Kolejny odcinek cyklu Ajurweda Pełną Parą, w którym razem z moim mężem Michałem poruszamy różne tematy. Ta dyskusja została zainspirowana rozmową z kelnerką jednej z naszych ulubionych sopockich restauracji na temat tego, jaką cenę płacą pracownicy gastronomii.
Michał ma za sobą kilka lat doświadczenia w gastronomii w irlandzkim lokalu i ma bardzo duży szacunek do ludzi, którzy pracują w tym sektorze. Obciążony umysł, ciągła komunikacja, ciągły pośpiech, stres, ciało w wiecznym ruchu i cieple powoduje podniesienie Vaty. Wiele osób pracujących w tej branży doświadcza przeciążenia i przemęczenia.
Michał wspomina, że ten niesamowity pośpiech w kuchni towarzyszył mu w umyśle, nawet gdy już był po pracy. Nie mógł spać, był nerwowy, zestresowany, bolało go ciało. Docenia pracę w gastronomii jako piękne i niesamowite doświadczenie, ale przyznaje, że była bardzo trudna.
Po pracy dobrze jest pobyć w ciszy, spokoju, z ograniczaniem bodźców zewnętrznych. Idealnie byłoby wyjść na spacer, aby ochłonąć. Dobrze jest zjeść powoli i w ciszy dobry, ciepły i lekkostrawny posiłek, jak na przykład zupę. Potem wziać gorący prysznic lub kąpiel i nasmarować się olejem. Tak przygotowanym można położyć się w dobrze zaciemnionym pokoju.
Warto zacząć każdy dzień od spaceru, głębokich oddechów i ćwiczeń rozluźniających ciało. Kawa nie jest dobrym pomysłem na rozpoczęcie dnia.
Jeśli Twoja praca jest pełna stresu i nie masz na nic czasu, to warto znaleźć chociaż 10-15 minut z samego rana i po zakończeniu pracy na relaks. To nie jest niemożliwe. Unikaj także telefonu w miarę możliwości, bo on pobudza. To są naprawdę realne zalecenia, które możesz wprowadzić.
Wszystkim pracownikom gastronomii Michał poleca dowiedzieć się, jakie jakości mają poszczególne dosze. To umożliwi „czytanie” klientów i lepszą komunikację z nimi. W ten sposób pomożesz sobie i osobom wokół Ciebie.
W bardzo intensywne dni wstaję o 4 rano po to, żeby mieć czas dla siebie. Czas na rozciągnięcie ciała, na poddychanie, ciszę i spokój. Potem dopiero zaczynam bardzo intensywny, pełen komunikacji, „wariacki dzień”. W naszym życiu tak jak u Was jest dużo pośpiechu i stresu, dlatego codziennie znajdujemy czas na relaks. Dla nas najważniejszy jest spokój umysłu.
Michał Szabat
Podobało Ci się? Zasubskrybuj, podziel się opinią, podaj dalej
Jeśli podobało Ci się to, co usłyszałaś, rozpuść wici w sieci swoich znajomych, subskrybuj i zostaw swoją rekomendację na Apple Podcasts, dzięki czemu inne osoby łatwiej dotrą do mnie i do Ajurwedy.
Podcast jest dostępny również na Spotify oraz w Google Podcasts.
Dziękuję Ci bardzo serdecznie i do usłyszenia w kolejnym odcinku podcastu.