Kto chociaż raz nie marzył o pracy zdalnej? Bez dojazdów, korków, długich godzin poza domem… Dzisiaj ten rodzaj pracy jest rzeczywistością wielu z nas. W tym podcaście Agni Ajurweda mówię o kilku sposobach, dzięki którym tryb home office będzie bardziej efektywny. Posłuchaj, jak zorganizować swoje miejsce pracy, które zioła sprzyjają wysiłkowi umysłowemu i jak zniwelować stres po ciężkim dniu.
Uważaj, o co prosisz, bo możesz to dostać. Większość z nas do niedawna o pracy z domu mogła jedynie pomarzyć. Kilka miesięcy temu marzenie niespodziewanie stało się rzeczywistością. Szybko okazało się, że taki tryb pracy oprócz wielu zalet, ma też sporo minusów i może prowadzić do niezłej destabilizacji rutyny, do której przywykliśmy. Na szczęście jest kilka zasad, dzięki którym praca pozostanie pracą, a w czasie wolnym nadal będziesz mieć energię do działania.
Chcesz w pełni korzystać z potencjału swojego umysłu? Nie zalewaj go kolejnymi litrami kawy.
Wpływowi kawy na nasz dobrostan poświęciłam niejeden materiał i webinar. Kawa to działanie na kredyt. Zaciągasz pożyczkę energetyczną, której potem nie możesz spłacić. I tak koło picia kawy się zamyka.
Zamiast życia na energetyczny kredyt, zaprzyjaźnij się z kilkoma ziołami, które będą Cię wspierać, nie oczekując nic w zamian.
Ashwagandha, brahmi i shatavari. Każde z nich ma świetny wpływ na nasz mózg, koncentrację i odporność psychiczną.
Podstawowa sprawa to wygospodarowanie w mieszkaniu miejsca do pracy, choćby najmniejszego. Bez tego nie będziesz w stanie produktywnie pracować poza biurem.
Nie uda Ci się w pełni skupić na swoich obowiązkach, gdy planowanie robisz, leżąc w łóżku, na maile odpisujesz na kanapie, a spotkania on-line odbywasz tam, gdzie akurat masz dobre światło.
Gdy już znajdziesz swoje miejsce pracy, zaadoptujesz przestrzeń na ten cel, sprawdź, jak siedzisz. Według Feng Shui podstawą są mocne plecy, czyli ściana za Tobą.
Zrób eksperyment: gdzie czujesz się pewniej i spokojniej? Czy siedząc tyłem do drzwi, czy mając za sobą ścianę?
Gdy za Twoimi plecami jest tylko ściana, Twoja podświadomość spokojnie skupia się na pracy, nie martwiąc się potencjalnym nieoczekiwanym najściem.
Czy po całym dniu jesteś w stanie wyhamować? Ile razy zdarzyło Ci się tak rozpędzić z projektami, że rozmyślałaś nad nimi, jeszcze leżąc w łóżku?
Gdy praca się kończy, powinnaś być tu i teraz, z uważnością w czasie wolnym. Razem z dziećmi, partnerem, znajomymi lub sama, jak chcesz. Zarówno Twoje ciało, jak i głowa powinny wiedzieć, że to jest czas relaksu.
Jeśli masz z tym problem, zainteresuj się medytacją. To jedna z lepszych metod wyciszenia i regeneracji umysłu.
Nigdy tego nie robiłaś i myślisz, że nie umiesz? Nie jest to tak skomplikowane, jak się wielu wydaje. Jeśli jednak czujesz, że potrzebujesz wsparcia, możesz spróbować medytacji prowadzonej przeze mnie, do której link znajdziesz poniżej.
Jako cywilizacja i kultura wchodzimy w nowy paradygmat tego, jak wygląda praca. Dużą rolę zaczyna odgrywać praca zdalna. Ta zmiana dotyczy ludzi, którzy wcześniej nie wpadliby na to, że mogą tak pracować. Dlatego kluczowe jest wprowadzenie zmian, które będą chronić Twoją energię mentalną i życiową i jednocześnie umożliwiać Ci korzystanie z dobrodziejstw pracy zdalnej.
Maria Nowak-Szabat
Podobało Ci się? Zasubskrybuj, podziel się opinią, podaj dalej
Jeśli podobało Ci się to, co usłyszałaś, rozpuść wici w sieci swoich znajomych, subskrybuj i zostaw swoją rekomendację na Apple Podcasts, dzięki czemu inne osoby łatwiej dotrą do mnie i do Ajurwedy.
Podcast jest dostępny również na Spotify oraz w Google Podcasts.
Dziękuję Ci bardzo serdecznie i do usłyszenia w kolejnym odcinku podcastu.