Podcast Agni Ajurweda #43: Jak zacząć medytować? -
Siła umysłu. Jak świadomie z niej korzystać?
12 kwietnia 2021
Efekt placebo, efekt nocebo – jak wpływają na nasze zdrowie?
14 kwietnia 2021

Podcast Agni Ajurweda #43:
Jak zacząć medytować?

13 kwietnia 2021

Medytacja jest jednym z podstawowych zaleceń Ajurwedy. To stan, w którym wychodzisz poza gonitwę myśli, opuszczasz młyn stale zmieniających się obrazów i docierasz do sedna swojego istnienia. Brzmi świetnie, prawda? Dzisiaj poprowadzę Cię i opowiem, jak stworzyć sprzyjające warunki do regularnej praktyki medytacji.

Posłuchaj, jak może wyglądać Twoja osobista praktyka medytacji. Zdziwisz się, jak bardzo dostępny dla każdego jest ten wspaniały stan.

Bądź tu i teraz

W czasie medytacji decydujesz, na czym będziesz skupiać swoją uwagę. Możesz skupić ją na powtarzaniu mantry, na oddechu, na dźwięku, na wizualizacji światła…

Ważne byś nie odpłynęła myślami gdzieś daleko albo w drugą stronę, gdzieś w okolicę „co ugotuję dziś na obiad?”. 

Do wyciszenia umysłu wykorzystaj oddech, skup się na nim. Niech to będą, w miarę możliwości, długie i spokojne wdechy i wydechy. Twoje ciało będzie Ci wdzięczne, ponieważ notorycznie zapominamy o prawidłowym, dotleniającym komórki ciała oddechu.

Wygoda przede wszystkim

Nie musisz siedzieć idealnie w pozycji kwiat lotosu. Znajdź pozycję, w której Ci wygodnie. Oprócz siadu po turecku możesz leżeć, siedzieć na piętach, usiąść na krześle.

Ważne by mieć wyprostowane plecy i rozluźnione ciało. Ciężko się skupić, kiedy coś Cię uwiera lub niewygodnie Ci się siedzi.

Innym rodzajem jest medytacja w ruchu. Tak, w ruchu. Mamy małych dzieci wiedzą o czym mówię. Ciężko jest wytargać wolne 20 minut, ale spacerując z dzieckiem po parku, też możesz medytować. Pamiętaj: rób co możesz, z tym co masz.

Stałość i konsekwencja

Z medytacją jest jak z innymi ćwiczeniami – praktyka czyni mistrza. Im częściej stwarzasz sobie okazje do medytowania, tym łatwiej Ci to przychodzi. 

Zrób swój rytuał z codziennej medytacji. Powtarzaj go codziennie, niezależnie od tego, czy masz na to ochotę, czy nie. Dzięki temu stworzysz nawyk i przez długi czas będziesz odczuwać jego dobroczynne skutki.

Twój umysł przez większość czasu działa automatycznie. Często w sposób, który w ogóle Ci nie służy. Wchodząc w stan medytacji, przechodzisz z autopilota na świadome zarządzanie swoim umysłem.

Maria Nowak-Szabat

Aktualnie wyświetlana jest treść zastępcza z Domyślne. Aby uzyskać dostęp do rzeczywistej treści, kliknij poniższy przycisk. Pamiętaj, że spowoduje to udostępnienie danych zewnętrznym operatorom.

Więcej informacji

Co czeka na Ciebie w tym odcinku?

  • Co medytacja daje każdej z dosz? (1:30)
  • W czym pomaga regularna praktyka medytacji (4:00)
  • O pozycji ciała w medytacji (5:25)
  • Która pora dnia sprzyja medytacji? (9:10)
  • Ile czasu poświęcić na medytację? (11:45)

Powiązane treści: 

  • Jeśli szukasz sposobu na wyciszenie, albo interesuje Cię medytacja ale nie wiesz od czego zacząć, skorzystaj z kursu „21 Medytacji balansujących Vatę”.
  • Jeśli chcesz poczytać o sile umysłu, to zapraszam Cię do zapoznania się z  tym wpisem.

Podobało Ci się? Zasubskrybuj, podziel się opinią, podaj dalej

Jeśli podobało Ci się to, co usłyszałaś, rozpuść wici w sieci swoich znajomych, subskrybuj i zostaw swoją rekomendację na Apple Podcasts, dzięki czemu inne osoby łatwiej dotrą do mnie i do Ajurwedy.

Podcast jest dostępny również na Spotify oraz w Google Podcasts.

Dziękuję Ci bardzo serdecznie i do usłyszenia w kolejnym odcinku podcastu.

Podobało Ci się?

Zasubskrybuj, podziel się opinią, podaj dalej

Jeśli podobało Ci się to, co usłyszałaś, rozpuść wici w sieci swoich znajomych, subskrybuj i zostaw swoją rekomendację na Apple Podcasts, dzięki czemu inne osoby łatwiej dotrą do mnie i do Ajurwedy.

Podcast jest dostępny również na Spotify.

Dziękuję Ci bardzo serdecznie i do usłyszenia w kolejnym odcinku podcastu. 

Zapisz się na listę oczekujących

Zapisz się na listę oczekujących

Zapisz się na listę oczekujących