Równoważenie Kaphy na poziomie czynników, które sprzyjają jej nadmiarowi to trzeci aspekt balansowania dosz po balansowaniu ich na poziomie umysłu i ciała.
Początkowo Kapha może mówić, że nie lubi ich wdrażać w życie. Jej niechęć może wynikać z wrodzonej skłonności do rutyny i niechęci do wprowadzania zmian.
Jednak, jak pokazują historie moich klientek, gdy oporna Kapha zacznie wprowadzać zmiany – zaczyna czuć się fantastycznie. Na poziomie czynników powinna zadbać o to, aby w jej codziennym harmonogramie znalazło się miejsce na kwestie takie jak:
1. Aktywność fizyczna
Codzienne ćwiczenia są w jej przypadku ważniejsze niż dla innych dosz. Kapha jest ostatnia w kolejce do ćwiczeń ruchowych, zapisywania się na różne siłownie, kupowania karnetów itd. Natomiast jest to ta dosza, która najbardziej z tego skorzysta. Wraca do życia dzięki temu, że się trochę porusza i zmęczy.
2. Joga
Jeśli chodzi o taki rodzaj ruchu, który Kapha może sobie zapewnić w domu, to piękną praktyką jest joga. Szczególnie wszystkie pozycje stojące, które wymagają od niej trochę więcej wysiłku, a najbardziej powitanie słońca.
Mogę Wam to powiedzieć ze swojego doświadczenia, ponieważ moje życie teraz wygląda tak, że rzeczywiście wzmacniam ten element Kaphy. Codziennie rano praktykuję krótką sekwencję asan, a jej pierwszym elementem jest właśnie powitanie słońca. Dynamiczna rozgrzewka, która sprawia, że trochę głębiej, szybciej oddycham i uruchamiam od nowa całe ciało po nocnym spoczynku.
3. Pranajama
Dla Kaphy bardzo korzystne są też pranajamy czyli ćwiczenia oddechowe, polegające na wydłużaniu wdechu i wydechu. Jest to sposób w jaki Kapha bardzo ładnie ładuje wewnętrzne baterie. Dzięki tego typu ćwiczeniom ma więcej życiowej siły witalnej, rozjaśnia się jej umysł i czuje się lżejsza. Staje się napompowana energią, która rusza ją z miejsca i porywa do działania.
4. Wychodzenie z domu i aktywne spędzanie czasu
Kapha jak się ją zapyta co lubi robić to odpowie, że “Lubi być w domu”. Z własnej inicjatywy raczej nie wyjdzie na dwór. Nie zaproponuje tego, żeby pójść się z kimś zobaczyć i coś fajnego zrobić. Dlatego tak ważne jest to, żeby walczyła ze swoją niechęcią do wychodzenia do ludzi – to coś, co bardzo jej służy.
5. Wybieranie ciepłych miejsc do życia
Jaki mamy wpływ na wybór miasta czy kraju? Myślę, że całkiem duży, ale czasem bywa tak, że po prostu jesteśmy tam, gdzie jesteśmy a nie tam, gdzie wybraliśmy.
Natomiast możemy wybierać mieszkania czy miejsca, w których żyjemy, zwracając uwagę na aspekt ciepła. Dbając o to, żeby były to wnętrza, które są przytulne, suche i ciepłe.
6. Dbanie o ciepło
Kapha balansuje się w momencie, gdy dba o ciepło. Zarówno wtedy, gdy dba o ciepło zewnętrzne, jak i wtedy, gdy dba o ciepło w sobie.
7. Unikanie zimna i wilgoci
Kiedy coś siąpi z nieba i jest pochmurno to bardzo prawdopodobne, że od samego rana czujesz się bardziej Kaphą. To pogoda, która będzie nasilać Kaphę, dlatego w miarę możliwości powinna jej unikać. Tylko jak uniknąć takiej pogody? Jest to dosyć trudne, o ile nie niemożliwe.
Natomiast w tego typu dzień można zadbać o to, żeby bardziej ją zrównoważyć i robić więcej tych rzeczy, które ją redukują. Ten sposób pomoże nam unikać zimna i wilgoci w aspektach, na które mamy wpływ (np. w naszej diecie czy w tym, jak spędzamy wolny czas).
8. Ciepłe napoje i posiłki
Świetnym przykładem jedzenia, które jest ciepłe, odżywcze i zarazem lekkie są zupy. Jeśli chodzi o diety to najlepsza dla Kaphy jest dieta wegetariańska. Kapha właściwie w ogóle nie musi jeść mięsa. Sporo Kaph, z którymi miałam przyjemność pracować to Kaphy, które są na diecie wegańskiej czy wegetariańskiej.
9. Nie przejadanie się
Kapha potrafi zjeść dużo i często pojawia się u niej chęć zjedzenia na zapas. Pilnowanie się i kończenie posiłku w określonym momencie, a nie wtedy kiedy kończy się jedzenie, jest dla Kaphy bardzo istotne.
10. Unikanie przekąsek między posiłkami
Dla Kaphy wskazane jest, żeby przerwy między posiłkami były jak najdłuższe. W miarę możliwości Kapha nie powinna też podjadać między posiłkami.
11. Masaż na sucho
Można go robić rękawicą zrobioną ze sznurków lub specjalną drewnianą szczotką z naturalnym włosiem, tak jak robią to Japończycy. Masaż ciała pobudza krążenie i sprawia, że jest bardziej ożywione. Czasem masaż na sucho jest łatwiejszy pod względem logistycznym niż masaż olejowy.
12. Lekkie jedzenie
Kapha powinna unikać tłuszczu. Odnosi się to zarówno do tłuszczu, na którym coś było smażone, jak i do tłuszczu, który jest elementem różnych pokarmów (np. orzechów, nasion).
13. Aktywność i stymulacja intelektualna
Czytanie ciekawych książek, słuchanie audycji, oglądanie ciekawych filmów – to wszystko służy zachowaniu równowagi Kaphy. Robienie rzeczy, które są stymulujące intelektualnie pozwala jej ruszyć głową trochę w inny sposób niż ten, do którego jest przyzwyczajona.
Kapha ma tendencje do tkwienia bez przerwy w tej samej rutynie, dlatego warto, aby starała się ją przełamać.
14. Masaż Udvarthana
To masaż, który jest bardzo skuteczny. Jego skuteczność nie opiera się na jakichś specjalnych pudrach i olejach, jak niejednokrotnie reklamują ten masaż w wielu hotelach i gabinetach spa.
Owszem, stosuje się do jego wykonania puder w postaci sproszkowanych ziół. Używa się też oleju, najczęściej musztardowego, który ma działanie silnie rozgrzewające, stymulujące krążenie. W ten sposób wpływa na udrożnienie przepływu limfy i wody w ciele.
Jednak czynnikiem, który ma największe znaczenie w tym masażu jest siła terapeuty. Wyobraźcie sobie klienta, który leży na stole nasmarowany olejem i proszkiem… to samo w sobie nie odchudza i nie stymuluje Kaphy.
Jednak, gdy wchodzi terapeuta, który mocnymi, zdecydowanymi ruchami masuje klienta, napotykając opór wytwarza ciepło. I właśnie to ciepło redukuje Kaphę. To ciepło jest istotą masażu Udvartana. Dlatego nawet jeśli ktoś nauczyłby się tej techniki, i miała ten proszek, i ten olej to i tak mało byłaby w stanie zrobić tylko tym. Kluczowa jest tutaj siła terapeuty.
15. Oczyszczanie płuc i zatok
Płuca są siedzibą Kaphy w ciele. Oczyszczanie płuc to intensywna, wymagająca dłuższego przygotowania procedura, która przynosi niesamowitą ulgę.
Natomiast oczyszczanie zatok to zabieg, dzięki któremu można pozbyć się wszystkich złogów, które siedzą w naszych zatokach.
Zwłaszcza, jeśli ktoś ma za sobą historię związaną z zapaleniem zatok, braniem różnych lekarstw, które najczęściej działają w ten sposób, że jedynie wysuszają śluz i uniemożliwiają wyrzucenie tego z ciała. Oczyszczanie zatok służy właśnie temu, żeby to rozpuścić, zmiękczyć i po prostu się go pozbyć.
16. Zalecane zioła
- Triphala – to mieszanka, która świetnie działa na wszystkie trzy dosze. Triphala czyli trzy owoce. To kompozycja, która jest bardzo starą kompozycją. Służy przede wszystkim temu, żeby zadbać o jelita, a przez to o cały organizm.
- Trikatu – mieszanka trzech przypraw: czarnego pieprzu, mielonego imbiru i pieprzu pipali. Pobudza trawienie, działa rozgrzewająco. Sprawdza się też przy schorzeniach związanych z płucami.
17. Zalecane przyprawy
Właściwie dla Kaphy wskazane są niemalże wszystkie przyprawy, bo mają właściwości rozgrzewające. Jest zaledwie kilka, które są neutralne lub lekko wychładzające. Do szczególnie zalecanych należą:
- imbir,
- kurkuma,
- kozieradka – świetna dla Kaphy ze względu na właściwość regulowania cukru we krwi,
- czarna gorczyca – rozgrzewająca i to zewnętrznie i wewnętrznie,
- cynamon,
- goździki,
- czarny pieprz,
- tymianek,
- adżłan – szczególnie korzystny w postaci herbat czyli ciepłego napoju. Pół łyżeczki kopru włoskiego, tymianku czy adżłanu zalewamy wrzątkiem – to najprostsza herbata ajurwedyjska, która balansuje nadmiar Kaphy,
- kmin,
- kardamon,
- koper włoski.
Wiesz jak zbalansować Kaphę w ciele? Jeśli nie, zajrzyj do wpisu Kapha – zalecenia dla ciała
Warto, żebyś wiedziała co podwyższa Kaphę. Polecam Ci artykuł Czynniki, które zaburzają Kaphę