Jak wygląda sytuacja Ajurwedy w Polsce i czy można tutaj przeżyć dobrą Panchakarmę? Jakie są sposoby na utrzymanie swojej energii podczas kontaktu z drugim człowiekiem? Dowiesz się tego, słuchając rozmowy z Bartkiem Korpaczem, który na co dzień zawodowo zajmuje się masażami ajurwedyjskimi. Jak sam mówi, wygrał los na loterii, wykonując pracę, która jednocześnie jest jego pasją.
Bartek Korpacz zaczął interesować się Ajurwedą ponad 20 lat temu. Na co dzień zajmuje się terapiami i zabiegami ajurwedyjskimi, wybrał przestrzeń Ajurwedy, gdyż najbardziej z nim koresponduje. W 1996 roku Bartek mieszkał w aszramie i tam zachęcony przez swojego mistrza, wziął udział w kursie masaży ajurwedyjskich. Od tamtej pory masuje, teraz stacjonarnie w Warszawie, a także wyjazdowo w Rzeszowie i Poznaniu.
Percepcja i dostępność Ajurwedy zmieniła się w ostatnich latach.
Pojawiła się duża otwartość ludzi na tę starożytną medycynę i zainteresowanie holistycznym podejściem do zdrowia.
Korzystanie z wiedzy konsultantów i lekarzy ajurwedyjskich stało się czymś normalnym. Otworzył się dostęp do coraz większej liczby specjalistów. O ajurwedyjskich zaleceniach można przeczytać w czasopiśmie i dowiedzieć się z telewizji.
Ajurweda jest w zasięgu ręki i będzie częścią codzienności dla coraz większej liczby osób.
Istnieje przestrzeń dla lekarzy pochodzących z Indii i prawdopodobnie będzie ich w Polsce coraz więcej.
Pojawia się także zapotrzebowanie na osoby urodzone i wychowane w Polsce, które znając Ajurwedę, są w stanie połączyć ją z polską tradycją.
Nie jest to kulturowy i mentalny przewrót, gdyż wiele z ajurwedyjskich praktyk doskonale łączy się ze staropolską wiedzą i podejściem do zdrowia. Niejedna babcia komponowała ziołowe mikstury, które pomagały całej rodzinie w zdrowotnych dolegliwości.
Wracamy do tych metod i dodatkowo, łącząc je z liczącą pięć tysięcy lat ajurwedyjską wiedzą, możemy zadbać o siebie w sposób holistyczny.
Powiększa się także grupa osób, która myśli o tym, wybierając swoją drogę zawodową.
Ajurweda jest czymś, co może pomóc nam w codziennym życiu. Każda medycyna starożytna, w tym Ajurweda, jest medycyną prewencyjną. To my przejmujemy odpowiedzialność za nasze zdrowie i jakość życia, nie zrzucamy tego na lekarzy i tabletki, które działają natychmiastowo, ale odcinają nam bodźce nerwowe.
Bartek Korpacz
Podobało Ci się? Zasubskrybuj, podziel się opinią, podaj dalej
Jeśli podobało Ci się to, co usłyszałaś, rozpuść wici w sieci swoich znajomych, subskrybuj i zostaw swoją rekomendację na Apple Podcasts, dzięki czemu inne osoby łatwiej dotrą do mnie i do Ajurwedy.
Podcast jest dostępny również na Spotify oraz w Google Podcasts.
Dziękuję Ci bardzo serdecznie i do usłyszenia w kolejnym odcinku podcastu.