Zastanów się: czy nie cierpisz na nieznanego pochodzenia migreny albo bóle karku lub pleców? Powodem może być tłumiona złość. To uczucie, które nie cieszy się dobrą opinią. Od dziecka jesteśmy uczeni, jak ją „połykać” i nie dopuszczać jej do głosu. W tym odcinku podcastu Agni Ajurweda z Ewą Tyralik rozmawiam o niewypowiedzianej, tłumionej złości.
Ewa Tyralik jest trenerką komunikacji opartej na empatii, psychoterapeutką metody Gestalt i autorką książki „Uwaga! Złość”. W tym podcaście opowiada m.in. o swojej drodze do zrozumienia złości oraz o tym, czego możemy się od tej emocji nauczyć.
Sprawna komunikacja pozwala nam funkcjonować w społeczeństwie. Zdarza nam się jednak zapominać, że to co nie jest wypowiedziane, nie jest także usłyszane. Wymagając od innych domyślania się naszych potrzeb, sami zamykamy się na korzyści płynące z kontaktu z drugim człowiekiem.
Oprócz komunikacji z otoczeniem, stale komunikujemy się też sami ze sobą. Warto zwrócić uwagę na ten przekaz. Jaki on jest? Co mówisz do siebie? Jesteś wyrozumiała i pełna miłości do siebie, czy z byle powodu mamroczesz pod nosem „ty sieroto”?
To jakie komunikaty do siebie wysyłasz, mówi też z jakiej pozycji się ze sobą komunikujesz. Czy jest to postawa dorosłego, czy dziecka?
Nie ma głosów lepszych i gorszych. Do pełni równowagi powinnaś zaakceptować i zrozumieć je wszystkie.
Może to nie są Twoje przekazy i Twoja złość? Może mówisz głosem kogoś, kogo słuchałaś, gdy byłaś mała?
Pomyśl, przepracuj i idź dalej.
Wspaniałym posłańcem informacji o nas samych jest nasze ciało. Tłumiona złość, skryty żal, niewypowiedziane emocje. To wszystko manifestuje się różnego rodzaju bólami, migrenami i codziennymi dolegliwościami.
Słuchaj i obserwuj ciało.
Zaakceptuj złość jako komunikat.
Pokochaj siebie i wszystkie swoje oblicza.
Złość jest emocją dla nas. Ona jest po naszej stronie, ponieważ najlepiej mówi nam, jaka granica została przekroczona i jaki nasz dobrostan został naruszony. Niestety często nie umiemy tego słuchać, bo jesteśmy nauczeni bania się fali i objawów złości.
Ewa Tyralik
Podobało Ci się? Zasubskrybuj, podziel się opinią, podaj dalej
Jeśli podobało Ci się to, co usłyszałaś, rozpuść wici w sieci swoich znajomych, subskrybuj i zostaw swoją rekomendację na Apple Podcasts, dzięki czemu inne osoby łatwiej dotrą do mnie i do Ajurwedy.
Podcast jest dostępny również na Spotify oraz w Google Podcasts.
Dziękuję Ci bardzo serdecznie i do usłyszenia w kolejnym odcinku podcastu.