W tym odcinku zapraszam Cię do kawiarni, opowiem Ci o krytyce z perspektywy Ajurwedy. Jest to temat ważny i kluczowy, jeśli rozpoczynasz swoje działania z Ajurwedą w sensie osobistym i zawodowym. To nagranie powstało w jednym z moich ulubionych miejsc, więc możesz poczuć się, jakbyśmy właśnie razem siedziały przy stoliku.
Vaty są bardzo wyrozumiałe i bardzo wybaczające. Mają tendencję do usprawiedliwiania innych. Jednak wobec siebie Vata jest bardzo wymagająca. Negatywne cechy innych Vata przyjmuje łagodnie, a w sobie piętnuje je surowo.
Nigdy nie uznaje siebie za wystarczająco dobrą. Łatwo przychodzą jej negatywne myśli o sobie. Często porównuje się do innych. O innych myśli dobrze, a o sobie niekoniecznie. Gdy krytykowana Vata jest w stanie rajasu i tamasu, wtedy jeszcze silniejsza jest jej samokrytyka.
Vata bierze każdą krytykę do siebie. Obezwładnia ją to i pogłębia i tak już niskie poczucie własnej wartości. Wzmacnia jej tendencje myślenia o sobie negatywnie, do tego stopnia, że kwestionuje swoją wartość. Dlatego Vata bardziej niż inne dosze potrzebuje nauczyć się radzenia sobie z krytyką.
Picie bardzo łatwo przychodzi krytyka innych ludzi. Potrafi znokautować samym spojrzeniem lub jednym słowem. Pitta ma zdolność krytycznego myślenia i potrzebuje nauczyć się z tego mądrze korzystać. Przenikliwy umysł pomaga jej radzić sobie z trudnymi sytuacjami i dlatego też błyskawicznie wyłapuje słabe elementy wymagające poprawy.
Picie łatwiej niż innym doszom przychodzi krytykowanie i obwinianie innych. Jeśli robi to bez połączenia ze swoim sercem, wtedy może wokół siebie zrobić wiele szkody. Jeśli krytykuje siebie, to robi to w połączeniu z ambicją. Widzi, co zrobiła źle, ale punktowo, nie całościowo jak Vata.
Ciągle i stale podnosi swoją poprzeczkę i standardy w swoim życiu. Te standardy przenosi na zewnątrz i są one tak samo wysokie w stosunku do innych, jak do siebie. Tu praca, jaką ma do wykonania Pitta wiążę się z połączeniem serca z umysłem.
Vata w stanie tamasu krytykuje siebie wewnętrznie. Robi to w sposób, który blokuje jej rozwój i jej życie. Popycha ją to w stronę autodestrukcyjnych zachowań jak na przykład picie alkoholu. Zapada się w sobie. Ludzie nie słyszą tego, co się dzieje w głowie Vaty.
Maria Nowak-Szabat
Podobało Ci się? Zasubskrybuj, podziel się opinią, podaj dalej
Jeśli podobało Ci się to, co usłyszałaś, rozpuść wici w sieci swoich znajomych, subskrybuj i zostaw swoją rekomendację na Apple Podcasts, dzięki czemu inne osoby łatwiej dotrą do mnie i do Ajurwedy.
Podcast jest dostępny również na Spotify oraz w Google Podcasts.
Dziękuję Ci bardzo serdecznie i do usłyszenia w kolejnym odcinku podcastu.