Podcast Agni Ajurweda #223: Ajurweda dla rodziców – część 3. Połóg. - Ajurweda zrozumiale i dostępnie - Agni Ajurweda
Podcast Agni Ajurweda #222: Mistrzyni Swojego Przeznaczenia – część 2. Pyta Justyna De Prado.
2 stycznia 2024
Podcast Agni Ajurweda #224: Rok z Ajurwedą – historie uczestniczek.
9 stycznia 2024

Podcast Agni Ajurweda #223:
Ajurweda dla rodziców – część 3.
Połóg.

6 stycznia 2024

W tym odcinku wraz z moim mężem Michałem kontynuujemy cykl „Ajurweda dla rodziców”. Tym razem porozmawiamy o połogu, czyli o czasie, który jest kluczowy dla zdrowia kobiety i dziecka. Sobotnie odcinki w duecie z Michałem możesz posłuchać jako podcastu lub obejrzeć także na naszym kanale YouTube.

Połóg dla mamy

Okres połogu trwa około 6 tygodni. Ajurweda mówi, że ten czas warunkuje zdrowie kobiety na kolejne lata. Warto, żeby o siebie zadbała i aby zadbali o nią bliscy. Potrzebuje ona wsparcia od partnera i rodziny, żeby się zregenerować i dzięki temu móc zadbać o dziecko.

Bardzo ważne jest dbanie o układ nerwowy – wysypianie się, świeże powietrze, spokój i korzystanie z momentów regeneracji tak często, jak to jest możliwe. Kobieta po porodzie fizjologicznie, emocjonalnie i mentalnie przechodzi do rzeczywistości, w której obecne jest dziecko. Połóg jest rytuałem przejścia. 

Połóg dla dziecka

Jeśli jako rodzic możesz rozpoznać Prakriti swojego dziecka to bardzo dobrze. Jeśli nie, to wtedy wystarczy obserwacja jego Vikriti.

Zwróć uwagę na to, jak dziecko się wypróżnia, jak śpi, jak płacze, jak bardzo jest reaktywne, jak reaguje na zmiany temperatury i czy ma jakieś dolegliwości. Jeśli zauważysz w dziecku dużo elementu Vaty, wtedy chustowanie, kangurowanie, masowanie dziecka i dbanie o ciszę będą bardzo pomocne w pierwszych miesiącach rodzicielstwa.

Dbanie o systematyczność i powtarzalność przynosi dziecku poczucie bezpieczeństwa. Regularność karmienia, drzemek i dobrego wczesnego snu nocnego mają dla niego ogromne znaczenie. Jeśli od pierwszych dni zadbasz o dobry rytm okołodobowy, zobaczysz pozytywne efekty w zdrowiu Twojego dziecka i Twoim.

Trudne chwile w okresie połogu mogą wpędzić rodziców w zamknięte koło pretensji i nieporozumień. Oboje są zmęczeni i równie mocno przeżywają ten czas. Dlatego potrzebują swojego wzajemnego wsparcia, aby powrócić do dobrej formy.

Michał Szabat 

Aktualnie wyświetlana jest treść zastępcza z Domyślne. Aby uzyskać dostęp do rzeczywistej treści, kliknij poniższy przycisk. Pamiętaj, że spowoduje to udostępnienie danych zewnętrznym operatorom.

Więcej informacji

Co czeka na Ciebie w tym odcinku? 

  • O rytuale połogu
  • Jakie są priorytety podczas połogu
  • Czym jest okres połogu dla dziecka
  • Jak dbać o układ nerwowy, żeby lepiej móc się zregenerować
  • O ważności rutyny w życiu dziecka
  • Cała prawda o późnych drzemkach

Powiązane treści: 

  • Serdecznie zapraszam Cię na bezpłatny interaktywny warsztat 12 nawyków – jak jest u Ciebie, w którym możesz sprawdzić, jak idzie Ci wdrażanie ajurwedyjskich nawyków. Odbędzie się on na żywo w sobotę 6 stycznia o godzinie 10:00. Tutaj możesz się zapisać.
  • Jeśli poczujesz, że chcesz wziąć udział w Roku z Ajurwedą, to tutaj możesz sięgnąć po szczegóły. 
  • Jeśli tak jak nas fascynuje Cię podejście Ajurwedy do zdrowia i życia, chciałabyś zgłębiać tę wiedzę w Szkole Ajurwedy, to zapraszam Cię do zapisu na listę osób zainteresowanych kolejną edycją Szkoły. Nie przegap i bądź na bieżąco dzięki liście oczekujących, którą znajdziesz tutaj.

Podobało Ci się? Zasubskrybuj, podziel się opinią, podaj dalej

Jeśli podobało Ci się to, co usłyszałaś, rozpuść wici w sieci swoich znajomych, subskrybuj i zostaw swoją rekomendację na Apple Podcasts, dzięki czemu inne osoby łatwiej dotrą do mnie i do Ajurwedy.

Podcast jest dostępny również na Spotify oraz w Google Podcasts.

Dziękuję Ci bardzo serdecznie i do usłyszenia w kolejnym odcinku podcastu.

Podobało Ci się?

Zasubskrybuj, podziel się opinią, podaj dalej

Jeśli podobało Ci się to, co usłyszałaś, rozpuść wici w sieci swoich znajomych, subskrybuj i zostaw swoją rekomendację na Apple Podcasts, dzięki czemu inne osoby łatwiej dotrą do mnie i do Ajurwedy.

Podcast jest dostępny również na Spotify.

Dziękuję Ci bardzo serdecznie i do usłyszenia w kolejnym odcinku podcastu. 

Zapisz się na listę oczekujących

Zapisz się na listę oczekujących

Zapisz się na listę oczekujących