowiednie mieszanki ziół wzmacniają ich właściwości i zwiększają leczniczą moc. Bardzo dobrym przykładem jest triphala, mieszanka trzech ziół, stosowana najczęściej w kuracji jelit. Więcej na temat triphali napiszę już wkrótce.

 

Zioła w proszku, kuszące niską ceną są z reguły gorszej jakości niż zioła pakowane, prasowane w formie tabletek i kapsułek.

 

Zioła takie zawsze powinny być opatrzone datą wyprodukowania/zapakowania oraz datą przydatności do spożycia. Zioła w proszku, zapakowane w przeźroczyste opakowania, znacznie szybciej tracą swoje właściwości lecznicze. Obniżać może je także niewłaściwy sposób przechowywania. Jakość ziół sprzedawanych w postaci proszku bywa często trudna do określenia i budzi wątpliwości.

 

Pamiętajmy, że zioła działają najskuteczniej w oczyszczonym ciele.

 

W praktyce znaczy to, że w ujęciu ajurwedyjskim przyjmowanie ziół powinno być poprzedzone Panchakarmą. Chodzi o to, by intensywnymi zabiegami oczyszczającymi pozbyć się toksyn,  wzmocnić metabolizm i przyswajanie. Znów na prostym przykładzie – stosowanie ziół jeśli nasze ciało jest mocno obciążone toksynami, jest jak wrzucanie organicznych warzyw i owoców do kosza, który nigdy nie był czyszczony. W najbliższym czasie rozwinę ten temat, gdyż często spotykam się z pytaniami czy można zastąpić Panchakarmę kuracją ziołową.

 

Zioła należące do kategorii rasajany, czyli zioła odmładzające nasze komórki, wymagają dobrze przygotowanego ciała.

 

Podawanie rasajan ma znacznie większy sens, jeśli ciało jest oczyszczone i dobrze radzi sobie z codziennymi wyzwaniami.  Często to właśnie te zioła cieszą się największym zainteresowaniem ze strony klientów. Mowa tu o takich ziołach jak shatavari, ashwaganda, także triphala. W kolejnych wpisach dokładnie je omówię.

 

Kuracje ziołowe są skuteczne, jeśli stosujemy je odpowiednio długo.

 

Kiedy przyjmujemy zioła oczyszczające, w połączeniu z odpowiednią dietą, stosujemy je co najmniej miesiąc. Zioła wzmacniające poszczególne organy, np jelita czy układ nerwowy przyjmujemy co najmniej 3 miesiące. Zioła, które mają nam pomóc przy złożonych i przewlekłych zaburzeniach równowagi przyjmujemy 6 miesięcy. Skuteczność ziół rośnie z czasem. Dlatego też, jeśli decydujemy się na przyjmowanie ziół takich jak np brahmi lub triphala, zróbmy to w co najmniej 3-miesięcznej kuracji. To po prostu lepiej wydane pieniądze.

 

Ważne jest odpowiednie dawkowanie ziół.

 

To dawkowanie należy indywidualnie ustalić ze specjalistą w zależności od naszego stanu zdrowia oraz formy ziół i ich objętości. Kiedy porównamy dwie tabletki Triphali różnych firm, widać różnicę nawet 1:3 (330 g jednej i 990 innej).

 

Zioła