Czy prawidłowe odżywianie może wspierać Twój sukces na co dzień? Dużą częścią mojego sukcesu jest odżywianie z Ajurwedą, które pozwoliło mi wykorzystać moje mocne strony, asy w rękawie i jednocześnie zadbać o pięty achillesowe. Czy pragniesz zatroszczyć się o siebie, byś była mocniejsza i gotowa na osiąganie tego, co sobie wymarzyłaś?
Twoja dusza Ci szepcze, że jest to dla Ciebie możliwe, a Twoje serce pokazuje, że to już istnieje. Poczuj, że wiesz, co robisz, odzyskaj energię i zasoby na te wszystkie piękne rzeczy, które są przed Tobą w tym życiu. Sprawdź, gdzie jesteś teraz ze swoim odżywianiem.
Proponuję Ci ćwiczenie, dzięki któremu przeskanujesz swoją sytuację. Zobacz, z czym zaczynasz?
Zastanów się, jak wygląda Twoje odżywianie z Ajurwedą?
Gdybyś miała wskazać na skali od 1 do 10, to gdzie byś się zatrzymała? 1 oznacza, że jest kiepsko, a 10 oznacza sytuację idealną.
Oceń swoją wiedzę, praktykę, kompetencje. Do tego dodaj, co to oznacza? Czym dla Ciebie jest cyfra 4?
Może odżywiasz się zdrowo, zgodnie ze swoją doszą, wiesz, jak komponować posiłki, bierzesz pod uwagę swoje potrzeby i tendencje zdrowotne.
Kolejnym krokiem jest zastanowienie się, jak chcesz, żeby było?
Zachęcam Cię do tego, żebyś to określiła ambitnie, ale też realnie. Rozwiń swoją ocenę, co ona dla Ciebie oznacza? Może to być więcej samodyscypliny, wprowadzenie odpowiedniej pory posiłków, albo zmiana tego, co jesz lub w ogóle początek Twojej przygody z gotowaniem.
To może być Twoje pragnienie świadomego wyboru produktów, pomimo tego że masz mało czasu. Możesz chcieć komponować zdrowe posiłki, które spowodują poprawę Twojego zdrowia.
Określając swój cel, możesz posłużyć się formułą Michaela Hyatta – S.M.A.R.T. Cel powinien być: S – specyficzny, M – mierzalny, A – związany z akcją, konkretnym działaniem, R – ryzykowny, ekscytujący, T – określony w czasie. Musi być też ważny.
Upewnij się, że Twój cel jest specyficzny i dokładny, bo to pomoże Ci się na nim skupić.
Sprawdź, czy Twój cel, pozwala Ci śledzić postępy? Czy są tam jakieś cyfry, liczby, konkretne wskaźniki?
Czy podpowiada Ci konkretne działania i jest osadzony w konkretnych, małych rzeczach?
Zobacz, czy ten cel sprawi, że Ty się zmienisz i wyjdziesz ze swojej strefy komfortu. I czy zrobisz to w określonym czasie, co da Ci „kopa” do działania.
Cel powinien być ekscytujący, bo ta ekscytacja da Ci inspirację i motywację do działania. I w końcu musi być dla Ciebie ważny, bo w życiu jest dużo priorytetów i jeśli Ty sama nie nadasz temu celowi wagi, to wkrótce zmiotą go inne ważniejsze sprawy.
Jest to jedno z klasycznych ćwiczeń, z którego bardzo lubię korzystać.
Chciałabym, żebyś na tym kole oceniła różne aspekty swojego życia. Na kartce papieru narysuj koło. Podziel je na cztery części. To koło pozwoli Ci oszacować i przyjrzeć się różnym aspektom Twojego odżywiania.
O co tutaj chodzi?
Chodzi o to, żebyś w każdej części tego koła przyjrzała się jednemu aspektowi Twojego odżywiania i oceniła go na skali od 1 do 10.
1 oznacza, że jest absolutnie kiepsko, słabo i beznadziejnie, a 10, że już zrobiłaś wszystko w tym temacie, co mogłaś zrobić. I to jest również bardzo ważna informacja.
Pierwsza ćwiartka koła dotyczy śniadania. Zastanów się, jak jest u Ciebie?
Następna ćwiartka to obiad. Na ile jesteś zadowolona z tego, jak teraz ten aspekt wygląda u Ciebie?
Trzecia część to jedzenie sezonowe. Czy wiesz, jak jeść sezonowo, czy kompletnie nie masz pojęcia?
Ostatni ważny aspekt to jedzenie na noc. Jak tutaj wygląda sytuacja? Wiem, że jest to duży, ważny temat. Jedzenie wieczorne, jedzenie za późno i często spanie z pełnym żołądkiem.
Zachęcam Cię do tego, żebyś była ze sobą uczciwa. Nie rób laurki.
To koło nie jest dla innych, tylko dla Ciebie. Odpowiedz autentycznie, tak jak jest.
W każdym tym aspekcie każda odpowiedź będzie dobra, bo każda odpowiedź będzie pokazywała Twój aktualny stan, gdzie jesteś dzisiaj?
Tymi dwoma prostymi ćwiczeniami określiłaś swój stan na obecny moment.
Dzięki kilku chwilom Twojej uważności w temacie Twojego odżywiania, już wiesz, czy pomagasz sobie i dodajesz sił, czy wręcz sabotujesz siebie każdego dnia.
Ajurwedyjskie zalecenia pomagają żyć pełnią życia, bez ograniczeń zdrowotnych, żołądkowych, spadków energii, chwiejnych nastrojów.
Wiedza licząca ponad pięć tysięcy lat, może Ci pomóc w dzisiejszym świecie i obecnych warunkach w osiąganiu celu i minimalizowaniu strat podczas tego procesu.
Gratuluję Ci Twojego rachunku sumienia i kroku na przód ku pozytywnym zmianom, jeśli takich potrzebujesz i się na takie zdecydowałaś.