W tym odcinku zapraszam Cię do posłuchania rozmowy ze stomatolożką Iloną Smalińską-Bławat. Rozmawiamy na temat tego, w jaki sposób dosze objawiają się w gabinecie stomatologicznym. Ilona opowie, jak korzysta z Ajurwedy, aby lepiej zrozumieć siebie w roli stomatolożki, ale także klientów, z którymi pracuje na co dzień.
Ilona Smalińska-Bławat z wykształcenia jest lekarzem stomatologiem. Od wielu lat kroczy niekonwencjonalną ścieżką, łącząc stomatologię z holistyczną Ajurwedą. Jej początki z Ajurwedą obejmowały ją samą, a później z powodzeniem wdrożyła zasady Ajurwedy w swoim gabinecie.
Moja natura i moja wolność
Ilona mówi, że dzięki poznaniu Ajurwedy i swojej natury mogła stworzyć dla siebie zdrowe środowisko pracy. Ajurwedyjska wiedza pozwoliła jej odnaleźć swój balans. Teraz Ilona pracuje od 7:00 do 13:00, bo wtedy czuje się w pełni sił i jest w stanie być dla swojego pacjenta na 100%.
Ilona dała sobie przestrzeń, posłuchała siebie i własnego serca. Odczuli to również jej pacjenci, którzy chętnie zaakceptowali zmiany w godzinach otwarcia gabinetu.
Pacjenci i ich dosze
Ilona na przywitanie podaje swoim pacjentom dłoń i jest to dla niej pierwsza, wstępna analiza doszy pacjenta. Każda dosza inaczej dłoń ściska i inaczej dzieli się informacjami o swojej historii. Ilona lubi tłumaczyć pacjentom, jaką dokładnie pracę konkretnego dnia wykona i kończy wizytę rozmową, podsumowując działania i podając zalecenia.
Ilona zaobserwowała, że Vata chętnie oddaje się w jej ręce, poddając się i pozwalając jej na robienie tego, co uważa za stosowne. Pitta musi wiedzieć, co dokładnie będzie robione. Kapha oddaje się w ręce Ilony trochę niepewnie, przynajmniej na początku znajomości i współpracy.
Pacjenci po takiej wizycie stomatologicznej (i tym samym konsultacji ajurwedyjskiej) otwierają się, czują się usłyszani i dostrzeżeni.
Czyszczenie języka
Dla Ilony język jest narzędziem diagnostycznym. Na nim widzi na przykład przemęczenie, reakcje alergiczne czy przebytą infekcję. Często poleca swoim klientom używanie czyścika do języka.
Poprzez czyszczenie języka usuwamy osad, bakterie, resztki pokarmu i cząsteczki cukru, które są pożywką dla bakterii. Tym samym pomagamy w zdrowiu dziąseł i zębów.
Moja stomatologia jest przykrywką dla mojej prawdziwej Ja. Jest też oczywiście częścią mnie i nie wyobrażam sobie żyć bez niej. Mam w sobie dużo Vaty, więc pomysłów w temacie zawodowym także wiele. Teraz tylko potrzebuję czasu na ich wprowadzenie…
Ilona Smalińska-Bławat
Aktualnie wyświetlana jest treść zastępcza z Domyślne. Aby uzyskać dostęp do rzeczywistej treści, kliknij poniższy przycisk. Pamiętaj, że spowoduje to udostępnienie danych zewnętrznym operatorom.
Więcej informacjiCo czeka na Ciebie w tym odcinku?
- Jak Ajurweda pomaga lekarzowi w jego życiu osobistym i zawodowym
- Jak zachowują się poszczególne dosze u lekarza
- Czego konkretnie potrzebują dosze w gabinecie stomatologicznym
- Jak używać czyścika do języka
- Czemu samopoznanie jest takie ważne dla każdego
Powiązane treści:
- 17 października opublikujemy 200-tny odcinek podcastu. Z tej okazji zapraszam Cię do zadania swojego pytania, być może będę miała okazję na nie odpowiedzieć na łamach podcastu. Prześlij swoje pytanie tutaj.
- Serdecznie zapraszam Cię na bezpłatne czteroczęściowe szkolenie Spokój umysłu. Tutaj możesz się zapisać. Szkolenie otworzy zapisy do kursu Psychologii Ajurwedyjskiej, który przynosi głębokie zrozumienie psychiki i subtelnych aspektów dosz, czyli tego, jak dosze manifestują się na poziomie umysłu. Jest to unikalny kurs w skali Polski i świata.
- Jeśli podejście Ajurwedy do zdrowia i życia Cię fascynuje, chciałabyś zgłębiać tę wiedzę w Szkole Ajurwedy, to zapraszam Cię do zapisu na listę osób zainteresowanych kolejną edycją Szkoły. Nie przegap i bądź na bieżąco dzięki liście oczekujących, którą znajdziesz tutaj.
Podobało Ci się? Zasubskrybuj, podziel się opinią, podaj dalej
Jeśli podobało Ci się to, co usłyszałaś, rozpuść wici w sieci swoich znajomych, subskrybuj i zostaw swoją rekomendację na Apple Podcasts, dzięki czemu inne osoby łatwiej dotrą do mnie i do Ajurwedy.
Podcast jest dostępny również na Spotify oraz w Google Podcasts.
Dziękuję Ci bardzo serdecznie i do usłyszenia w kolejnym odcinku podcastu.