W tym odcinku zapraszam Cię do wysłuchania kilku ciekawych fragmentów rozmów ze światowej sławy praktykami i teoretykami Ajurwedy. Część z nich znajdziesz w najbliższej jubileuszowej IV edycji Ajurweda Summit The best of, która zaczyna się już 27 maja.
Janna Scharfenberg o cyklu menstruacyjnym
Janna mówi, że w cyklu kobiety obecne są wszystkie trzy dosze. Owulacja jest fazą Pitty, a tuż przed krwawieniem prowadzenie przejmuje Vata. Kobiety z dużą ilością Vaty w konstytucji lub innych sferach życia poczują ją w objawach PMS. Faza Kapha zajmuje miejsce od końca krwawienia do owulacji. Rozmowa z Janą odbędzie się 29 maja w ramach Ajurweda Summit The best of.
Dr Vasant Lad o Dharmie
Dr Vasant Lad opowiada o filarach życia. Zwraca uwagę na to, co jest Twoją Dharmą w danym momencie życia. Dharma oznacza prawidłowe działanie i prawidłowe obowiązki. Zastanów się, jaki jest Twój obowiązek w danej roli w życiu. Jeśli wiesz, kim jesteś, to ta wiedza pozwoli Ci postępować odpowiednio do Twojej Dharmy. Dr Lad dodał, że medytacja jest kluczowa, bo bez niej nigdy nie będziesz wiedziała, jaka jest Twoja Dharma.
Dr Kulreet Chaudhary o mantrach
Dr Kulreet mówi o nauce i wiedzy o mantrach. W swojej pracy widziała pacjentów, którzy doznawali uzdrowienia na głębokim poziomie właśnie dzięki mantrom. Jest to ważne zalecenie obok ziół ajurwedyjskich czy diety. Dr Kulreet tłumaczy dlaczego, dźwięk jest tak ważnym narzędziem w przywracaniu równowagi. Rozmowa z dr Kulreet odbędzie się 1 czerwca w ramach Ajurweda Summit The best of.
Dr John Douillard o Pranajamie
Oddychanie przez nos wpływa na mózgu. W ciągu całego dnia dużo oddychamy przez buzię, na przykład, wtedy kiedy jemy i mówimy. Ważne jest, aby podczas snu mieć zamknętą buzię i oddychać przez nos. Dzięki temu nadrabiamy zdrowe oddychanie nosem. Gdy kładziemy się spać z zamkniętą buzią, wdychamy gazy, które działają jak antyseptyczny peeling całego układu oddechowego. To powoduje, że nie chorujemy. Rozmowa z dr Douillardem odbędzie się 28 maja w ramach Ajurweda Summit The best of.
Cate Stillman o byciu liderką w świecie Ajurwedy
Cate mówi, że jesteśmy bardzo socjalni, a rolą wszystkich praktyków holistycznych jest budowanie społeczności, w których ludzie mają możliwość rozwoju. Należy tworzyć przestrzenie wraz z osobami, które nas inspirują, albo są dla nas wzorami do naśladowania. Taka grupa przyspiesza rozwój. Rozmowa z Cate Stillman odbędzie się 29 maja w ramach Ajurweda Summit The best of.
Dr Suhas Kshirsagar o poradnictwie ajurwedyjskim
Ajurweda jest holistycznym podejściem obejmującym ciało, umysł i ducha. Nowa medycyna oparta jest na świadomościowym podejściu do zdrowia i uzdrawiania. O to właśnie chodzi w jodze i Ajurwedzie. Na tym polegają wszystkie nauki wedyjskie. Tę tradycję samopoznania warto wpajać każdemu pacjentowi. Gdy tylko pacjent stanie się świadomy i do pewnego stopnia oświecony, Twoja praca staje się łatwiejsza. Doktora Kshirsagara możesz posłuchać 27 maja na Ajurweda Summit The best of.
Jest takie podejście, które mówi, że kiedy się rodzimy, mamy określoną liczbę oddechów i jeśli zużyjemy je zbyt szybko, to tak, jakby kończą się nasze zasoby. Wydłużenie oddechu oznacza wydłużenie Twojego życia.
Dr John Douillard
Aktualnie wyświetlana jest treść zastępcza z Domyślne. Aby uzyskać dostęp do rzeczywistej treści, kliknij poniższy przycisk. Pamiętaj, że spowoduje to udostępnienie danych zewnętrznym operatorom.
Więcej informacjiCo czeka na Ciebie w tym odcinku?
- Jakie dosze rządzą cyklem kobiety
- Jak żyć w zgodzie ze swoim cyklem
- Czym jest Twoja Dharma w obecnym momencie
- Jak mantra działa na człowieka
- O badaniach na oddechem Dr John’a Douillard
- O roli praktyków holistycznych na świecie
- O świadomości i zdrowiu
Powiązane treści:
- Tegoroczna edycja międzynarodowej konferencji online Ajurweda Summit The best of rozpocznie się już w sobotę 27 maja. Na Summit możesz zapisać się tutaj w wersji bezpłatnej oraz wersji VIP.
- Coroczne święto Ajurwedy jest dla nas okazją do zaproszenia Cię na dołączenie do Szkoły Ajurwedy w przedsprzedażowej cenie. Najbliższa dziesiąta już edycja Szkoły rozpocznie się na jesieni. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.
- Jeśli lubisz rozmowy o Ajurwedzie, ciekawi Cię ajurwedyjski dialog na istotne tematy, lub chcesz zobaczyć Ajurwedę z kobiecej i męskiej perspektywy, to zapraszam Cię na nasz kanał na YouTube i rozmowy Ajurweda Pełną Parą. Zapraszamy tutaj.
Podobało Ci się? Zasubskrybuj, podziel się opinią, podaj dalej
Jeśli podobało Ci się to, co usłyszałaś, rozpuść wici w sieci swoich znajomych, subskrybuj i zostaw swoją rekomendację na Apple Podcasts, dzięki czemu inne osoby łatwiej dotrą do mnie i do Ajurwedy.
Podcast jest dostępny również na Spotify oraz w Google Podcasts.
Dziękuję Ci bardzo serdecznie i do usłyszenia w kolejnym odcinku podcastu.