Ajurweda uczy, że za układ nerwowy odpowiada to samo, co odpowiada za jelita – Vata.
Siedzibą Vaty są jelita, więc tak naprawdę zdrowie naszego układu nerwowego zależy od kondycji jelit.
To odkrycie, do którego współczesna medycyna dochodzi dopiero niedawno, choć Ajurweda poczyniła je już pięć tysięcy lat temu.
Jeśli masz zaburzenia poznawcze związane z koncentracją, pamięcią, depresyjnością czy wręcz choroby psychiczne to zadbanie o zdrowie psychiczne zaczyna się od zadbania o jelita.
Triphala jest pięknym wstępem do zdrowia psychicznego, ale żeby odżywić układ nerwowy, mamy kolejne, potężne, zupełnie unikalne zioło ajurwedyjskie. Zioło, które nazywa się Brahmi.
Nazywane jest czasem złotem Indii, jest bardzo drogocennym ziołem, które ma unikalne właściwości.
Dlaczego? Dlatego, że jest w grupie czterech ziół, które przyczyniają się do powstawania nowych komórek nerwowych, czyli do neurogenezy.
Do niedawna nauka była przekonana, że rodzimy się z określoną pulą komórek nerwowych, a potem mamy ich już tylko mniej czyli, że tak naprawdę od momentu naszego przyjścia na świat zaczynają masowo obumierać. Ale okazało się, że wcale tak nie jest.
Komórki nerwowe obumierają, ale mają zdolność regeneracji i wytworzenia się na nowo. To właśnie nazywa się neurogenezą, a jednym z czterech ziół, które stymuluje ten proces neurogenezy, jest właśnie Brahmi.
Brahmi jest ziołem, którym warto się zainteresować w każdym momencie życia i we wszystkich zaburzeniach układu nerwowego. Oczywiście, w zależności od tego, kto jest pacjentem, zmienia się formuła, czyli sposób, w jaki przyjmujesz Brahmi i sama dawka, jaką zażywasz.
U maleńkich dzieci Brahmi można stosować od ósmego miesiąca życia. Do piątego roku życia Brahmi stosuje się w postaci kropelek, które mają przyjemny dla dzieci smak.
Ajurweda uczy, że na tym etapie Brahmi sprzyja rozwijaniu ośrodków mowy w mózgu, poprawnej artykulacji i wyraźnemu mówieniu. Mamy, które mają problemy z tym, że dzieci wolno, późno lub niewyraźnie mówią, mogłyby zainteresować się tym ziołem.
Do piątego roku życia stosuje się to zioło po to, żeby dziecko lepiej się rozwijało intelektualnie i żeby szybciej opanowało umiejętność mówienia.
Jeszcze wcześniej, podczas ciąży, Brahmi pomaga zachować spokój i sprzyja temu, żeby ciąża przebiegała w jak najbardziej korzystnych warunkach.
Potem, Brahmi można przyjmować od trzeciego miesiąca po urodzeniu dziecka. Pomaga to w radzeniu sobie z obniżeniem nastroju, depresji poporodowej i zaburzeniach Vaty związanych z tym, że mama nie śpi i jest przemęczona.
Brahmi jest też niezwykle pomocne, gdy zaczyna się szkoła i studia. Staje się wsparciem dla przeciążonego układu nerwowego, który bardzo dużo się uczy i zapamiętuje.
Później, przydaje się też w kwiecie życia, w okolicach 30 i 40tki, gdy bardzo wielu ludzi pracuje swoją umysłowo.
Zaleca się też stosowanie go później, w wieku starczym, kiedy zaczynają się zaburzenia związane z degeneracją układu nerwowego. Właściwość Brahmi polegająca na stymulowaniu powstawania nowych komórek mózgowych staje się po prostu bezcenna.
W Ajurwedzie rzadko zaleca się jedynie Brahmi, jako pojedyncze zioło. Najczęściej ajurwedyjskie formuły są kombinacją ziół – odparowanym, intensywnym koncentratem.
Często stosuje się Brahmi Vati – formułę, w której są też inne zioła.
Taką formułą jest również Brahmi z dodatkiem złota, które szczególnie korzystnie wpływa na układ nerwowy. Są to drogie zioła, nawet w Indiach są to zioła, które kosztują sporo, jak na indyjskie warunki.
Jest też jeszcze taka ciekawa kombinacja ziół, która nazywa się Manasa Mitra Vatakam. To taka formuła, która zawiera w sobie oprócz Brahmi również jeszcze inne zioła.
Stosuje się ją w lecznictwie ajurwedyjskim u pacjentów, którzy wychodzą z ciężkiej depresji, uzależnienia lub bycia na lekach, które mają działanie psychotropowe.
Przez 3-6 miesięcy redukuje się ilość leków, a potem odstawia się całkiem te, które wpływają na biochemię biochemię w układzie nerwowym.
Zazwyczaj Brahmi spożywa się dwa razy dziennie po jednej tabletce, rano i wieczorem, po posiłku. Jeśli są określone wskazania to te dawki mogą być większe, ale jest to ustalane indywidualnie, w kontakcie z terapeutą lub lekarzem, ponieważ wyższe dawki potrzebują monitorowania.
Jak długo przyjmować Brahmi? Za pierwszym razem dobrze jest zacząć przyjmowanie od oczyszczania.
Od momentu, w którym zmieniasz trochę nawyki i rytm dnia, odciążając swój organizm od różnych rzeczy, które na co dzień go dociążają.
Wtedy przyjmujesz Brahmi przez sześć miesięcy. Jeśli są to mocne, stężone zioła, to ten czas może być krótszy i wynosić trzy miesiące. Ważne jest to, żeby Brahmi było przyjmowane regularnie, bez przerw.
Tak jak w przypadku Triphali, raczej odradzam firmy Himalaya i Dabur, ze względu na to, że są to firmy, które są najbardziej dostępne w Polsce i na świecie, ale niestety, ta dostępność nie idzie w parze z jakością.
Także jeśli kompletnie nie masz innej opcji, to w porządku. Natomiast jeśli możesz sobie zadać trud, trochę poszukać, to zorientuj się, bo są różne lepsze, mocniejsze, lepsze jakościowo zioła.
To, co polecam, to polecam firmę Maharishi Ayurveda i Classic Ayurveda. To są naprawdę dobre firmy, które mają dobre Brahmi i dobrą Triphalę. Można je kupić albo w Polsce albo na niemieckiej stronie satnam.eu, która jest również dostępna w języku angielskim.
Najlepsze formuły, jakie mogę wam polecić, to:
Często ich zakup jest możliwy tylko za pośrednictwem lekarza ajurwedyjskiego. Są drogie nawet w indyjskich warunkach.
Natomiast w Polsce jesteś w stanie dostać zioło sproszkowane, zamknięte w kapsułkę. Może być relatywnie tanie, ale moc lecznicza takiego zioła jest pod znakiem zapytania.
Odradzam kupowanie ziół sproszkowanych i zamykanych w kapsułki, bo nie wiemy tak naprawdę ile te zioła leżały w formie sproszkowanej. Czy nie zwietrzały i czy mają jeszcze w sobie tę moc, o którą nam chodzi.
Jeśli przymierzasz się do kupna Brahmi na polskim rynku, to przyglądnij się temu, ile jest zioła w jednej kapsułce, w jednej tabletce, ile jest tabletek w opakowaniu.
Odradzam zioła w proszku i na wagę.
Odradzam również herbatki, nie należy się po niej spodziewać działania leczniczego.
Drugim podstawowym ziołem w Ajurwedzie jest Triphala. Dowiedz się o nim coś więcej z wpisu Triphala – najważniejsze informacje
Próbowałaś już oczyszczania? Jeśli potrzebujesz wsparcia, dołącz do kursu Oczyszczanie z Ajurwedą