W tym odcinku będziesz miała okazję posłuchać, jak razem z Michałem szukamy odpowiedzi na pytanie: kto tu rządzi? Będziemy rozmawiać o świadomości i wolności w świecie technologii. Czy technologia jest dla nas, czy to my dla technologii?
Od smartfona do telefonu z klawiaturą
Michał kiedyś radykalnie odszedł od technologii, roztrzaskując swojego smartfona o ścianę. Złapał się na tym, że przestał zauważać, jak mijały mu w nim całe godziny. Później przez pewien czas miał prosty telefon bez internetu, tylko z funkcją dzwonienia i pisania smsów.
Zdumiewa nas to, że ludzie tak łatwo zaakceptowali przejście od wspólnej rozmowy do siedzenia w telefonach. Rozmowy, śmiech i dobra zabawa nie będzie miała miejsca, gdy będziemy zerkać ciągle w ekran.
Zastanów się, czy korzystasz z tego urządzenia świadomie? Jakie zasady możesz ustalić w tym temacie?
Rozpraszacz
Jak często myślisz, czy ktoś wysłał Ci wiadomość? Jak często się rozpraszasz albo szukasz rozwiązania sytuacji, pomysłów i odpowiedzi w telefonie?
Czy możesz wyłączyć telefon i poświęcić czas tylko na spacer z psem, malowanie, taniec i patrzenie w niebo? Czy zdarza Ci się wyjść z domu bez telefonu? Na co się godzisz i co dałaś sobie wmówić w związku z byciem online?
Jeśli szukasz więcej tropów, to serdecznie polecam Ci książkę Cal Newporta „Cyfrowy Minimalizm”.
Wolność
Telefon jest jak cukier, kawa, alkohol czy papieros. To Twoja decyzja, czy umawiasz się na pyszną kawę z koleżanką, czy musisz wypić kawę, bo inaczej się nie obudzisz. Podejmij świadomą decyzję, co, gdzie i jak długo robisz. Zastanów się, czy to Ty nadal wybierasz?
Robin Sharma napisał, że zmieniamy się w środowisko cyfrowych zombie – ludzi przyklejonych do telefonów i nieobecnych w teraźniejszości. Nikt nie uczy kultury korzystania z elektroniki, kultury bycia człowiekiem. Nie zrzucajmy odpowiedzialności na „takie czasy”, tylko wspierajmy się w świadomym korzystaniu się z elektroniki.
Maria Nowak-Szabat
Aktualnie wyświetlana jest treść zastępcza z Domyślne. Aby uzyskać dostęp do rzeczywistej treści, kliknij poniższy przycisk. Pamiętaj, że spowoduje to udostępnienie danych zewnętrznym operatorom.
Więcej informacjiCo czeka na Ciebie w tym odcinku?
- Jak sposób w jaki korzystamy z telefonu wpływa na dosze
- O objawach odstawienia smartfona u Michała
- Czemu ze sobą nie rozmawiamy
- O zasadach bycia offline
- Jak uchronić nasze dzieci od uzależnienia od ekranu
Powiązane treści:
- 17 października opublikujemy 200-tny odcinek podcastu. Z tej okazji zapraszam Cię do zadania swojego pytania, być może będę miała okazję na nie odpowiedzieć na łamach podcastu. Prześlij swoje pytanie tutaj.
- Serdecznie zapraszam Cię na bezpłatne czteroczęściowe szkolenie Spokój umysłu. Zaczynamy 30 września, a zapisać możesz się tutaj. Szkolenie otworzy zapisy do kursu Psychologii Ajurwedyjskiej, który przynosi głębokie zrozumienie psychiki i subtelnych aspektów dosz, czyli tego, jak dosze manifestują się na poziomie umysłu. Jest to unikalny kurs w skali Polski i świata.
- Jeśli podejście Ajurwedy do zdrowia i życia Cię fascynuje, chciałabyś zgłębiać tę wiedzę w Szkole Ajurwedy, to zapraszam Cię do zapisu na listę osób zainteresowanych kolejną edycją Szkoły. Nie przegap i bądź na bieżąco dzięki liście oczekujących, którą znajdziesz tutaj.
Podobało Ci się? Zasubskrybuj, podziel się opinią, podaj dalej
Jeśli podobało Ci się to, co usłyszałaś, rozpuść wici w sieci swoich znajomych, subskrybuj i zostaw swoją rekomendację na Apple Podcasts, dzięki czemu inne osoby łatwiej dotrą do mnie i do Ajurwedy.
Podcast jest dostępny również na Spotify oraz w Google Podcasts.
Dziękuję Ci bardzo serdecznie i do usłyszenia w kolejnym odcinku podcastu.