W tym odcinku zapraszam Cię do posłuchania rozmowy, którą prowadzę z moim mężem Michałem na temat bólu dolnej części kręgosłupa z perspektywy Ajurwedy. To bardzo ciekawy temat, bo można na tego rodzaju ból patrzeć z perspektywy fizycznej, ale także i emocjonalnej, a nawet i duchowej. Będziemy mówić z ajurwedyjskiego punktu widzenia oraz swoich doświadczeń.
Jedną z przyczyn bólu dolnego odcinka pleców jest nieodpowiednia postawa naszego ciała. Dieta, która wysusza organizm lub go zakwasza i stres są kolejnymi ważnymi czynnikami. Z perspektywy Ajurwedy mówimy o pasie Vaty, czyli o strefie od pępka w dół (nerki, biodra, organy rozrodcze i oczywiście ból i sztywność dolnej części kręgosłupa).
Na poziomie emocjonalnym i mentalnym jest to lękliwość, tendencja do niepokoju, brak poczucia bezpieczeństwa, historia częstych zmian pracy, miejsca zamieszkania i zmiany stylu życia.
Możemy pomóc sobie z dolegliwościami dolnego kręgosłupa (jak i pasa Vaty), zamieniając suche i zimne posiłki na posiłki ciepłe, nawilżające, lekkostrawne, odpowiednio przyprawione i pełne błonnika. Pomaga także picie ciepłej wody.
Kolejnym zaleceniem jest więcej ruchu. Nawet pracując w trybie siedzącym, można wkomponować w ciągu dnia kilka ruchów rozciągających. Można poruszać się po pracy lub przed pracą. Michał zaleca konkretne ćwiczenia i pozycje jogi, które wzmacniają i uwalniają od bólu dolnej części kręgosłupa i które można wykonywać codziennie.
Inne bardzo skuteczne ajurwedyjskie metody to automasaż całego ciała ciepłym olejem, przyjmowanie masła klarowanego i wlewy olejowe.
Każdy z nas ma swój słabszy punkt, swoją piętę achillesową, o którą należy szczególnie dbać i która daje się we znaki jako pierwsza, jeśli o siebie nie dbamy.
Naturalne uzdrawianie dolnego odcinka kręgosłupa może potrwać, potrzebna jest więc cierpliwość i wytrwałość.
Jeżeli mamy stan zapalny w mięśniach dolnego kręgosłupa, to możemy się od niego uwolnić, rozluźniając i rozgrzewając je. Ajurweda ma szerokie pole do pracy – dieta, masaże, zabiegi, ćwiczenia i zmiana stylu życia mentalnego. Poukładanie tego, co się w naszej głowie dzieje i znaczna redukcja stresu bardzo pomagają.
Michał Szabat
Podobało Ci się? Zasubskrybuj, podziel się opinią, podaj dalej
Jeśli podobało Ci się to, co usłyszałaś, rozpuść wici w sieci swoich znajomych, subskrybuj i zostaw swoją rekomendację na Apple Podcasts, dzięki czemu inne osoby łatwiej dotrą do mnie i do Ajurwedy.
Podcast jest dostępny również na Spotify oraz w Google Podcasts.
Dziękuję Ci bardzo serdecznie i do usłyszenia w kolejnym odcinku podcastu.