Zastanawiasz się, jak oczyścić organizm z toksyn? Jak oczyścić wątrobę i czy oczyszczanie jelita ze złogów jest możliwe? Przeczytaj o tym procesie z punktu widzenia Ajurwedy. Zobacz, z czego składa się oczyszczanie organizmu. Może zechcesz je przeprowadzić i przekonać się o skuteczności i wiarygodności tej metody.
Nie dostaniesz zbioru zaleceń jednakowo dobrego dla wszystkich. Wskazówki uwzględniają Twoje Prakriti, czyli Twój idealny stan zdrowia – taki, jaki towarzyszył Ci, kiedy przyszłaś na świat. Dodatkowo, uwzględniają też Twój obecny stan zdrowia, czyli Vikriti. Kolejną rzeczą jest pora roku, która z perspektywy Ajurwedy pora roku ma bardzo duże znaczenie. Podobnie duże znaczenie ma nasz styl życia. Inne będą zalecenia dla osoby, która pracuje fizycznie, inne dla takiej, która pracuje umysłowo. Jeszcze inne dla takiej, która żyje w podróży czy dla takiej, która dzieli dom z teściami.
W Ajurwedzie zwraca się uwagę na samą gotowość do oczyszczania. Miewam klientów, którzy przychodzą na konsultację i mija rok, zanim wrócą zdecydowani, żeby zrobić coś więcej. Każda dosza ma swoją piętę achillesową, wrodzoną skłonność do niedomagania w określonym miejscu w ciele lub emocjach. Oczywiście czynniki środowiskowe i genetyka, dokładają do tego też swoją część. Choroba skłania nas do zadania pytania: Jaka jest przyczyna? Często u wielu osób przyczyna jest podobna. Jednak ze względu na nasz indywidualny typ psychosomatyczny u każdego ta sama przyczyna daje zestaw nieco odmiennych objawów i chorób.
Zdanie: Zdrowie zaczyna się w jelitach, Ajurweda zna już od pięciu tysięcy lat. Najprostszym sposobem oczyszczania jest wypróżnianie, czyli codzienne usuwanie resztek pokarmowych wraz z tym wszystkim, co nam nie służy. Tradycyjna ajurwedyjska mieszanka Triphala, stymuluje regularne wypróżnienia. O zdrowiu jelit decydują m.in. kosmki jelitowe, przez które przebiegają maleńkie naczynia krwionośne i limfatyczne. Naczynia krwionośne wchłaniają substancje odżywcze, a limfatyczne m.in. oczyszczają krew z substancji potencjalnie niebezpiecznych. Aby cały układ działał poprawnie, potrzebujesz zdrowego mikrobiomu, który dodatkowo odpowiada za syntezę 95% serotoniny – hormonu szczęścia.
W trakcie oczyszczania z Ajurwedą koncentrujemy się przede wszystkim na dobrostanie jelit. Podstawą łagodzenia podrażnień w jelitach jest gotowana, delikatna dieta. Nie chcesz pogarszać stanu swoich jelit „szorując je” szczotką, czyli surowym jedzeniem. W trakcie oczyszczania przyjmuje się masło klarowane, które ma najwyższe stężenie kwasu masłowego na świecie. To substancja, którą produkują drobnoustroje w naszych jelitach, gdy te działają poprawnie. Kwas masłowy bierze udział w niezliczonych procesach w naszym ciele i pełni ważną funkcję w dobrostanie jelit. Przyjmując masło klarowane, dajemy naszym jelitom to, co kochają.
To kolejna potężna, odtruwająca fabryka, która bierze udział w procesie oczyszczania. Rolą wątroby jest produkowanie związków zamieniających spożywane posiłki w substancje odżywcze oraz neutralizowanie tego wszystkiego, co nam szkodzi. Odgrywa kluczową rolę przede wszystkim w trawieniu tłuszczy, ale również cukru i alkoholu. Rozbraja i neutralizuje także te toksyny, które są wokół Ciebie: w powietrzu, w jedzeniu, w lekach, które przyjmujesz, a nawet w Twoim domu. Gdzie te toksyny w domu? Poliester w panelach podłogowych, sprzęt elektroniczny, meble z płyt MDF. Ciężko tego uniknąć, nawet jeśli żyjesz bardzo minimalistycznie.
Czujesz się ciężko po posiłku i masz wrażenie, że jedzenie zalega Ci w żołądku? Masz osłabione i wrażliwe na światło oczy? Twoja skóra jest podrażniona? To symptomy przeciążenia wątroby. W procesie oczyszczania nawadnia się wątrobę. Pij ciepłą wodę małymi łyczkami, kilka szklanek dziennie. Do tego lekkostrawna dieta z minimalną ilością tłuszczu i sztucznych składników. Ajurweda zaleca warzywa, które stymulują wątrobę. Ważny aspekt to emocje, pomijane w programach detoksu wątroby na całym świecie. Wątroba wiąże się ze złością, a my Polacy mamy w sobie dużo złości. Każdy w trakcie oczyszczania musi się zmierzyć z pokładami niewyrażonej złości.
Najważniejsza zasada jest taka, że są trzy etapy oczyszczania: przygotowanie, oczyszczanie i regeneracja. Na przygotowanie składa się zrozumienie siebie i skąd wzięła się choroba, zaplanowanie czasu, natłuszczanie od wewnątrz i na zewnątrz, rozgrzewanie, sporządzenie jadłospisu i zaopatrzenie się w zioła. Podczas samego oczyszczania spożywa się kicheri – lekkostrawne danie z ryżu basmati i mung dal. W oczyszczaniu musi pojawiać się element codziennego wypróżniania, dlatego zalecana jest Triphala. Pojawia się też aspekt emocjonalnego i mentalnego oczyszczenia, który wynika naturalnie z oczyszczającego się organizmu.
Trzecim etapem jest regeneracja, to moment spijania śmietanki, z przygotowania i z tej ciężkiej pracy. To czas na czerpanie radości z uzyskanych rezultatów. Po pierwsze, dajemy sobie czas na to, żeby stopniowo wrócić do codziennej rzeczywistości. Nie wychodzimy gwałtownie z oczyszczania, zajadając koreczki z ogórkiem, maczane w majonezie i popijając wino. Powoli rozszerzamy dietę o nowe produkty i obserwujemy swoje reakcje. Oczyszczanie sprawia, że jesteśmy w kontakcie ze sobą, dzięki temu rozpoznajemy zwiastuny choroby, czyli korzystamy z tego, co jest ogromną wartością medycyny holistycznej.