W tym roku Agni Ajurweda świętuje 7 lat. Dlatego w 7. odcinku podcastu zapraszam do wysłuchania moich refleksji dotyczących prowadzenia biznesu związanego z Ajurwedą.
Ten odcinek to nagranie sesji pytań i odpowiedzi, którą prowadziłam dla moich klientek, dzieląc się z nimi wrażeniami z prowadzenia biznesu związanego z Ajurwedą i odpowiadając na ich pytania.
Z 7. odcinka podcastu Agni dowiesz się, jak przez te 7 lat zmieniało się moje podejście do nauczania Ajurwedy oraz jak zmieniały się oczekiwania moich klientek. Opowiem o moich początkowych obawach i późniejszych sukcesach, momentach przełomowych i trudnych chwilach.
To odcinek skierowany przede wszystkim do osób, które już prowadzą swój biznes. W mniejszym stopniu polecam go tym, którzy dopiero myślą o założeniu własnej działalności.
W prowadzeniu każdego biznesu ważna jest świadomość celu. Po co to robisz? Jaki ma być efekt twoich działań? To powinny być konkretne, umiejscowione w czasie, odpowiedzi; zawierające liczby, daty, konkretne stany i wydarzenia. Żeby osiągnąć sukces niezbędna jest wizja i odwaga, by tę wizję realizować. Ale pamiętaj, to ważna sprawa, nie jest tak, że prowadząc swoją firmę, musisz znać się na wszystkim. Wokół Ciebie są ludzie, którzy mogą Ci pomóc na starcie. Wokół Ciebie są zasoby, które mogą Ci pomóc poradzić sobie z początkowymi obawami i lękami. Ja na starcie miałam ich bardzo wiele. Dlatego zaczęłam od coachingu, który pomógł mi zrozumieć źródła tych lęków.
Rok 2020 był przełomowy w historii Agni z wielu powodów. To właśnie w nim odważnie postawiłam na rozwój zespołu. Do tej pory składał się on w zasadzie tylko ze mnie, mojego męża i doraźnie jednej-dwóch osób. W 2020 r stworzyłam stały, pięcioosobowy team, który realizuje coraz liczniejsze projekty Agni.
W tym odcinku opowiadam też o problemach w biznesie związanym z pomaganiem. Jeśli taki prowadzisz, to zapamiętaj, bo to bardzo ważna sprawa: Twoją rolą nie jest zbawiać i ocalać, tylko służyć. Upewniaj się, jaki jest poziom Twojej energii, czy masz z czego nalać, czym się dzielić… Taki biznes bywa szczególnie ryzykowany dla osób, które nie mają „kotwic” takich jak dzieci, pies, partner… Jeśli nie masz takich zobowiązań, łatwo możesz się zatracić w pracy. A przecież, jak mawia mój znajomy, jesteśmy „human being”, a nie „human doing”. Istotami, które są, a nie które robią.
Dowiesz się, jakie są moje sposoby na dbanie o balans między życiem prywatnym i zawodowym. To pytanie, które słyszę bardzo często – co takiego robię, żeby pomagając innym, nie nadużywać się, nie wypalać się, nie wytracać do zera własnej energii? Mam swoje sposoby i z przyjemnością Ci o nich opowiem.
Pamiętaj, że biznes rozwija się na tyle, na ile Ty sama się rozwijasz. Oszukiwanie siebie, jechanie na oparach, ładowanie się energią z kofeiny, cukru – na takiej energii nie da się zbyt wiele osiągnąć.
Myślę, że czasy, w których żyjemy to świetny moment na odchodzenie ze starych struktur i tworzenie własnego biznesu. Mam nadzieję, że ten odcinek będzie dla Ciebie inspiracją, żeby odważnie zacząć to robić.
To jest dobry moment, żeby zacząć kreować rzeczywistość, w której będziesz żyła przez kolejny rok, dwa i trzy, a nie polegać na tym, że skoro jesteś w jakiejś rzeczywistości, to ona taka zostanie. Tak nie będzie. Zaczyna się nowa rzeczywistość.
Maria Nowak-Szabat
Podobało Ci się? Zasubskrybuj, podziel się opinią, podaj dalej
Jeśli podobało Ci się to, co usłyszałaś, rozpuść wici w sieci swoich znajomych, subskrybuj i zostaw swoją rekomendację na Apple Podcasts, dzięki czemu inne osoby łatwiej dotrą do mnie i do Ajurwedy.
Podcast jest dostępny również na Spotify.
Dziękuję Ci bardzo serdecznie i do usłyszenia w kolejnym odcinku podcastu.
1 Comment
Doskonały podcast! Znalazłam w nim wszystko, od odświadczeń, także tych początkowych, po realne wskazówki. Dobrze jest uczyć się biznesu od kobiet prowadzących go z holistyczną energią, będących w swojej mocy:) Bardzo dziękuję. Gratuluję Ci, z całego serca, SUKCESU!