Od dziecka jesteśmy wyposażeni w pewne zdolności. Bezbłędnie liczymy, ładnie rysujemy lub biegamy szybciej niż inne dzieci. Każdemu w udziale przypadł jakiś talent. A potem wydarza się życie. W toku edukacji, zdobywania pracy, wchodzenia w relacje te nasze naturalne mocne strony gdzieś zanikają, zapominamy o nich. A o ileż prostsze byłoby nasze życie, gdybyśmy robili to, w czym jesteśmy naprawdę dobrzy…
Zapraszam Cię do wysłuchania rozmowy z Wojtkiem Bartosikiem, który zawodowo zajmuje się talentami. Dowiedz się, jak możesz poznać swoje mocne strony i tym samym być może odnaleźć swoje powołanie.
Wojtek Bartosik jest współzałożycielem firmy Strengths Community i, jak sam mówi, zajmuje się uwalnianiem mocnych stron. Wszystko w oparciu o badanie 34 talentów, stworzone przez Donalda Cliftona w Instytucie Gallupa.
Badanie (test) Gallupa to narzędzie umożliwiające ocenę natężenia 34 cech zwanych talentami, z których 5 jest dominujących. Talent w tym badaniu rozumiany jest jako powtarzalny wzorzec myślenia, odczuwania i działania, który może zostać produktywnie wykorzystany.
Sytuacja wokół nas jest bardzo dynamiczna. Również ta związana z rynkiem pracy. Wiele osób traci zatrudnienie, jest zmuszona do zmiany zawodu.
Zdecydowanie jest to czas, na bycie dobrym w tym, co robisz.
Jak być dobrym? Korzystaj z tego, co już masz. Jasne, możesz zrobić milion kursów, kolekcjonować kolejne umiejętności i profesje, ale jeśli nie będą one wynikać z Twoich naturalnych predyspozycji, to szybko się wypalisz i prędzej czy później wrócisz do punktu wyjścia.
Wiele firm zamyka swoje działalności, nie jest w stanie odnaleźć w nowej rzeczywistości. Nie widzą dla siebie alternatywnych rozwiązań. Są też firmy, które po większych lub mniejszych perturbacjach, zmieniają model działania, rozszerzają ofertę, wchodzą w świat online.
Funkcjonowanie firmy zawsze jest wypadkową sytuacji na rynku, zatrudnionych osób, ich nastawienia oraz działania kadry zarządzającej. Jeśli jesteś w tej drugiej grupie, spróbuj spojrzeć na swoich pracowników z innej perspektywy. Może ich talenty są pokryte kurzem codziennej pracy i tylko czekają na odkrycie?
Gallup definiuje talent jako powtarzalny wzorzec myślenia, odczuwania i zachowania, który może być przez Ciebie produktywnie wykorzystany. Więc pogłębienie świadomości na temat swoich talentów i naturalnych predyspozycji powinno być pierwszym i podstawowym krokiem.
Wojtek Bartosik
Podobało Ci się? Zasubskrybuj, podziel się opinią, podaj dalej
Jeśli podobało Ci się to, co usłyszałaś, rozpuść wici w sieci swoich znajomych, subskrybuj i zostaw swoją rekomendację na Apple Podcasts, dzięki czemu inne osoby łatwiej dotrą do mnie i do Ajurwedy.
Podcast jest dostępny również na Spotify oraz w Google Podcasts.
Dziękuję Ci bardzo serdecznie i do usłyszenia w kolejnym odcinku podcastu.
1 Comment
bardzo inspirująca historia :)) cudownie jak poradzili sobie jako zespół w tych czasach – wspaniały przykład, że razem mozna więcej i z optymizmem:)) brakuje linków, o kt wspominał Wojtek, pozdrawiam