W tym odcinku wraz z moim mężem Michałem kontynuujemy temat Ajurwedy dla rodziców. Tym razem porozmawiamy o porodzie. Sobotnie odcinki w duecie z Michałem możesz posłuchać jako podcastu lub obejrzeć także na naszym kanale YouTube.
Najzdrowszym i najbardziej wspierającym porodem jest poród siłami natury. Niestety obecnie reklamowany jest poród cięciem cesarskim. Ajurweda rezerwuj ten rodzaj porodu, tylko w sytuacji zagrożenia życia maki lub/i dziecka. Z Ajurwedy płynie wiedza, mówiąca, aby kobieta w trakcie porodu podążała za swoim instynktem.
Wspierani mądrością Ajurwedy, warto wybrać takie miejsce porodu, które w największym stopniu będzie zapraszało i wspierało naturalne środowisko w trakcie porodu. Pod względem światła, dźwięków, podążania za impulsami płynącymi z ciała, nawiązywania więzi z dzieckiem, możliwością kontaktu skóra do skóry, karmienia piersią.
To wszystko jest bardzo ważne i ma kolosalny wpływ na dobrostan dziecka, na odporność, jelita, tworzenie relacji, poczucie bezpieczeństwa. Poród szpitalny pełen procedur zaburza doszę Vata, instaluje w dziecku cały szereg dolegliwości.
Niezależnie od okoliczności poród powinien być świadomy. Nawet jeśli nie pójdzie zgodnie z planem i bez względu na to, czy zakończy się cesarskim cięciem. Podejdźmy do tego, że świadomością i inicjatywą.
Mężczyzna jest istotnym oparciem i pomocą dla kobiety i dziecka. W sytuacji, gdy po cesarskim cięciu mama nie może trzymać dziecka, wtedy pierwszy kontakt z rodzicem może mieć tata. Nasza Jagódka tak właśnie była trzymana u Michała na piersi i uwielbia się w niego wtulać do tej pory.
Warto zadbać o bezpieczną przestrzeń dla dziecka i mamy zaraz po porodzie, gdy mama jest osłabiona i wrażliwa. Michał gotował mi ciepłe zupy i przywoził ciepłą wodę do szpitala, żebym mogła szybciej dojść od siebie.
Słowa, które kieruje do nas lekarz, mają na nas mocny wpływ. Decydując się na miejsce do porodu, wybierzecie takie, które będzie dla Was przychylnie, w którym nikt Was nie będzie straszył, poganiał. W którym ktoś będzie dla Was, a nie Ty dla nich.
Michał Szabat
Podobało Ci się? Zasubskrybuj, podziel się opinią, podaj dalej
Jeśli podobało Ci się to, co usłyszałaś, rozpuść wici w sieci swoich znajomych, subskrybuj i zostaw swoją rekomendację na Apple Podcasts, dzięki czemu inne osoby łatwiej dotrą do mnie i do Ajurwedy.
Podcast jest dostępny również na Spotify oraz w Google Podcasts.
Dziękuję Ci bardzo serdecznie i do usłyszenia w kolejnym odcinku podcastu.