W tym odcinku z moim mężem Michałem kontynuujemy temat Ajurwedy dla dzieci i rodziców. Rozmawiamy o dzieciach typu Vata, jakie są ich cechy, do czego mają tendencje i jak temu zaradzić. Tę rozmowę możesz obejrzeć lub posłuchać także na naszym kanale YouTube.
Vata jest sucha i zimna, dlatego również dzieci z przewagą tej doszy będą miały tendencję do suchej i zimnej skóry. Codzienne olejowanie dzieci przed kąpielą jest w tym przypadku najlepszym zaleceniem. Taki dotyk bardzo uspokaja dzieci, sprzyja ich łatwemu zasypianiu i dobrej jakości snu.
Olejowanie jest również wspaniałym rozwiązaniem na wrażliwą, swędzącą i szorstką skórę u dziecka, która także łatwo reaguje odczynem na ugryzienia lub kontakt na przykład ze sztucznymi tkaninami.
Ciepło wpływa na rozluźnienie ciała Vaty, które ma tendencję do spinania się. Dzieciom typu Vata służy utrzymywanie w domu ciepła. Zimno będzie powodowało u nich wzrost suchości, strzelających stawów i pobudzenia. Ciepłe pomieszczenie uspokoi Vatę, da jej poczucie bezpieczeństwa i osadzenia, łatwiej jej będzie się wyciszyć.
Hartowanie ciała u dzieci typu Vata nie jest zalecane, bo bardzo szybko i łatwo się wychładzają. Zadbajmy więc o wygodne dla dziecka ciepłe ubrania – czapkę, szalik, rękawiczki i kurtki zakrywające dół pleców. Vata jest wrażliwa sensorycznie, więc za ciasne, za wąskie, nieprzyjemne w dotyku i niewygodne ubrania mogą powodować cierpienie sensoryczne i zniechęcać do noszenia.
U wszystkich dzieci obserwujemy tendencję do nieregularnego jedzenia zimnych i suchych produktów. Dzieci Vata powinny tego unikać. Dobrze, żeby w ich codziennym jadłospisie była ciepła zupa – raz, dwa lub nawet trzy razy dziennie.
My rodzice mamy większość świadomość siebie, dlatego możemy asystować naszym dzieciom w uczeniu się ich ciał. Zaproś swoje dziecko do pięknej podróży w odkrywanie żywiołów i dosz.
Jeśli wytłumaczymy dzieciom, dlaczego warto na przykład zjeść ciepłą zupę, pokażemy im przyczynę i skutek, wtedy będą nas chętniej słuchać. Czasem nam nie wierzą i to powoduje ich niechęć. Pokażmy im efekt naszego działania – tak zbudujemy ich świadomość zrozumienia ciała.
Michał Szabat
Podobało Ci się? Zasubskrybuj, podziel się opinią, podaj dalej
Jeśli podobało Ci się to, co usłyszałaś, rozpuść wici w sieci swoich znajomych, subskrybuj i zostaw swoją rekomendację na Apple Podcasts, dzięki czemu inne osoby łatwiej dotrą do mnie i do Ajurwedy.
Podcast jest dostępny również na Spotify oraz w Google Podcasts.
Dziękuję Ci bardzo serdecznie i do usłyszenia w kolejnym odcinku podcastu.