W tym odcinku zapraszam Cię do posłuchania inspirującej rozmowy z Romą Leśny o tym, jak psychologia ajurwedyjska pozwala na lepsze zrozumienie siebie. Roma ukończyła Szkołę Ajurwedy i została konsultantką ajurwedyjską. Z zawodu jest prawniczką, ale kiedy trafiła do Ajurwedy, była zmęczona i miała poczucie, że być może zawodowo już nic więcej nie jest dla niej możliwe. Z przyjemnością obserwowałam jej rozwój przez ostatnie dwa lata. Teraz Roma rozpoczyna nowe i lżejsze życie, w którym Ajurweda w sensie zawodowym odgrywa coraz większą rolę.
Roma Szymańska-Leśny jest prawniczką i konsultantką Ajurwedy. Zajmowała się prawem podatkowym w administracji państwowej i interpretacją przepisów podatkowych. Interesuje się człowiekiem i jego życiem zgodnym z naturą, w zgodzie ze sobą. Kocha kontakt ze światem natury i zwierzętami. Dzięki Ajurwedzie jest na ścieżce rozwoju, które doprowadziły do zmian, również zawodowych. Podąża za swoją Dharmą.
Roma przez wiele lat pracowała przy komputerze, w stresie i szybkim tempie. Po latach zaczęła odczuwać wiele negatywnych skutków takiego trybu pracy. Jej Vata się podniosła i zaburzyła Kapha.
Roma zawsze interesowała się psychologią, ale to psychologia ajurwedyjska zafascynowała ją na dobre, ponieważ zajmowała się balansem całego człowieka. Elementy, które łączą się w jedną całość w Ajurwedzie, pociągnęły Romę.
Podczas poznawania psychologii ajurwedyjskiej Roma dostrzegła, jak dorastanie stłamsiło jej wewnętrzne potrzeby i jej naturalne zdolności. Psychologia ajurwedyjska pomogła Romie docenić swoją Vatę i jakości, jakie daje. Nauczyła się przywracać stan sattwy oraz rozumieć i akceptować osoby, które ją otaczają.
Jeśli nie dopuszczamy do głosu w nas jasnej strony Vaty, to ona zaczyna domagać się większej uwagi. Wtedy wchodzi w nasze życie, pokazując się z ciemnej strony. Roma już wie, że dzięki wiedzy łatwiej można zarządzać wszelkimi właściwościami naszych dosz.
Roma rozpoznała Pittę w sobie i swoim mężu. Pitta jest bardzo dobrze zorganizowana i wymagająca wobec siebie i innych. Jest zawsze bardzo dobrze przygotowana i trudno jej zrozumieć, że inne osoby nie są tak samo rzetelne. Psychologia w dużym stopniu pomogła Romie rozpoznać te cechy i nauczyć się patrzeć na nie jak na źródło piękna.
Znajomość psychologii ajurwedyjskiej pomogła Romie również w relacji z córką, która ma silną osobowość po Romie i jej mężu. Stała się bardziej tolerancyjna dla tych cech córki, które były dla niej wyzwaniem.
Roma uważa, że zrozumienie procesów, które zachodzą w nas i innych jest bardzo ważne. Warto spojrzeć na nasze emocje i myśli z bliska, bo to z nich biorą się różne dolegliwości i choroby psychosomatyczne. Psychologia ajurwedyjska jest dopełnieniem dbałości o nasz dobrostan. Bez jej znajomości nie możemy się w pełni zatroszczyć o siebie.
Znajomość różnych aspektów, które mamy w sobie, może bardzo pomóc w akceptacji swojego życia i tego, co się wydarza w tym życiu. Wiedza psychologii ajurwedyjskiej bardzo w tym pomaga. Same techniki stricte psychologiczne nie są wystarczające. Ajurweda pięknie wszystko łączy i nie ma tu miejsca na udawanie i oszustwo.
Roma Leśny
Podobało Ci się? Zasubskrybuj, podziel się opinią, podaj dalej
Jeśli podobało Ci się to, co usłyszałaś, rozpuść wici w sieci swoich znajomych, subskrybuj i zostaw swoją rekomendację na Apple Podcasts, dzięki czemu inne osoby łatwiej dotrą do mnie i do Ajurwedy.
Podcast jest dostępny również na Spotify oraz w Google Podcasts.
Dziękuję Ci bardzo serdecznie i do usłyszenia w kolejnym odcinku podcastu.