Kojarzysz film „Dzień świstaka”? Phil, bohater grany przez Billa Murraya, wpada w nim w pętlę czasu i przeżywa w kółko ten sam dzień. Nasze życie często przypomina taki dzień świstaka. Bez końca powtarzamy te same czynności. Bardzo często jednak, w przeciwieństwie do Phila, zupełnie nie zdajemy sobie z tego sprawy. Tak właśnie działają nawyki, o których chcę Ci opowiedzieć w nowym podcaście Agni Ajurweda.
W tym odcinku zapraszam Cię do wysłuchania rozdziału dotyczącego pętli nawyków, pochodzącego z mojej pierwszej książki „Zdrowie psychiczne z Ajurwedą”. Polecam Ci ten podcast szczególnie serdecznie, jeśli masz poczucie, że w swoich zachowaniach od dawna kręcisz się w kółko.
Nawyki nie są dolegliwościami czy chorobami. Nie są również wynikiem obciążeń genetycznych lub środowiskowych. To pewne rutynowe zachowania, automatyzmy, które z różnych przyczyn wykształciliśmy na przestrzeni życia. Nie są ani z zasady dobre, ani złe.
Każdy z nas ma jakieś nawyki. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z ich posiadania. Dlatego zachęcam Cię do obserwacji i zastanowienia się, jak Twoje nawyki na Ciebie działają? Ile ich jest? Na ile ułatwiają, a na ile utrudniają Ci życie? Może kiedyś Ci służyły, ale dziś jest zupełnie odwrotnie i różne rzeczy Ci uniemożliwiają?
Przyjrzyj się uważnie swoim nawykom. Jeśli Twoim pragnieniem jest poprawa zdrowia i dobrostanu psychicznego, może okazać się, że na niektóre z nich nie będzie już miejsca w Twoim życiu.
Emocjonalne pętle to nawykowe sposoby przeżywania i reagowania na świat. Obserwuj to, jak reagujesz na innych ludzi i różne sytuacje z ich udziałem. Bardzo możliwe, że właśnie w nawykowy, czyli jak już wiesz, niekoniecznie korzystny dla Ciebie sposób.
Pętle fizjologiczne z kolei wpływają na Twoje ciało, najczęściej w niekorzystny sposób. Te nawyki bardzo często z czasem przeobrażają się w różne uzależnienia – od kawy, cukru, papierosów czy alkoholu.
Pierwszy krok w stronę rozprawienia się nawykami, które Ci nie służą, to ich zauważenie i zrozumienie, jaką rolą pełnią w Twoim życiu. Zadaj sobie pytanie: „Dlaczego to robię i co dostaję w zamian?”.
Znając odpowiedź, będziesz mogła pójść krok dalej. Nie ma lepszego sposobu na to wyjście z błędnego koła nawyków niż oczyszczanie. Oczyszczanie z Ajurwedą to reset dla ciała. Pozwala Ci pozbyć się wszystkiego, co dla Ciebie niekorzystne i wrócić do stanu równowagi. Oczyszczanie z Ajurwedą daje też okazję do wprowadzenia nowych, zdrowych nawyków.
Każdy dzień świstaka ma swój koniec, z każdej pętli da się wyjść.
Czy to nie wspaniale uwalniająca myśl?
Próba zmiany swojego zdrowia w momencie, kiedy kilka kluczowych nawyków trzyma Cię w szachu, przypomina trochę sytuację, w której chcesz nauczyć się tańczyć walca, stojąc po kolana w błocie. Możesz mieć najpiękniejszą suknię i najlepszych nauczycieli, ale będzie to dosyć trudne, prawda?
Maria Nowak-Szabat
Podobało Ci się? Zasubskrybuj, podziel się opinią, podaj dalej
Jeśli podobało Ci się to, co usłyszałaś, rozpuść wici w sieci swoich znajomych, subskrybuj i zostaw swoją rekomendację na Apple Podcasts, dzięki czemu inne osoby łatwiej dotrą do mnie i do Ajurwedy.
Podcast jest dostępny również na Spotify oraz w Google Podcasts.
Dziękuję Ci bardzo serdecznie i do usłyszenia w kolejnym odcinku podcastu.