Chciałabym, żebyś poznała kilka najważniejszych zaleceń dla Vaty, które przebiegają na o wiele głębszym poziomie niż te, o których pisałam do tej pory w ramach cyklu artykułów o Vacie.
Pamiętaj o tym, że większość z nich wymaga konsultacji z doświadczonym terapeutą lub lekarzem ajurwedyjskim, zwłaszcza, jeśli cierpisz na poważne dolegliwości.
Nadmiar Vaty można wyprowadzić z ciała za pomocą oczyszczania jelit. A dokładniej – aplikując wlewy, które nie są tożsame z lewatywą. Ważnym elementem terapeutycznego balansowania zaburzonej Vaty jest też zabieg oczyszczania płuc.
Polega on na laniu ciekłego strumienia oleju na czoło i jest zabiegiem mocno relaksującym układ nerwowy. Przynosi świetne efekty u osób cierpiących na bezsenność.
Zabieg polegający na oczyszczaniu zatok i tym samym, równoważeniu górnej części układu nerwowego: głowy, mózgu oraz zmysłów.
Wiedza z zakresu ziołolecznictwa jest specjalistyczną gałęzią Ajurwedy. Dla Vaty zalecane są następujące zioła:
Polecam Ci najprostszą herbatę ajurwedyjską, tzn. odrobinkę jakiejś przyprawy z gorącą wodą. Może być to koper włoski, adżłan, odrobina kurkumy, kmin, kolendra, rozmaryn, albo liść laurowy. Spektrum możliwości wyboru jest bardzo duże.
Przygotowanie takiej herbaty jest bardzo proste – zalewasz wybraną przyprawę wrzątkiem i gotowe. Coś, co ma lekki smak, ma lekkie lecznicze właściwości, jest w sumie najprostsze i najtańsze do przyrządzenia.
Odsyłam Cię do ebooka o przyprawach, w którym tłumaczę jak to zrobić (link do niego znajdziesz na końcu artykułu). Przekonasz się, że herbata ziołowa nie musi być czymś bardzo skomplikowanym.
Przepis na herbatę balansującą Vatę znajdziesz na naszym blogu (link do niej również znajdziesz na końcu wpisu). Są w nim cztery proste składniki: adżłan, kardamon, cynamon i imbir. Ta herbata przepięknie uspokaja Vatę na poziomie ciała i umysłu. Bardzo gorąco ją polecam.
Jeśli masz kłopot ze zdobyciem adżłanu, to mogę Ci polecić dobrze zaopatrzony sklep internetowy. Ta przyprawa jest stosunkowo mało dostępna, w przeciwieństwie do cynamonu, kardamonu i imbiru. W razie potrzeby – po prostu napisz do mnie maila.
A jeśli interesują Cię polskie mieszanki ziołowe, to bardzo polecam Stefanię Korżawską. Jeśli nie przeszkadza Ci bardzo uczuciowa i religijna maniera z którą pisze, to na jej blogu znajdziesz naprawdę świetne przepisy na polskie ziołowe herbatki inspirowane staropolskim ziołolecznictwem. Możesz nauczyć się więcej na temat kompozycji ziołowych, np. z czym komponować lipę albo dlaczego warto popijać herbatkę z chabra. To fantastyczna wiedza.
Mają również działanie pobudzające i stymulują lekkość Vaty, dlatego nie są wskazane w dużych ilościach. Zupełnie w ciemno, nie widząc Ciebie, i nie konsultując się z Tobą mogę bezpiecznie powiedzieć: pij ich mniej.
Dlaczego herbaty ziołowe należy stosować w umiarze? Herbaty ziołowe wysuszają i podnoszą element lekkości. Pomyśl sobie jakie są zioła: lekkie, wiotkie i najczęściej mają w sobie dużo elementu Vaty. Mam na myśli polskie zioła, które popijamy. Również herbaty ziołowe z suszonymi owocami nasilają element Vaty.
6. Odpowiednio dobrane przyprawy
Przyprawy muszą być w jakiś sposób aktywowane na ogniu czy w cieple.
Jest zaledwie kilka przypraw, które można stosować na surowo, i to tylko wtedy, kiedy mają mieć efekt leczniczy (jeśli otrzymasz konkretne zalecenie). Lekarz czy terapeuta, który może Ci to zalecić doskonale wie, jaki masz stan zdrowia. Może Ci zalecić, np. spożywanie kurkumy na surowo, ale to jest zalecenie szyte na miarę.
Pamiętaj o tym, że większości przypraw nie należy stosować w czasie ciąży. Można to robić wyłącznie pod kontrolą kogoś, kto ma głębokie zrozumienie działania przypraw.
Jesteś ciekawa jak używać poszczególnych przypraw? Nasz ebook “Przyprawy w Ajurwedzie” pomoże Ci lepiej zrozumieć moc przypraw
Jeśli chętnie skosztowałabyś herbaty balansującej Vatę, skorzystaj z przepisu na naszym blogu