W 10. odcinku podcastu rozpoczynam cykl „Alfabet Ajurwedy”. Przygotowałam go przede wszystkim z myślą o osobach, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z Ajurwedą. W ramach cyklu będę Ci przybliżać podstawowe pojęcia ajurwedyjskiego abecadła.
Będę tu mówić o sanskryckich pojęciach, za którymi stoi kilka tysięcy lat ajurwedyjskiej mądrości i tradycji. Mam nadzieję, że poznając je bliżej, będziesz mogła lepiej poczuć ich energię i piękny, głęboki sens, który ze sobą niosą.
Wydaje mi się dość naturalne, żeby zacząć od słowa „Agni”. Przede wszystkim dlatego, że to nazwa firmy, którą od 7 lat prowadzę wspólnie z mężem Michałem.
Agni w Ajurwedzie to jedno z fundamentalnych pojęć. Oznacza ogień trawienny. To ta siła, która transformuje jedzenie w składniki odżywiające komórki naszego ciała. Jeżeli Agni jest mocne, doskonale radzimy sobie z trawieniem, neutralizujemy szkodliwe substancje zawarte w jedzeniu oraz te, powstające w procesie trawienia.
Dobrze strawione jedzenie jest łatwo przyswajalne w jelicie cienkim i grubym, a stamtąd trafia do najodleglejszych komórek ciała. Nasze włosy, komórki w mózgu, w kolanie i dużym placu, wszystkie one dostają najwyższej jakości paliwo, które podtrzymuje je przy życiu.
We współczesnej medycynie odpowiednikami Agni są procesy metaboliczne i enzymy trawienne.
Ajurweda mówi o dwóch rodzajach Agni:
W tym drugim przypadku chodzi o zdolność naszego ciała do metabolizowania i trawienia treści poznawczych – słów, książek, filmów.
W kuchni ajurwedyjskiej troska o Agni jest podstawą komponowania i przygotowania posiłków.
Jak wszystko w Twoim ciele, również Twój ogień trawienny ma jakość jednej z trzech dosz. W tym odcinku opowiem Ci, jak możesz rozpoznać, po jakich wskaźnikach, która dosza zawiaduje Twoim Agni. Dowiesz się, czym charakteryzuje się ogień trawienny typu Vata, Pitta i Kapha.
W odżywianiu z Ajurwedą chodzi przede wszystkim o to, żebyś zrozumiała, jak wygląda, jak funkcjonuje Twój ogień trawienny. A w efekcie – żebyś wiedziała, jak o swoje Agni zadbać.
Maria Nowak-Szabat
Podobało Ci się? Zasubskrybuj, podziel się opinią, podaj dalej
Jeśli podobało Ci się to, co usłyszałaś, rozpuść wici w sieci swoich znajomych, subskrybuj i zostaw swoją rekomendację na Apple Podcasts, dzięki czemu inne osoby łatwiej dotrą do mnie i do Ajurwedy.
Podcast jest dostępny również na Spotify.
Dziękuję Ci bardzo serdecznie i do usłyszenia w kolejnym odcinku podcastu.