W obecnych czasach coraz częściej pojawia się temat holistycznego dbania o zdrowie. Oznacza to, połączenie ciała, umysłu i ducha. Chcąc zachować ciało w dobrej formie, warto pamiętać o kondycji psychicznej i aspektach duchowych. Ajurweda zajmuje się tym od pięciu tysięcy lat, a Acharya Shunya zebrała tę wiedzę w swojej książce „Ajurweda – kompletna recepta na optymalizację zdrowia, zapobieganie chorobom i życie z radością i witalnością”.
Książka Acharya Shunya „Ajurweda – kompletna recepta na optymalizację zdrowia, zapobieganie chorobom i życie z radością i witalnością” pokazuje ajurwedyjską mądrość życiową, która jest przewodnikiem po zdrowiu na wielu poziomach.
Ajurweda od pięciu tysięcy lat uczy, że cały świat zbudowany jest z pięciu elementów. Są to: powietrze, ogień, woda, ziemia i przestrzeń, w której wszystko się znajduje. Pięć żywiołów łączy się w pary, które nazwano doszami. Z wiatru i eteru rodzi się Vata, ogień i woda tworzą Pittę, a Kapha to połączenie wody i ziemi.
Każdy człowiek jest unikalną kombinacją wszystkich trzech dosz. Każda osoba ma wszystkie dosze, ale w różnych proporcjach.
Zarówno Vata, Pitta, jak i Kapha manifestują się w ciele i umyśle w określony sposób. Na przykład dobre trawienie to Pitta, piękne włosy to domena Kaphy, a kreatywność należy do Vaty.
Proporcje dosz zmieniają się w zależności od wieku i sytuacji życiowej.
Sytuacje, w których warto balansować Vatę, to momenty niepokoju i stresu. Energia Vaty jest bardzo związana z emocjami. To także podróże i wszystko to, co wiąże się z ruchem.
Pitta to siła dynamiczna. To ogień, pasja, działanie. Z jednej strony to bycie przywódcą, doskonałym mówcą ze świetnym poczuciem humoru. Z drugiej to też złość, impulsywność i krzyk, gdy brakuje argumentów. Pitta łatwo się podnosi i łatwo wytrąca z równowagi.
Kapha to stabilizacja, wewnętrzny spokój i rzetelność. To też niechęć do zmian, uczucie utknięcia w miejscu i powolne tempo. Powolne tempo Kaphy może się przejawiać na zewnątrz, ale także powolnym trawieniem. Kapha lubi długo i dużo spać, a co za tym idzie, lubi też późno wstawać. Często mówi o sobie, że jest „typem sowy”.
W książce „Ajurweda – kompletna recepta na optymalizację zdrowia, zapobieganie chorobom i życie z radością i witalnością” każdy znajdzie pomocne rady, jak równoważyć wszystkie trzy dosze. Aspektem, od którego warto zacząć, jest odżywianie, które wzmacnia organizm i dodatkowo wpływa pozytywnie na Vatę, Pittę i Kaphę.
Vacie zaleca się regularny styl życia, czyli w miarę powtarzalny i przewidywalny. Dla Vaty rytm jest wszystkim, w tym stały rytm posiłków. Jeśli Vata potrzebuje balansowania, wtedy wprowadzenie właściwego rytmu dnia i posiłków wpływa pozytywnie już po bardzo krótkim czasie. Korzystne dla Vaty są pełnowartościowe i ciepłe posiłki oraz popijanie ciepłej wody w trakcie dnia.
Dla Pitty wskazane jest pamiętanie, że czasem warto odpuścić i zrobić sobie przerwę. Zadaniowość Pitty czasem powoduje, że ta dosza się wręcz przegrzewa i potrzebuje ochłonąć. Najlepsze posiłki dla Pitty będą łagodne w smaku, lekkie i niezbyt tłuste. Bardzo korzystne są surowe rzeczy, gdyż dobrze neutralizują ogień tej doszy.
Kapha ma tendencje do przybierania na wadze. Dla niej dobrym zaleceniem jest nieprzejadanie się. Kapha potrafi zjeść dużo i bywa, że je na zapas. Zaleca się unikania przekąsek między posiłkami i zadbanie o to, by te przerwy między posiłkami w ogóle były. Dla Kaphy niewskazany jest także tłuszcz.
Ajurweda to sprawdzone sposoby dbania o ciało. W ostatnich latach można zaobserwować coraz więcej salonów, które oferują ajurwedyjskie rytuały i masaże. Ich popularność świadczy tylko o tym, że te praktyki działają i przynoszą dużo dobrego na poziomie ciała, a to przekłada się w szybki sposób na dobrostan psychiczny.
Warto korzystać z profesjonalnych masaży ajurwedyjskich, ale można też włączyć niektóre elementy Ajurwedy w codzienną pielęgnację domową. Może to być masaż ciepłym olejem sezamowym. Ma on wspaniały wpływ na skórę, bardzo dobrze balansuje Vatę, a także buduje kontakt z własnym ciałem.
O pielęgnacji ciała pisze także w swojej książce Acharya Shunya. Proponuje ona lecznicze kąpiele z dodatkiem kwiatów i ziół, peelingi na bazie różnych mąk i przypraw. Podaje przepisy na maseczki do twarzy, płukanki i odżywki do włosów, a nawet na balsam do oczu.
Joga i pranajama to kolejne praktyki, które raz włączone do codziennego życia, prawdopodobnie zostają już z człowiekiem na zawsze.
Pranajama to nauka oddechu, który uspokaja umysł i równoważy układ nerwowy. Najprostsza wersja to wdech jedną dziurką, wydech drugą, i ponownie wdech drugą, a wydech pierwszą. Pranajama przynosi więcej życiowej siły witalnej i rozjaśnia umysł.
Piękną praktyką jest codzienna joga i medytacja. Praktyką jogi mogą to być pojedyncze asany w domu, powitanie słońca, albo zajęcia grupowe. Joga przynosi elastyczność ciała i przedłuża jego młodość. Medytacja to chwila bycia tu i teraz, trwania w uważności na momencie w teraźniejszości. To zdrowa chwila niewracania do przeszłości i niewybiegania w przyszłość.
Te kilka elementów składa się na holistyczne podejście do dbania o zdrowie umysłu, ciała i duszy. Tymi praktykami można realnie opóźnić procesy starzenia.
Więcej o tym, jak zwiększyć siłę witalną, poprawić samopoczucie i zredukować codzienny stres można przeczytać w książce Acharya Shunya „Ajurweda – kompletna recepta na optymalizację zdrowia, zapobieganie chorobom i życie z radością i witalnością”.
Książkę Acharya Shunya „Ajurweda – kompletna recepta na optymalizację zdrowia, zapobieganie chorobom i życie z radością i witalnością” można zamówić na stronie wydawnictwa Vital.