Autodiagnoza Kaphy

Czas na Kaphę w trzech odsłonach. Pierwsza z nich jest spokojna, ciepła i lojalna. Druga może Cię zaskoczyć tym, że nie lubi zmian i jest zbytnio przywiązana do przedmiotów. Natomiast w trzeciej wszystko idzie jej po grudzie i jest nudna do szpiku kości.

Każde z tych cech możesz odnaleźć w jednym z trzech stanów. Zapraszam Cię do wspólnego przyjrzenia się bliżej Twojej Kaphie. Przygotuj, proszę, pustą kartkę i podziel ją na trzy kolumny. Napisz w nich kolejno: „sattva”, „radżas” i „tamas”.

W kategorii “sattwa” będzie mowa o 13 cechach,

w kategorii “radżas” o 11 cechach,

a w kategorii “tamas” – o 12 cechach.

Pamiętaj, że podczas analizy wyników, nie chodzi o dokładną liczbę tych odpowiedzi. Ważniejszy jest stosunek odpowiedzi z danej kategorii do ogólnej liczby wszystkich możliwych cech. Czyli, przykładowo, jeśli w sattwie uzyskamy wynik 10 to odnosimy to do ogólnej liczby 13 cech i na podstawie tego wyciągamy wnioski.

Poszczególne zdania oceniaj, posługując się poniższym kluczem:

++, które będzie oznaczać „Zazwyczaj jestem”

+, które będzie oznaczać “Często jestem”

0, które będzie oznaczać “Czasem jestem”

, które będzie oznaczać “Nie jestem, ale mogę być”

, które będzie oznaczać “Zupełnie nie jestem”

Spróbuj odpowiadać szczerze i zgodnie z prawdą. To może być czasami bolesne, ale przybliży Cię to do zrozumienia w jakim momencie życia się właśnie znajdujesz.

 

Kapha w sattwie

1. Jesteś jak uśmiechnięty Budda.

Często o takiej osobie jak Ty, mówi się, że “można by z nią konie kraść” . Twoi bliscy doceniają to, że jesteś i zabawna, i niezawodna.

 

2. Jesteś stoicko zadowolona.

Jesteś zadowolona w taki spokojny, wyważony sposób. Jest też przy tym ciepła i pokojowo nastawiona.

 

3. Jesteś spokojna.

Nie tylko wyglądasz na spokojną, ale też czujesz spokój w sobie. Reagujesz wolno, z odpowiednią rozwagą.

 

4. Jesteś ciepła.

Jesteś osobą przy której można się rozluźnić, poczuć się dobrze i bezpiecznie. Dajesz innym poczucie bezpieczeństwa.

 

5. Jesteś pokojowo nastawiona do świata.

 

6. Jesteś lojalna.

Bez względu na rolę, którą pełnisz: partnerki, przyjaciółki, współpracownika czy pracownika, zawsze jesteś niesamowicie oddana.

 

7. Jesteś stała w uczuciach.

Jeśli kochasz – to kochasz na amen. Jeśli lubisz – to lubisz i niewiele Cię może zniechęcić. Drobne zachowania czy wydarzenia, które mogłyby u kogoś innego wywołać zmianę uczuć, dla Ciebie są mało ważne. Ważniejszy jest dla Ciebie całokształt relacji.

Jesteś stała w uczuciach i dosyć wolno je rozwijasz. Natomiast jak już je rozwiniesz to to jest ta kategoria „przyjaciel na całe życie”.

 

8. Dotrzymujesz słowa.

Jeśli obiecujesz, że wyślesz, to wyślesz. Jeśli obiecujesz, że przyjdziesz, to przyjdziesz. Jeśli obiecujesz, że pożyczysz (choć tu może być trochę gorzej, bo Kapha nie lubi pożyczać) to pożyczysz. Można na Ciebie liczyć.

 

9. Jesteś oparciem na dobre i złe.

Można na Ciebie liczyć zarówno, gdy jest dobrze, ale też wtedy, gdy pojawiają się kłopoty i problemy.

 

10. Jesteś współczująca i wybaczająca jak kochająca mama.

Jesteś jak kochająca mama, która niezależnie od tego co się dzieje, zawsze nas przyjmie z powrotem, dba dając jedzenie, gotując, piekąc ciasta. W ten sposób pokazujesz miłość.

 

11. Dbasz, dając jedzenie.

Okazujesz troskę i miłość, dając jedzenie. Przekładasz ją na gotowanie, lepienie pierogów czy przyrządzanie zup.

 

12. Jesteś oszczędna i gospodarna.

Świetnie radzisz sobie z zarządzaniem pieniędzmi. Bez względu na to, czy masz do rozdysponowania budżet 10 000 złotych na miesiąc czy stu.

To bardzo piękną cechą Kaphy, bo potrafi nawet z małą ilością pieniędzy sprawnie prowadzić dom i godne życie.

 

13. Jesteś powolna, ale wytrzymała i systematyczna.

Działasz i myślisz wolno, ale jesteś wytrzymała i systematyczna. Jak już zaczniesz, to dokończysz. Nie nudzisz się tak łatwo.

Tam, gdzie Vata padnie dziesięć razy, wstanie, padnie, wstanie….

Tam, gdzie Pitta się przegrzeje, bo zbyt ambitnie podeszła do sprawy…

Tam Kapha sukcesywnie, powoli i systematycznie osiąga swój cel.

 

Kapha w radżasie

Kapha w radżasie ma takie cechy, które czasem są pożądane, a czasem trochę mniej. Niemniej jednak, każda Kapha bywa w tym stanie.

1. Jesteś szarą eminencją.

Kapha w radżasie to osoba, która wygląda bardzo niepozornie, ale tak naprawdę jesteś bardzo ważną osobą i inni się z Tobą liczą. Samą swoją obecnością wpływasz na sytuację, nawet nie musisz nic robić czy mówić.

 

2. Po cichu kontrolujesz sytuację.

To dopełnienie pierwszej cechy. Zdarza się, że na konsultację przychodzi, na przykład, mąż z żoną. I to żona odpowiada na wszystkie pytania. Mąż nic nie mówi, ale widać, że ma ogromny wpływ na to, jak się zachowuje jego żona.

 

3. Jesteś materialistyczna.

Przywiązujesz dużą wagę do przedmiotów i ubrań, ale też do pieniędzy. Ważne jest dla Ciebie to, żeby dbać o materię i ją gromadzić.

 

4. Jesteś skąpa.

Nie lubisz się dzielić. Przede wszystkim stawiasz na siebie. Czasem rozszerzasz ten krąg o męża, dzieci lub przyjaciółkę.

 

5. Liczysz każdy grosz.

Wcześniej wspomniana cecha oszczędności i gospodarności w radżasie jest podkręcona jeszcze bardziej negatywnie.

 

6. Gromadzisz rzeczy dla samego ich posiadania.

Dom Kaphy w radżasie może być zagracony. To coś więcej niż szacunek dla rzeczy i tradycji. To przywiązanie do rzeczy i poczucie, że nie chcesz się ich pozbyć ze swojego życia.

 

7. Masz nastawienie typu „wszystko się przyda”.

I to właśnie to nastawienie prowadzi do strasznego zagracenia przestrzeni. Objawia przepełnionym strychem, przepełnioną piwnicą i ogólnym zagraceniem przestrzeni.

 

8. Jesteś przywiązana do rzeczy, ludzi… do wszystkiego.

Często zdarza się, że Kapha w radżasie przez 50 lat mieszka w tym samym domu, z tym samym mężem. Ma tę samą pracę i ten sam samochód przez lata. Jest bardzo stała w swoich wyborach, czasem nawet aż za bardzo.

 

9. Bardzo cenisz sobie rutynę.

Rutyna polega, na przykład na tym, że przez trzy lata jesz dokładnie to samo na śniadanie albo codziennie dojeżdżasz do pracy tą samą drogą. Lub to, że masz tego samego pracodawcę od 20 lat.

Nawet, jeśli Twoje wybory Ci aż tak bardzo nie odpowiadają i mają jakieś mankamenty, to cenisz sobie to, że to jest coś, co znasz i do czego przywykłaś.

 

10 Trudno Ci się zmienić.

Zmiana nie leży w jej naturze.

 

11. Jesteś rozlazła.

Jesteś jakaś taka… niepozbierana. Taka “rozlazła” – to słowo, które świetnie ten stan opisuje.

 

Kapha w tamasie

1. Chcesz zmiany, ale zupełnie nie wiesz od czego zacząć.

Niby chciałabyś coś zmienić, ale nie wiesz jak się do tego zabrać.

 

2. Kiwasz głową, ale jeśli nie jesteś przekonana do czegoś to tego nie zrobisz.

 

3. Masz problemy z podjęciem decyzji. 

Masz problem z podjęciem decyzji, ale natura tego problemu jest inna – to nie jest kwestia niezdecydowania jak u Vaty. Vata nie może podjąć decyzji, bo ona nie wie „czy to czy tamto, a może tamto”.

Kapha ma problem z podjęciem decyzji dlatego, że w gruncie rzeczy, to nie chce zmiany i tego całego stresu związanego ze zmianą. Najchętniej przeniosłaby się w magiczny sposób do nowej sytuacji, w której czułaby się tak dobrze, jak w tej w której jest.

Sama myśl o tym, że musisz się wyprowadzić, spakować swoje wszystkie rzeczy, gdzieś jechać, rozpakowywać się, układać, organizować i poznawać dom, sąsiadów… powoduje u Ciebie tak dużą niechęć, że wolisz tkwić w tym, w czym jesteś. Jesteś leniwa i ciężko Ci się zmotywować do działania.

 

4. W gruncie rzeczy nie chcesz zmiany (i związanego z nią stresu).

Vata jest niezdecydowana, czuje się zagubiona i autentycznie nie wie co zrobić. Natomiast Kapha nie podejmuje decyzji, nie dlatego, że jest niezdecydowana, tylko dlatego, że w gruncie rzeczy jej nie chce. Woli, żeby zostało tak, jak jest.

 

5. Jesteś leniwa.

Nie chce Ci się. Preferujesz wygodę. Możesz tkwić w związku, który Ci nie sprzyja, tylko dlatego, że nie chce Ci się przechodzić przez trudy ewentualnego rozwodu.

 

6. Jesteś “zastana”, tak jakbyś gdzieś utknęła.

Robisz wrażenie jakbyś jakiś czas temu utknęła – dwa czy pięć lat temu. Zagubiłaś się i pomimo, że świat się zmienia,  Ty jesteś taka, jak byłaś zawsze. Niestety, w negatywnym tego słowa znaczeniu.

To taki stan, jakby wciągnęło Cię jakieś bagno i jakbyś nie mogła z tego bagna wyjść. Spróbujwyobrazić sobie osobę, która wchodzi do bagna i próbuje podnieść nogę, ale robi to jakoś tak powoli i strasznie ciężko. To właśnie tak wygląda ten stan.

 

7. Bywasz nudna i przewidywalna.

W kółko jesz to samo, robisz to samo. Masz rutynę, która jest po prostu nudna. Dla Ciebie to środowisko idealne, natomiast innym doszom (czy nawet Kaphie w sattwie) ciężko to znieść.

Jesteś bardzo oporna na zmiany. W lekkim natężeniu jest to lojalność, ale gdy natężenie jest większe, stajesz się konserwatywna.

 

8. Jesteś bardzo oporna na zmiany.

 

9. Jesteś konserwatywna w poglądach.

Jeśli zostałaś, przykładowo, wychowana w przeświadczeniu, że uprawianie seksu w prezerwatywie jest złe, to nie zmienisz tego poglądu bez względu na jakiekolwiek argumenty.

Nawet, jeśli każdy Ci powie, że można, i że to jest w porządku, i że należy nawet wręcz, bo szerzą się choroby roznoszone drogą płciową.

 

10. Masz bardzo wąskie grono przyjaciół.

Masz niewielu przyjaciół i nie potrzebujesz mieć więcej.

 

11. Bardzo trudno Ci poznawać nowych ludzi.

Po pierwsze dlatego, że tego nie chcesz. To sprawia, że nie stwarzasz ku temu okazji, ani  też specjalnie nie zachęcasz. Masz już swój krąg przyjaciół i nie masz chęci go poszerzać. Przez to jeszcze bardziej utykasz w swoich schematach i rutynach.

 

12. Możesz mieć tendencje do kradzieży i oszukiwania.

Możesz mieć te tendencje, ale jedynie z pobudek materialistycznych. Nie dlatego, że Ci czegoś brakuje, tylko dlatego, że chcesz mieć więcej. Chcesz to zagarnąć dla siebie.

 


Masz już wyniki, ale nie wiesz jak je zinterpretować? Zajrzyj do wpisu Autodiagnoza i co dalej?

Jeśli zaintrygowała Cię psychologia ajurwedyjska, zanurkuj głębiej! Sprawdź kurs Psychologia ajurwedyjska