Agni logo high quality(150×60)Agni logo high quality(150×60)Agni logo high quality(150×60)Agni logo high quality(150×60)
  • Home
  • O nas
  • Szkoła Ajurwedy
    • Szkoła Ajurwedy część 1
    • Szkoła Ajurwedy część 2
    • Szkoła Ajurwedy część 3
  • Sklep
    • Kursy online
    • Książki
  • Media
    • Blog
    • Podcast
  • Kontakt
0

0,00 zł

Zaloguj się
✕

Zalecenia dla zaburzonej Pitty

  • Strona główna
  • Blog
  • Zalecenia dla zaburzonej Pitty
Zalecenia dla zaburzonej Vaty
13 sierpnia 2020
Zalecenia dla zaburzonej Kaphy
13 sierpnia 2020
13 sierpnia 2020
Kategorie
  • Blog
  • Pitta
  • Psychologia ajurwedyjska
Tagi

Jeśli podczas autodiagnozy zobaczyłaś u siebie Pittę w radżasie lub tamasie, warto wdrożyć kilka podstawowych zaleceń.

Jestem pewna, że dzięki nim już po krótkim czasie poczujesz znaczną poprawę w swoim samopoczuciu.

Zalecenia dla Pitty

1. Znajdź work-life balance

Co jest ważne dla Pitty? Przede wszystkim to, żeby unikała pracy w późnych godzinach nocnych. Pitta ma tendencje do tego, żeby bardzo ambitnie i rzetelnie wywiązywać się ze wszystkich zadań, które sobie wyznaczyła albo do których się zobowiązała. W ten sposób po prostu zaburza się i przemęcza.

Ważne też, żeby prowadziła spokojny tryb życia, dbając o swoją naturalną tendencję, do przemęczania się i przepracowywania się.

Bardzo dobrze, gdy Pitta ma partnera czy partnerkę, która zapala jej czerwoną lampkę, gdy zaczyna się przegrzewać. Bo jeśli tej lampki nikt nie zapali, to budzi się z ręką w nocniku. Z całym zestawem objawów zaburzonej Pitty, która doprowadzi do zaburzeń Vaty.

Jeśli pojawi się za dużo czynników zaburzających Pittę i Pitta się przepracowuje, przemęcza, zaharowuje to zawsze kończy się to zaburzeniami Vaty. Nagle staje się osobą, którą nigdy nie była i nie poznaje samej siebie.

To częsta sytuacja w dzisiejszym świecie, który nagradza bardzo aktywnych, ambitnych ludzi. Natomiast dla Pitty ważne jest to, żeby regularnie odpoczywała i regenerowała swoje siły psychiczne, intelektualne i fizyczne.

2. Naucz się zarządzać swoimi emocjami

Jeśli jesteś Pittą, powinnaś nauczyć się zarządzać swoimi emocjami i wyrażać je. Specjalnie nie użyłam słowa „kontrolować”, bo to nie jest dobre słowo. Nie chodzi o to, żeby Pitta kontrolowała siebie i nie wyrażała swojej złości, którą jako Pitta, odczuwa dosyć często.

Chodzi o to, żeby nauczyła się wyrażać tę złość w konstruktywny sposób. Szczególnie, że emocje radżasowe Pitty, to emocje, które mogą działać krzywdząco na innych. 

To emocje, które są trudne, a zadaniem Pitty jest nauczyć się, nie tylko jak je wyrażać, ale również jak łagodzić straty czy gasić pożary. Bo jeśli Pitta nie wyraża emocji, a szczególnie złości, w tym złości na siebie, to zaczyna mieć bardzo poważne problemy z wątrobą.

Te problemy dają się we znaki najczęściej poprzez skórę i przez poczucie, że trawienie nie idzie tak jak trzeba. Często pojawia się też pewnego rodzaju nadwrażliwość na różne produkty.

Pomimo, że te emocjonalne rzeczy dzieją się na poziomie umysłu to, jak wiesz, emocje to nic innego jak hormony. A te hormony mają dostęp do całego, absolutnie całego ciała, do wszystkich komórek.

Właśnie w ten sposób tłumaczy się psychikę na język ciała – język fizycznych dolegliwości. Myślę, że nie bez powodu teraz na fali jest oczyszczanie wątroby i woreczka żółciowego.

To organy, które są związane ze stłumioną złością i z przekonaniem, że trzeba być miłym, poprawnym i nie można powiedzieć, że się coś komuś nie podoba. Dlatego Pitta powinna poszukać bezpiecznego sposobu na wyrażanie złości.

3. Spróbuj odpuścić!

Dla Pitty lekcją na całe życie jest odpuszczanie kontroli nad wszystkim, co się dzieje wokół. Pitta ma wrodzoną tendencję (a pewne czynniki mogą ją nasilać) do tego, że chce sprawować kontrolę nad wszystkim.

Ma poczucie, że nikt inny, tylko ona wie najlepiej, jak coś zrobić. Jak czegoś nie sprawdzi i nie zrobi, to na pewno zostanie to zrobione niewłaściwie.

Droga Pitto, odpuść nadmierną ambicję i perfekcjonizm, bo to wykańcza nie tylko Twoich bliskich, ale też Ciebie. Na dłuższą metę nie można być aż takim ambitnym i aż takim doskonałym – mało komu wychodzi to na zdrowie.

4. Zaufaj innym

Kolejną życiową lekcją Pitty jest to, żeby zaufała ludziom. Co to znaczy? Chodzi o to, żeby zaufała ludziom na tyle, żeby się przed nimi otworzyć. Na tyle, żeby na nich polegać i poprosić ich o pomoc. Ale też, żeby delegować i podzielić się odpowiedzialnością.

Pitta czasem powierza komuś jakieś zadanie, ale nie do końca wierzy, że zostanie ono dobrze wykonane. Dlatego przez cały ten proces asystuje, przygląda się, niby pomaga, ale w gruncie rzeczy zabija kreatywność tej drugiej osoby.

Przez to Pitta ma podwójną pracę, co wkrótce zaczyna ją bardzo wkurzać, bo przecież sama zrobiłaby to pięć razy szybciej.

Dla Pitty zalecenie brzmi: jak powierzasz komuś zadanie, to spróbuj zaufać temu, że zrobi to dobrze. A jeśli temu nie ufasz, to porozmawiaj o tym.

Wyraź swoje obawy, spróbuj inaczej zadziałać, zadbać o siebie, ale jednocześnie też zostawić miejsce dla tej drugiej osoby. Jak dobry szef, który inspiruje, a nie instruuje.

5. Zwracaj uwagę na to, co i jak mówisz

Ważne dla Pitty jest również to, żeby nauczyła się mówić z rozwagą. Szczególnie, jeśli dzieli życie z wrażliwą Vatą. Pitta ma dar zabijania słowem.

Ma też dar zabijania wzrokiem i jej zadaniem jest nauka obchodzenia się z tą bronią. Bo może bardzo pięknie to wykorzystywać, ale również w destrukcyjny sposób.

6. Oswój smak porażki

Pytanie, które warto Picie zadać brzmi: W jaki sposób sobie radzisz z porażką?

Porażki zdarzają się wszystkim i nawet spece od rozwoju osobistego, mówią, że im więcej porażek, tym więcej nauki. Jednak Pitta bardzo źle je znosi. Jeśli masz w sobie Pittę, zastanów się, jak sobie radzisz wtedy, kiedy coś Ci się nie udaje. Co wtedy robisz?

7. Medytuj

Dla Pitty (właściwie dla każdej doszy, choć z nieco innego powodu) Ajurweda zaleca praktykę medytacji.

Dla Vaty po to, żeby się zregenerowała i zrelaksowała swój układ nerwowy. Żeby miała takie momenty zatrzymania, bo jest w wiecznym ruchu fizycznym i wiecznym ruchu mentalnym.

Natomiast na Pittę medytacja działa kojąco. Pitta zawsze ma za dużo ognia, chęci robienia i działania. Medytacja bardzo ładnie to gasi – w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

8. Zwiększ dawkę niebieskiej i zielonej energii

Dla Pitty istotne jest to, żeby się wystawiać się na kojące działanie niebieskiej i zielonej energii. Co to znaczy?

To znaczy tyle, że Picie bardzo dobrze robi, jak się wpatruje w niebo. Gdy zakłada przeciwsłoneczne okulary i patrzy na piękny błękit albo gdy ma kontakt z jeziorem, bądź morzem.

Uwielbia też wpatrywanie się w księżyc. To też jest piękna praktyka, która łagodzi Pittę, o której wspomina Ajurweda – o spacerach w świetle księżyca i wystawianiu się na taką chłodzącą energię.

Pisze też o odpoczywaniu w zieleni – w parku, w lesie, w górach. Tam, gdzie jest zielono, bo to pomaga Picie zrównoważyć się i zharmonizować.

9. Rób rzeczy, które sprawiają Ci frajdę

Dla Pitty ważne jest też pytanie: Co robisz lekko i dla przyjemności? Co sprawia Ci radość?

Pomyśl sobie o czymś, co nie ma w sobie jakiegoś celu, związanego z zawodem czy z jakąś Twoją ambicją. Tylko po prostu jest czymś, co robisz ewidentnie dla frajdy. I rób tego więcej.

Pitta ma tendencje, żeby gdzieś w trakcie swojego życia tracić swoją lekką stronę dziecięcej radości.

Tendencję do stawania się robotem, który bezbłędnie realizuje wyznaczone zadania.

10. Rozwijaj empatię

Najważniejsze zalecenie dla Pitty brzmi: rozwijaj serce i współczucie. To esencja zaleceń dla Pitty, która ma tendencje, żeby za bardzo siedzieć w głowie, która analizuje i krytykuje.

Natomiast, jeśli jest pełna współczucia dla ludzi to może im w przepiękny sposób pomagać. Wtedy wykorzystuje wszystkie swoje talenty, wczuwając się w potrzeby innych i rozumiejąc ich sytuację.

11. Idź na spacer

Czemu? Bo Picie świetnie robi po prostu błękit nieba i zieleń drzew. To jej przypomina, jaka jest malutka. A ponieważ Pitta jest taka bardzo spostrzegawcza i logiczna, to zdaje sobie sprawę z tego, jak pierdołowate są te wszystkie problemy, którymi się tak przejmuje i te wszystkie puzzelki, które tak pieczołowicie układa.

Zdaje sobie sprawę z tego, że jest po prostu maleńką trzciną w tym Wszechświecie. Nabiera pokory i poczucia swojego właściwego miejsca w świecie.

12. Miej taki czas, który nazwiesz “odpoczywaniem”

Jeśli Ty się sama ze sobą umówisz, że to jest czas na odpoczywanie, to będziesz odpoczywać. 

Bo Ty, kochana Pitto, jesteś po prostu świetna w dotrzymywaniu obietnic i w dotrzymywaniu zobowiązań. Jesteś zawsze bardzo ambitna i konsekwentna, więc jak postanowisz, że to czas na odpoczynek, to w końcu sobie na niego pozwolisz.

13. Po prostu sobie odpuść

Uwierz mi, i tak chyba jesteś najbardziej solidną osobą, jaka istnieje na Ziemi. Masz najwięcej tego ognia działania w sobie i nawet jeśli sobie troszkę odpuścisz, to i tak będziesz świetna.

Twoje standardy i wymagania zarówno względem siebie, jak i względem otoczenia są najwyższe z możliwych. Nawet sam Bóg ma mniejsze. Także nawet jak sobie trochę odpuścisz, to jedynie zbliżysz się lekko do normy.


  • Ten wpis jest częścią całego cyklu artykułów. Chcesz zobaczyć resztę? Znajdziesz je tutaj: Cykl artykułów o psychologii ajurwedyjskiej
  • Jaka jest esencja psychologii ajurwedyjskiej? Postarałam się ją uchwycić we wpisie Czym jest psychologia ajurwedyjska?
  • Zaintrygowała Cię psychologia ajurwedyjska? Zajrzyj do mojej książki „Zdrowie psychiczne z Ajurwedą. Poskładasz się w całość”, dostępnej także w formie e-booka.
Udostępnij

Powiązane wpisy

1 września 2023

Czulej w stomatologii, czyli Ajurweda dla dentystek


Czytaj dalej
14 sierpnia 2023

Historie sukcesu z Ajurwedą – Magda


Czytaj dalej
13 sierpnia 2023

Historie sukcesu z Ajurwedą – Agnieszka


Czytaj dalej

1 Comment

  1. Marta pisze:
    11 stycznia 2021 o 15:08

    To jest totalnie o mnie🙏😁 dziękuję za wskazówki, ktore świadomie lub mniej sama już wprowadziłam w życie z wyjątkiem odpoczynku💁‍♀️Ale umawianie się ze sobą brzmi… przekonująco😊pozdrawiam

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze wpisy

  • 0
    Podcast Agni Ajurweda #195:
    Jak jechać na wakacje do Grecji i nie przytyć.
    30 września 2023
  • 0
    Podcast Agni Ajurweda #194:
    Kto tu rządzi?
    Świadomość i wolność w świecie technologii.
    26 września 2023
  • 0
    Podcast Agni Ajurweda #193:
    Samoakceptacja złości.
    23 września 2023
  • 0
    Podcast Agni Ajurweda #192:
    O uzdrawianiu relacji z pieniędzmi. 
    19 września 2023
  • 0
    Podcast Agni Ajurweda #191:
    Dosze w gastronomii i zaleceń ciąg dalszy.
    16 września 2023

Szukaj na stronie

✕
o biznesie holistycznie na bloga – boczny

O biznesie holistycznie


Szkoła Ajurwedy


Ajurweda dla początkujących na bloga – banner boczny

Ajurweda dla początkujących


Odporność z Ajurwedą


Panchakarma


Oczyszczanie z Ajurwedą


Psychologia ajurwedyjska


Vata Ciało i umysł


Pitta Ciało i umysł


Kapha Ciało i umysł


Zioła w Ajurwedzie


Odchudzanie z Ajurwedą


Zdrowa tarczyca z Ajurwedą

Dołącz do grupy

Rok z Ajurwedą

Kategorie wpisów

  • Ajurweda jako zawód
  • Ajurweda na świecie
  • Ajurweda od podstaw
  • Biznes
  • Blog
  • Diagnoza w Ajurwedzie
  • Dosze
  • Historie przemian z Ajurwedą
  • Inspiracje
  • Kapha
  • Medytacje
  • Oczyszczanie z Ajurwedą
  • Odchudzanie z Ajurwedą
  • Odporność
  • Odżywianie
  • Panchakarma
  • Pitta
  • Podcast
  • Przepisy
  • Przyprawy
  • Psychologia ajurwedyjska
  • Recenzje
  • Refleksje
  • Rozmowy
  • Vata
  • Webinary
  • Youtube
  • Zdrowa tarczyca z Ajurwedą
  • Zioła ajurwedyjskie

O Agni Ajurweda

Początkowo Ajurweda była dla nas jedynie pasją, zajęciem, któremu oddawaliśmy się w wolnych chwilach. Przyszedł moment, w którym zapragnęliśmy zajmować się tylko Ajurwedą - na każdej płaszczyźnie życia - tej prywatnej i tej zawodowej.

Dowiedz się więcej

Polityka Prywatności
Regulamin

Facebook

Kontakt

Szkoła Ajurwedy Maria Nowak-Szabat

NIP: 6371932451

ul. Plac Jagielloński 6
16-120 Krynki

kontakt@agni-ajurweda.pl

Zapisz się do Agnilettera

© 2020 Agni Ajurweda. Wszelkie prawa zastrzeżone | Realizacja: DB Elite Team
Zaloguj się
0

0,00 zł

  • No translations available for this page