Triphala to unikalna kombinacja trzech owoców: haritaki, amalaki i bibhitaki. Jej fenomenem jest to, że każdy z jej składników ma właściwości balansujące jedną doszę.
Amalaki jest tym ziołem balansującym Pittę, wpływającym na zdrowie wątroby i oczu.
Z kolei bibhitaki jest ziołem balansującym Kaphę, czyli na różne dolegliwości związane z nadmiarem.
Natomiast trzecie zioło, hiritaki, jest ziołem, które balansuje Vatę.
To sprawia, że Triphala jest trójdoszowa – korzystnie wpływa na wszystkie dosze w naszym ciele. A jak pewnie wiesz, to nie jest tak, że jesteśmy jedną doszą czy dwiema doszami, tylko kompozycją trzech dosz: Vaty, Pitty i Kaphy.
To co jest wyjątkowego dla Triphali to, to, że jest przede wszystkim dla jelita.
Jelita są podstawą zdrowia całego ciała. Ajurweda mówi, że od jelit zaczyna się proces trawienia, przyswajania, oczyszczania i odporności. To od nich zaczyna się zdrowie układu nerwowego. Właściwie bardzo wiele podstawowych funkcji życiowych zaczyna się od dobrze funkcjonującego jelita.
Nasze jelito ma z nami trochę przegwizdane, bo Ajurweda uczy że wszystko, co lepi się w buzi, lepi się też w naszych jelitach. A my jemy dużo rzeczy, które się lepią w buzi, zaczynając od chlebów, mąk i klusek, kończąc na pączkach i serach.
W związku z tym, wszystko, co wspomaga jelita i wszystko, co działa trochę przeczyszczająco, będzie dla nas korzystne. I tak właśnie działa Triphala.
Działa przeczyszczająco, ale nie w taki sposób, że przyjmujesz Triphalę i idziesz do ubikacji i działa na Ciebie jak Xenna.
Triphala stymuluje ruchy perystaltyczne jelit i sprawia, że jelita przypominają sobie jak to jest sprawnie jest funkcjonować, jak to jest sprawnie się wypróżniać.
Inny składnik Triphali regeneruje podrażnienia – małe uszkodzenia błony wyściełającej jelita. Po to, aby mogły się zasklepić i żeby ta błona była ciągła i elastyczna. Żeby nie przepuszczała pewnych rzeczy, których nie chcemy mieć w środku ciała.
Triphala ma smak cierpki, gorzki i kwaśny. Ten cierpki, ściągający smak odpowiada za zasklepianie i ściąganie mikrouszkodzeń. Dokładnie tak to działa na te wszystkie podrażnienia, które u większości ludzi w dzisiejszym świecie w jelitach są. Dlatego, że jest masa czynników chemicznych i substancji, na które kompletnie nie mamy wpływu, więc u każdego z nas te jelita jakoś się bronią, robiąc co mogą.
Herbatka z Triphali nie pomoże, może być czymś profilaktycznym. Nie będzie miała działania leczniczego, którego potrzebujesz, jeśli masz określone dolegliwości, choroby czy konkretną diagnozę. Wtedy potrzebujesz mocnego stężenia ziół, a nie herbatki, które ma stosunkowo małą ich zawartość.
Forma proszku to duże pytanie, bo to zależy jakiej jakości są te zioła. Nie wiemy, bo często to proszek kupowany na kilogramy. Nie wiemy gdzie był przechowywany, kiedy to zostało zmielone i czy nie wywietrzało.
To, że kupuję proszek zapakowany w kapsułki, w ładnym pojemniczku z napisem „Ayurveda is my life” to wcale nie znaczy że tam jest „life” w tej kapsułce.
Zapakowanie zioła w kapsułkę to nie jest wielka filozofia, więc do proszku trzeba podejść ostrożnie. Jeśli kupujesz sproszkowane zioła w kapsułkach to wybieraj producenta, który jest uznany, ma swoje standardy jakości i dobrej jakości zioła.
Najmocniejsza Triphala to taka, która jest w tabletce czyli zioła, które są sprasowane i skompresowane. Tabletka może mieć taką samą wielkość jak kapsułka, ale zawartość ziół ma kilkakrotnie większą.
Wyobraź sobie olejek lawendowy i suszoną lawendę. Lawenda jest bardzo aromatycznym ziołem. Jeśli chcesz, aby zadziałał antyseptycznie i przeciwzapalnie, gdy Cię coś ukąsi to potrzebujesz olejku lawendowego.
Stężoną kropelkę rozsmarowujesz w podrażnionym miejscu albo dajesz 5 kropli olejku do kominka zapachowego. Nie pocierasz woreczkiem z suszoną lawendą.
Jeśli chcesz skorzystać z terapeutycznych właściwości lawendy to potrzebujesz ją skondensowaną.
Tak samo jest z Triphalą. Kupując Triphalę, zobacz ile waży jedna kapsułka czy tabletka. Dzięki temu można też od razu sprawdzić czy producent jest sensowny.
Ten sensowny zawsze pisze, że jedna kapsułka waży tyle i tyle albo że opakowanie ma tyle i tyle gram.
Czasem może być 100 tabletek, ale one mogą być bardzo małe, a w innym opakowaniu też będzie 100, ale wypasionych.
Na polskim rynku są zioła które mają zawartość 300 mg albo 2000 mg. To ogromna różnica, a i to i to nazywa się “Triphala”.
Zobacz też ile tabletek jest w opakowaniu, bo są zioła ajurwedyjskie, które są pakowane po 10 albo po 30 tabletek. Najczęściej takie małe opakowania zawierają bardzo mocne zioła.
Dawka lecznicza stosowana przy oczyszczaniu, wtedy kiedy chcesz naprawdę zacząć konkretne działania w swoich jelitach, to 2000-4000 mg na dobę.
Oczywiście, jeśli będziesz przyjmować dziennie 500 mg albo 1000 mg to będzie to działało dobrze, ale pamiętaj, że Triphala nie działa jak homeopatia. Potrzebne są większe dawki, żeby to miało sens.
Jeśli miałabym Ci powiedzieć jak dawkować Triphalę nie widząc Cię, to przez pierwszy miesiąc np. oczyszczania na wiosnę z Ajurwedą zaleciłabym Ci mocną dawkę 2000-4000 mg.
Natomiast później, w kolejnych trzech miesiącach ta dawka może być mniejsza i może wynosić 1000 mg. Można też utrzymać tak dużą dawkę jak w pierwszym miesiącu, ale warto się skonsultować czy dla Ciebie taka dawka jest korzystna do stosowania przez 3 miesiące.
Sposób przyjmowania zależy od celu jej przyjmowania. Jeśli celem jest oczyszczanie organizmu to wtedy przyjmujesz ją dwa razy dziennie po 1000-2000 mg, pół godziny przed posiłkiem, na pusty żołądek, rano i wieczorem.
Popijasz ciepłą wodą i dbasz o to, żeby przez cały dzień wypijać ok. 1,5 litra ciepłej wody.
Jeśli chcesz dawkę zmniejszyć – skonsultuj się. Klienci często zbyt szybko sami zmniejszają dawkę ziół, nie pozwalając im się rozpędzić.
Ogólnie przyjmowanie ziół w jakimś dłuższym okresie czasu zawsze wymaga konsultacji.
Upewnienia się i przyglądnięcia się jak to na Ciebie działa.
W pierwszym roku, jeśli masz diagnozę i dolegliwości to pierwsza kuracja trwa 6 miesięcy. Dzięki temu jest to sensowne. W kolejnych latach ta kuracja jest krótsza i wtedy trwa trzy miesiące. Taka jest ogólna prawidłowość.
Wybierając zioło zwróć uwagę na skład. Triphala to trzy zioła: amalaki, haritaki, bibhitaki. To jest absolutna podstawa. W klasycznej Triphali jest to proporcja po równo tych trzech ziół.
Na rynku są różne produkty – z dwoma składnikami, z ośmioma lub połączone z ziołami europejskimi. Zobacz ile waży jedna kapsułka, sprawdź czy to kapsułka czy tabletka.
Zobacz ile ich jest w opakowaniu i ile potrzebujesz, żeby osiągnąć oczekiwany efekt.
Dwie firmy które raczej Ci odradzam to Himalaya i Dabur. To firmy, których produkty są najbardziej dostępne. Dlaczego Ci je odradzam? Himalaya jest firmą, która świetnie i prężnie się rozwija, np. w polskich aptekach można kupić ich formułę na wątrobę czy zioła balansujące poziom cukru we krwi.
Niestety, to jakość na poziomie suplementu, te zioła nie są aż tak czyste i skondensowane.
Podobnie jest z firmą Dabur – ich duży zasięg nie idzie w parze z jakością.
Przyzwoita jakość to firma Swanson, choć to jeszcze nie jest dokładnie “to”.
Lepsza to Classic Ajurweda – ich zioła można kupić z niemieckiej strony satnam.eu. To strona, którą Ci serdecznie polecam do zakupu różnych ziół ajurwedyjskich, książek, gadżetów.
Zioła są tam naprawdę w dobrej jakości.
Trochę droższa z wysp brytyjskich jest Pukka. Ich zioła są droższe, bo mają dobry marketing.
Maharishi Ayurveda to też bardzo dobra firma, która świetnej jakości Triphalę i tę najczęściej polecam klientom.
Drugim ziołem zalecanym podczas oczyszczania jest Brahmi. Więcej poczytasz o nim we wpisie: Brahmi – najważniejsze informacje
Do ziół warto się przygotować. Sprawdź kiedy warto po nie sięgnąć, czytając artykuł Zioła ajurwedyjskie – kiedy warto?
1 Comment
Dorze wiedzieć o takim działaniu tej herbatki. Bardzo wartościowy jest ten wpis.