Wiosna za rogiem: robi się coraz cieplej, dzień jest dłuższy, natura powoli budzi się z zimowego snu. A my zaczynamy myśleć o wiosennych porządkach. Również w Ajurwedzie przełom zimy i wiosny to czas porządków. Właśnie teraz warto pomyśleć o sezonowym detoksie organizmu. Z tego podcastu dowiesz się, na czym polega ajurwedyjskie oczyszczanie.
Ajurweda mówi, że dwa razy w ciągu roku – raz po zimie, na przełomie zimy i wiosny, drugi raz po na przełomie lata i jesieni – dobrze jest zrobić sobie dłuższe oczyszczanie. To niezwykle ważna sprawa w kontekście dbanie o jelita, od których tak naprawdę zaczyna się budowanie odporności.
W 2016 roku stworzyłam kurs „Oczyszczanie z Ajurwedą”, który był początkiem pięknych i trwałych zmian w życiu wielu osób. Pozwala on samodzielnie przejść ajurwedyjskie oczyszczanie, w domowym zaciszu. To 21 dni, w takcie których wracasz do stanu naturalnej równowagi.
Proces oczyszczania to nie wakacje. Rezygnujesz wtedy z wielu produktów i substancji, do których Twoje ciało przywykło. Możesz spodziewać się, że okaże swoje niezadowolenie. Szczególnie męczące są pierwsze dni oczyszczania.
Zaleca się, aby na ten czas wziąć kilka dni urlopu, zwolnić obroty i bardziej skupić się na ciele i płynących z niego sygnałach. Nie warto wyrywać się do oczyszczania, gdy okoliczności nie sprzyjają. Możesz wtedy poczuć frustrację, że nie wykorzystałaś tego czasu w pełni.
Żeby jak najlepiej wykorzystać ten czas, konieczne jest wcześniejsze przygotowanie. W kursie „Oczyszczanie z Ajurwedą” udostępniam Ci listę zakupów i podpowiadam, gdzie warto zamówić niektóre przyprawy lub na co zwrócić uwagę przy wyborze producenta.
Dieta na czas oczyszczania w głównej mierze składa się z warzyw, ryżu, wybranych owoców oraz przypraw. Podstawowym daniem jest kicheri, które robisz z ryżu basmati i fasoli mung dal. Jest bardzo lekkostrawne i stanowi doskonałe źródło dobrze przyswajalnego białka.
Rezygnujesz z kolei z kawy, cukru, potraw smażonych, a także niektórych warzyw: pomidorów, papryki, ziemniaków czy cebuli.
Ważną rolę w trakcie oczyszczania z Ajurwedą odgrywają przyprawy, m.in.: asafetyda, adżwan, kolendra i kmin.
Innym ważnym produktem w trakcie oczyszczania jest ghee, czyli masło klarowane.
Dla wielu osób oczyszczanie z Ajurwedą to trudny i pełen wyzwań czas. Dlatego przydatna jest jasno określona intencja, z jaką wchodzi się w ten proces. Zastanów się, jakich jakości i aspektów pragniesz w życiu. Co tym oczyszczaniem chcesz do swojego życia zaprosić? Po drodze na pewno napotkasz na rafy i mielizny, ale gdy wiesz, jaki cel Ci przyświeca, to łatwiej poradzisz sobie z ich omijaniem.
Ciało, które nie musi walczyć o równowagę między szkodliwym a dobrym, robi idealnie to, do czego zostało stworzone. Uwolnienie się od obciążeń na poziomie fizycznym to początek procesu budowania wewnętrznego zaufania do samej siebie.
Największym oparciem przy życiowych trudnościach powinnaś być dla siebie Ty sama.
Lubię myśleć o diecie na czas oczyszczania jako o sposobie na usunięcie się z drogi naturalnej inteligencji wbudowanej w nasze komórki i towarzyszącej nam od poczęcia.
Maria Nowak-Szabat
Podobało Ci się? Zasubskrybuj, podziel się opinią, podaj dalej
Jeśli podobało Ci się to, co usłyszałaś, rozpuść wici w sieci swoich znajomych, subskrybuj i zostaw swoją rekomendację na Apple Podcasts, dzięki czemu inne osoby łatwiej dotrą do mnie i do Ajurwedy.
Podcast jest dostępny również na Spotify oraz w Google Podcasts.
Dziękuję Ci bardzo serdecznie i do usłyszenia w kolejnym odcinku podcastu.