Zapraszam Cię do posłuchania rozmowy z Edytą Skorupską, z którą przyjaźnię się już kilka dobrych lat. Edyta pyta mnie o kulisty podcastu, o to, jak nagrałam aż 108 jego odcinków i nagrywam dalej. Jeśli myślisz o tym, żeby zacząć nagrywać podcast to ten odcinek jest jak najbardziej dla Ciebie.
Edyta Skorupska jest psychodietetykiem, promotorką zdrowia i trenerką zdrowego, odżywczego gotowania. Wierzy w to, że nasze jedzenie jest naszym lekarstwem, a lekarstwo jedzeniem. Uczy uważnej zmiany nawyków żywieniowych na stałe, małymi krokami. Pomaga schudnąć i zrozumieć własne emocje oraz stworzyć pozytywny obraz własnego ciała i odzyskać poczucie własnej wartości.
Na początek zawsze polecam udział w kursie Marka Jankowskiego, aby dowiedzieć się wszystkich szczegółów związanych z nagrywaniem podcastów od osoby, która się na tym zna. Zarówno ja, jak i Edyta potrzebowałyśmy czasu, aby po zakończeniu tego kursu dojrzeć i być gotową do nagrywania podcastów.
Czas nagrywania podcastu, praca nad montażem, przygotowanie materiałów i promocji zajmują godziny pracy. Dlatego, gdy rozpoczęłam publikację podcastu od dwóch odcinków w tygodniu, od razu podjęłam decyzję o delegowaniu części obowiązków, związanych z podcastem innym.
Według zaleceń jednych z moich mentorek zaczęłam od wypisania 130 tematów na podcast i 50 propozycji osób, które chciałabym zaprosić.
Od samego początku miałam takie założenie, żeby publikować regularnie. Na początku to były dwa podcasty w tygodniu, tak żeby po roku mieć 108 odcinków.
Szłam swoim planem, ale zaczęłam także eksperymentować, bo byłam ciekawa odbioru moich pomysłów. Takim przykładem były podcasty stworzone z materiałów nagranych przy okazji różnych webinarów. Rezultaty były zaskakujące.
Około 40 odcinka poczułam zmęczenie powtarzania treści o Ajurwedzie. I wtedy przyszedł pomysł na zaproszenie gości do podcastu, którzy zadają mi pytania. Gość jest wtedy ambasadorem słuchaczy lub klientów podcastu, którzy mają podobne pytania.
Kiedy zapraszam osobę do podcastu, kieruję się intuicją. Jest to zazwyczaj bardzo trafne, bo intuicja się nie myli.
W organizacji mojej pracy grupuję swoje zadania i na nagrania podcastu przeznaczam tylko jeden dzień w tygodniu.
Umów się ze sobą, kiedy i w jakich godzinach będziesz się tym zajmować. Ty decydujesz, kiedy masz czas na nagranie.
Podcast ma dużo materiałów i musi być uporządkowany. Dlatego mam plik, w którym zapisujemy wszystkie informacje o podcaście. Z tego pliku korzystają osoby, które są zaangażowane w pracę nad odcinkami podcastów.
Podcast to jest maraton. To nie jest kilka odcinków, ale zobowiązanie, nad którym naprawdę warto się zastanowić. Panuje moda na prowadzenie podcastów, ale ta formuła nie jest dla wszystkich. Podcast z założenia ma być profesjonalny i długoterminowy, ma być zasobem biznesu, z którego firma korzysta potem na różne sposoby. Potrzebny jest na to budżet, dlatego warto zacząć nagrywanie podcastów, gdy już Cię na nie stać.
Maria Nowak-Szabat
Podobało Ci się? Zasubskrybuj, podziel się opinią, podaj dalej
Jeśli podobało Ci się to, co usłyszałaś, rozpuść wici w sieci swoich znajomych, subskrybuj i zostaw swoją rekomendację na Apple Podcasts, dzięki czemu inne osoby łatwiej dotrą do mnie i do Ajurwedy.
Podcast jest dostępny również na Spotify oraz w Google Podcasts.
Dziękuję Ci bardzo serdecznie i do usłyszenia w kolejnym odcinku podcastu.