Terapie

Ważnym elementem Panchakarmy są terapie przygotowujące ciało do procesu oczyszczania. Są to:

1. Natłuszczanie

Snehana, na którą składają się zabiegi nawilżania i natłuszczania ciała. Od wewnątrz polega na przyjmowaniu masła klarowanego (ghee), które ułatwia przesuwanie się toksyn w ciele. Od zewnątrz, wykonujemy trwający 1,5 – 2h masaż całego ciała. Do masaży wykorzystuje się olej sezamowy, oraz w zależności od potrzeb pacjenta, oleje lecznicze na bazie ziół, np. redukujący ból kręgosłupa, wzmacniający włosy i układ nerwowy.

2. Ogrzewanie/Stymulowanie

Swedana, które polegają nawilżyć i otworzyć ciało, dzięki czemu staje się ono bardziej receptywne i otwarte na zabiegi lecznicze. W zależności od potrzeb i możliwości, może być to sesja gorącej kąpieli, gorący prysznic, sauna parowa lub sauna fińska.

Każdy dzień Panchakarmy obejmuje te dwa podstawowe zabiegi. Dzięki nim nasze ciało czuje się bezpieczne, relaksuje się i otwiera na proces leczenia. Po tej trwającej dwie godziny sesji przygotowującej ciało następuje jeden z właściwych zabiegów oczyszczających.

W trakcie Panchakarmy stosujemy terapię punktów Marma,

punktów energetycznych na ciele. Ich stymulacja pozwala usunąć blokady w przepływie energii życiowej. Stymulacja punktów Marma stanowi sygnał dla ciała i dla poszczególnych organów, który uruchamia ich zdolności do samoleczenia.

W trakcie oczyszczania ważna jest także dieta.

Jest ona lekkostrawna, pozbawiona ciężkich i pobudzających produktów. Dzięki temu, nasz organizm otrzymuje składniki odżywcze i wsparcie, a jednocześnie swoje główne siły skupia nie na trawieniu, a na oczyszczaniu. Podstawowym daniem, które jemy w trakcie Panchakarmy, jest kicheri. Przepis na kicheri znajdziecie tutaj.

Pacjenci przyjmują także indywidualnie dobrane zioła ajurwedyjskie,

wspomagające oczyszczanie wybranych organów: jelit, nerek, wątroby oraz tzw. neurotoniki wspierające układ nerwowy.