W tym odcinku naszej nowej rodzącej się tradycji zapraszam Cię do posłuchania rozmowy, która jest dostępna także na YouTube. Tam możesz na nas popatrzeć i posłuchać. Dzisiaj trzecia część rozmowy na temat odchudzania. Jaki ruch służy odchudzaniu i czemu jest on tak istotny? Jaka forma ruchu odpowiada Kaphie i stymuluje jej metabolizm? Serdecznie zapraszam do posłuchania o aktywności fizycznej z perspektywy Ajurwedy.
Ajurweda mówi, że Kapha ma największą wytrzymałość i siłę ze wszystkich trzech dosz. To sprawia, że jest najlepiej przystosowana do sportu i ruszania się. Ma elastyczne i wytrzymałe stawy, a ruch przychodzi jej bez wysiłku, gdy znajdzie swoją formę ruchu.
Mimo że ma największą możliwość ruchu, to najmniej się rusza. Jeśli jednak już zacznie się ruszać – ma niesamowitą możliwość motywowania się. Ruch służy Kaphie najbardziej ze wszystkich dosz.
Chodzenie z kijami, slow jogging, gimnastyka słowiańska to niektóre z ulubionych zajęć fizycznych dla Kaphy. Joga odpowiednia dla Kaphy to joga dynamiczna, z dużą ilością ruchu i częstą zmianą pozycji.
Kapha naturalnie nie ma motywacji, ale jak już zdecyduje, że zaczyna i poczuje rezultaty, to robi to w 100 procentach, i daje jej to ogromną satysfakcję. Dla Kaphy kluczem jest, odnalezienie radości w ruchu.
Siedzibą Kaphy w organizmie są płuca. Dlatego w leczeniu cukrzycy i zaburzeń kardiologicznych zalecane są pranajamy, czyli oddychanie pełną piersią, ćwiczenia równoważące, statyczne asany, dające poczucie elastyczności, ćwiczenia fizyczne ze wzmacnianiem mięśni i ćwiczeniach pobudzające krążenie. Te rodzaje ćwiczeń w ramach jednego dnia w odpowiednim ustawieniu dają bardzo dobre efekty.
Jest taki rodzaj marudzenia Kaphy, który często wiąże się z brakiem ruchu i zasiedzeniem. Wszystkie płyny i emocje stoją w miejscu jak kałuża, w której nie ma ruchu. To wszystko się w niej kisi. Gdy Kapha zacznie się wietrzyć, wentylować i spacerować, to poczuje jak pozytywnie to na nią wpływa.
Maria Nowak-Szabat
Podobało Ci się? Zasubskrybuj, podziel się opinią, podaj dalej
Jeśli podobało Ci się to, co usłyszałaś, rozpuść wici w sieci swoich znajomych, subskrybuj i zostaw swoją rekomendację na Apple Podcasts, dzięki czemu inne osoby łatwiej dotrą do mnie i do Ajurwedy.
Podcast jest dostępny również na Spotify oraz w Google Podcasts.
Dziękuję Ci bardzo serdecznie i do usłyszenia w kolejnym odcinku podcastu.