Skontaktuj się
z nami

 

Agni Ajurweda

Dane adresowe

ul. Plac Jagielloński 6
16-120 Krynki

  1Jak wyglądała moja droga do Ajurwedy?

  Naukę Ajurwedy zaczęłam od kursu w Indiach, w Dharamsala w 2012 roku. Od tamtego czasu odbyłam dziesiątki kursów i szkoleń, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Ajurweda to wielowiekowa tradycja, prastara mądrość, jej zgłębianie w zasadzie nigdy się nie kończy...

  Więcej na temat tego, jak stopniowo dochodziłam do wniosku, że Ajurweda to moje powołanie, pisałam na blogu: https://agni-ajurweda.pl/moja-droga-do-ajurwedy.

  2Ajurweda – jak i od czego zacząć? Który kurs wybrać na początek?

  Zazwyczaj podróż ku Ajurwedzie zaczyna się od odpowiedzi na pytanie „jaką doszą jestem?”.

  Czym jest dosza? Dosza to jeden z podstawowych konceptów w Ajurwedzie. Ajurweda uczy, że wszystko co występuje we Wszechświecie, składa się z pięciu żywiołów: przestrzeni, ognia, wody, ziemi i powietrza. Te żywioły dobierają się w pary i manifestują jako dosze.

  Wyróżnia się trzy dosze: Vata, Pitta i Kapha. Każdy z nas ma w sobie pierwiastek wszystkich trzech dosz. Ty jesteś 3-doszowa, ja jestem 3-doszowa. Twój mąż i Twój pies też. To, co nas różni, to proporcje. To, jaki „procent” każdej doszy przypadł nam w udziale. Czyli jaka jest ta unikalna kombinacja dla mnie, dla Ciebie, czy dla Twojego męża. I ta kombinacja decyduje się na samym początku naszego życia.

  Trafna diagnoza, która dosza u Ciebie dominuje, to podstawa lepszego rozumienia siebie i tego, co się z Tobą dzieje. Pozwala lepiej sobą zarządzać w różnych okolicznościach życiowych.

  Dlatego dobrze na samym początku rozpoznać swoją urodzeniową konstytucje (czyli, używając sanskryckiego określenia, Prakriti), tę unikalną mieszankę.

  Równie często ludzi do Ajurwedy sprowadza nie ciekawość, a choroby i różne dolegliwości. Najczęściej okazuje się, że ich stan jest na tyle poważny, że trzeba od razu przedsięwziąć jakieś kroki. W większości wypadków tym krokiem będzie oczyszczanie z Ajurwedą. Zaleca się je przeprowadzać dwa razy do roku: na przełomie zimy i wiosny oraz na przełomie lata i jesieni.

  Przygotowany przez nas kurs „Oczyszczanie z Ajurwedą” [link] oparty jest na medycynie holistycznej stosowanej od 5 tysięcy lat. Tą medycyną jest oczywiście Ajurweda. To precyzyjny i przemyślany program, który z moją pomocą możesz bez problemu przejść sama w domu.

  Dzięki zabiegom oczyszczającym jesteś bardziej w kontakcie ze sobą. Jesteś bardziej świadoma nie tylko swojego ciała, ale również siebie. Nie tego, co Ci się wydaje na Twój temat, tylko tego, jak rzeczywiście jest.

  3Jak dowiedzieć się, jaką doszą jestem?

  Dosza to jedno z podstawowych ajurwedyjskich pojęć, a od pytania „jaką doszą jestem?” często w ogóle zaczyna się podróż ku Ajurwedzie.

  Ajurweda uczy rozumienia siebie. Mówi, że jesteś zbudowana z tych samych elementów, co świat. W ujęciu Ajurwedy te podstawowe elementy, z których składa się świat, to przestrzeń, w której wszystko się rozgrywa, powietrze, woda, ogień i ziemia. Te elementy mają tendencję do występowania w parach. Kiedy łączą się w pary, a do tego mają w sobie aspekt świadomości, czyli są związane z konkretną formą występującą w naturze, na przykład z formą człowieka, wtedy mówimy o tym, że jest to dosza.

  Dosza jest z połączeniem dwóch elementów i tej świadomości istnienia w określonej formie. Trzy dosze, które obserwujemy w naturze, to Vata, Pitta i Kapha. Każda z nich odpowiedzialna jest za szereg funkcji życiowych związanych z tym, jak funkcjonuje nasze ciało, umysł i serce. W jakich proporcjach się w nas znajdują? Tu jest sedno tego, co czyni nas indywidualnościami. W jakich proporcjach jest w Tobie Vata, Pitta i Kapha, to kluczowe pytanie, które jest punktem wyjścia na drodze adaptowania Ajurwedy w swoim życiu. Stawiamy je na początku każdego kursu Agni Ajurweda.

  4Ajurweda i joga

  Mówi się, że joga i Ajurweda to dwie siostry, dwie podstawy instrukcji obsługi człowieka. Obie wywodzą się z tego samego źródła i opierają na koncepcji 5 żywiołów (Mahabutas). Joga pierwotnie stawiała sobie za cel pracę nad uspokojeniem umysłu, Ajurweda zaś – nad uzdrawianiem i przywracaniem ciała do równowagi. Jak łatwo się domyślić, tych zagadnień nie da się rozdzielić.

  Joga to jedno z podstawowych zaleceń Ajurwedy. Pozwala uspokoić umysł i zbalansować rozchwiane dosze. Dobrze wprowadzić jej elementy do naszej porannej rutyny, choćby w postaci kilku rund powitania słońca.

  Więcej o wpływie jogi na Twój dobrostan oraz wskazówkach Ajurwedy dotyczących czasu, częstotliwości oraz intensywności praktyki dla poszczególnych dosz, możesz dowiedzieć się w ramach kursów Agni Ajurweda. W każdym z nich joga odgrywa istotną rolę.

  5Na czym polega ajurwedyjska dieta?

  Jeśli odżywianie w zgodzie z zasadami Ajurwedy to temat, który Cię interesuje, to warto, żebyś od początku wiedziała, że Ajurweda to nie jest kolejna restrykcyjna dieta. Nie ma w niej produktów z zasady zakazanych albo uniwersalnie dobrych.

  Ajurweda to sposób odżywiania, który służy Twojemu zdrowiu. Zgodny z Twoją naturą. Sposób, który rozumiesz, a Twoje samopoczucie po jedzeniu potwierdza, że to ma sens. Ajurwedyjska dieta to dieta sezonowa, dopasowana do potrzeb Twojego ciała i zgodna z Twoją indywidualną konstytucją.

  Ajurwedyjska dieta opiera się na wiedzy dotyczącej jedzenia, tego, co z czym można łączyć, jaki to przyniesie efekt dla ciała, czy będzie korzystne. Przepisy dyktowane jedynie fantazją kucharza, nastawieniem na efektowność raczej nie będą ajurwedyjskie. Podobnie, jak przepisy przesadnie bogate, zawierające bardzo dużą liczbę składników.

  Ważną rolę w kuchni ajurwedyjskiej odgrywają przyprawy. Nieważne, czy to jest kmin i kurkuma, czy pieprz i oregano. Ajurweda uczy, jak wykorzystywać przyprawy, by wydobyć z nich jak najwięcej.

  6Czy Maria prowadzi konsultacje indywidualne?

  Od 2019 roku nie prowadzę konsultacji indywidualnych dla nowych klientów. Serdecznie zapraszam do pracy ze mną w ramach kursów online. Możesz tu liczyć na moje wsparcie i wskazówki dotyczące konkretnego tematu, nad którym chcesz pracować.

  7Kiedy są zapisy na kursy Agni Ajurweda?

  Zapisy na poszczególne kursy Agni Ajurweda odbywają się raz lub dwa razy do roku (zależnie od kursu). Zazwyczaj trwają przez tydzień.

  Jeśli interesuje Cię konkretny kurs i nie chcesz przegapić terminu zapisów, zapisz się na listę oczekujących na stronie danego kursu Agni Ajurweda: https://agni-ajurweda.pl/kursy-online/.