My, Polacy, mamy w sobie bardzo dużo Pitty. Stąd tak wiele emocjonalnych historii w naszym życiu: złości, irytacji, wymachiwania palcami i przekrzykiwania się kto ma rację.
Czasem, gdy sięgamy wzrokiem np. do Finlandii czy Szwecji, myślimy sobie:
Jak oni mają dobrze… tak spokojnie…
Jesteśmy przekonani, że ich sielskie, dostatnie życie to zasługa innego ustroju i… podatków. Spróbujmy jednak spojrzeć na Finów czy Szwedów z innej perspektywy. Nie wiem czy wiesz, ale z pogranicza tych dwóch kultur wywodzą się „Muminki”- piękna bajka, w której króluje dosza Kapha.
Czy potrafisz dostrzec to, że Skandynawowie mają w sobie bardzo dużo Kaphy z domieszką Pitty? Właśnie to połączenie sprawia, że żyją w trochę innym tempie niż my. Są powolniejsi, trudniej wyprowadzić ich z równowagi, a jednocześnie są dobrze zorganizowani i zdyscyplinowani.
W naszym kraju króluje Pitta. Jej nadmiar można zauważyć szczególnie u mężczyzn. Skąd się to bierze?
Warto o tym pamiętać.
Wysoki wskaźnik Pitty ma też swoje zalety. To dzięki tej doszy w naszej barwnej historii znajdziemy wiele działań niepodległościowych, które sprawiły, że dziś żyjemy w niepodległej Polsce.
Ta mieszanka sprytu i odwagi. Działania i walki z ukrycia, która pozwoliła nam utrzymać naszą tożsamość narodową.
Czy pamiętasz, w jaki sposób możesz ustalić swój obecny stan zdrowia, czyli tzw. Vikriti? Jeśli nie, to będziesz miała świetną okazję, aby to sobie przypomnieć.
Nawet, jeśli dominuje u Ciebie inna dosza, to pod wpływem czynników podnoszących Pittę, możesz poczuć jej nadmiar.
Jeżeli dobrze rozumiesz siebie i swój aktualny stan zdrowia, spróbuj wziąć pod lupę stan zdrowia swoich bliskich – swojego męża, żony lub dziecka.
Dlaczego o tym mówię? Znam bardzo wiele kobiet, które mają w sobie sporą ilość Vaty. Są otwarte na nowości i kreatywne. Bardzo często mają mężów czy partnerów, którzy są tzw. „Pitta-mężami”.
Ten tekst pomoże Ci w zrozumieniu, w jaki sposób Pitty funkcjonują, jak myślą i jakie mają tendencje. Ta wiedza z pewnością wpłynie na jakość Twojego życia i Twojego związku.
Na co warto zwrócić uwagę przystępując do analizy tego, czy Pitta znajduje się w stanie równowagi? Poniżej znajdziesz kilka ważnych aspektów, które powinnaś wziąć pod rozwagę.
Pitta wypróżnia się często. Czasem na konsultacjach słyszę stwierdzenie: Wypróżniam się normalnie.
Kiedy pytam co to znaczy, w odpowiedzi Pitty słyszę, że normalnie oznacza dwa, a nawet trzy razy dziennie. Z punktu widzenia Ajurwedy to częste wypróżnienia, bo przyjmuje się, że normą jest raz dziennie.
Pitta ma tendencję do biegunek i luźnego stolca. Kupa Pitty jest miękka, lepka i brudząca (trzeba użyć szczotki do czyszczenia toalety). Ma mocny zapach, a konsystencją przypomina kupę krowy. Sam jej kolor jest mniej istotny w ocenie. O wiele bardziej istotna jest jej płynność i zapach.
Wykorzystaj tę wiedzę do obserwowania swoich własnych wypróżnień – to bardzo precyzyjny wskaźnik stanu zdrowia. Jeśli spożywasz alkohol, mięso, kawę lub słodycze, to następnego dnia najprawdopodobniej zaobserwujesz nadmiar Pitty w wypróżnieniu. Zarówno w zapachu, jak i w konsystencji. Odczytaj ten sygnał i chociaż na jeden dzień przejdź na dietę, która obniży i zbalansuje Pittę.
Pitta ma mocny i dotkliwy apetyt. Jeśli nie zje posiłku na czas, czuje się poirytowana i zaniedbana.
Źle znosi opóźnienia i opuszczanie posiłków – jest wtedy głodna i zła. Ten stan po angielsku ma bardzo precyzyjne określenie “hangry”, które powstało poprzez połączenie dwóch słów: hungry (głodny) i angry (zły).
To typowe dla Pitty, o czym warto pamiętać w kontekście życia rodzinnego, bo pozwoli to uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. A nawet, jeśli nie da się ich uniknąć, dobrze nauczyć się o nich rozmawiać z przymrużeniem oka.
Pitta jest pod tym względem bardzo ciekawą doszą. Ma średni poziom fizycznej energii, ale dzięki tzw. energii mentalnej potrafi pracować nawet pomimo zmęczenia. Potrafi wytrwać siłą umysłu i zmusić się do dokończenia zadania. Nawet, jeśli ciało potrzebuje odpoczynku, można na niej polegać.
Niestety, z tego powodu, często nadwyręża swoje siły i możliwości, co prowadzi do zaburzeń Vaty. Zaburzenia, które możesz u siebie zaobserwować po dłuższym czasie podwyższonej Pitty nie są spowodowane tym, że jesteś Vatą, ale Twoim stylem życia i długotrwałym przemęczaniem się.
Jeśli w trakcie kilku ostatnich lat spędzałaś w pracy po kilkanaście godzin dziennie, to najprawdopodobniej nadmiar Pitty doprowadził u Ciebie do zaburzeń Vaty.
Pitta bardzo lubi słodki smak, czyli smak węglowodanów. Bardzo często jest uzależniona od chleba i wprost nie może bez niego żyć. Lubi makarony, a jeśli odżywia się świadomie to również kasze (szczególnie te słodkawe).
Uwielbia słodycze, ale nie lubi dań i produktów, które są zbyt słodkie. Preferuje delikatne smaki i ceni zdrowe jedzenie. Zwraca uwagę na to, czy to, co je, jest zdrowe. Potrafi zmusić się do zjedzenia czegoś, co jest niesmaczne, jeśli jest zdrowe. Lubi konsystencję musu, papek, koktajli.
Bywa radykalna w diecie. Przykładem takiego radykalizmu jest amerykański guru odżywiania, twórca „raw diet”, czyli tzw. surowej diety. Ma on w sobie bardzo dużo Pitty – stąd ta radykalna dieta, uwzględniająca tylko surowe warzywa i owoce, bez grama tłuszczu (chyba, że w naturalnej formie). Pitty mają w sobie taką skłonność do przesady.
Pitta poci się mocno, na obszarze całego ciała, a jej pot ma ostry zapach.
Bądź uczciwa w ocenie tego aspektu u siebie. Kiedy w trakcie konsultacji pytam o ten aspekt, mało kto jest ze mną szczery. Pittę naprowadzam pytaniami:
Czy używasz jakiegoś antyperspirantu?
Czy wyobrażasz sobie życie bez niego?
Wtedy okazuje się, że pacjenci mówią: Rzeczywiście zapach jest na tyle mocny, że nie mogę go nie używać.
Następnym razem zwróć uwagę na zapach swojego potu po spożyciu produktów podnoszących Pittę czyli kawy, słodyczy, mięsa czy alkoholu. Po takim jedzeniu zapach potu szybko zmienia się na mocniejszy.
Pitta pije dużo i łatwo się odwadnia, pijąc niewystarczającą ilość wody. Zdarza się jej obudzić w środku nocy z powodu pragnienia.
Jeśli nie wypije wystarczającej ilości wody to zaczyna ją boleć głowa. Nie lubi tych nieprzyjemnych objawów, dlatego dba o to, aby zawsze mieć wodę w zasięgu ręki.
Pitta chodzi ze średnią prędkością i świetnie orientuje się w terenie. Umie czytać mapy, i dobrze radzi sobie w takich miejscach, w których trzeba wykazać się orientacją w przestrzeni, np. w górach czy na nieoznaczonych szlakach.
Kiedy idzie z grupą to najczęściej przewodzi innym. Bardzo dobrze sprawdza się w roli przewodnika.
Pitta mówi głośno – trzeba ją uspokajać, i przypominać jej, aby mówiła ciszej, bo np. w pokoju obok śpi dziecko. Jej głos z natury jest donośny. Mówi tak, jakby dawała instrukcje.
Dużo gestykuluje rękoma i ma tzw. włoski sposób komunikacji (nota bene, Włosi mają w sobie bardzo dużo Pitty).
Upały ją męczą, więc lato i towarzysząca mu wysoka temperatura mogłyby dla niej po prostu nie istnieć.
Zapytana jaką pogodę lubi, precyzyjnie odpowiada: Idealna temperatura to… i tu wymienia jakąś liczbę. Najczęściej jest to około 25 stopni.
Jest wrażliwa na pogodę, i na zmiany pogody. Możesz to zaobserwować w Polsce, bo jak już wiesz, Polacy mają sporo Pitty. Zimą narzekamy na śnieg, jesienią na deszcz, latem na upał, a kiedy wieje wiatr, to narzekamy na wiatr. Każda pogoda jest dla nas powodem do niezadowolenia.
Wynika to nie tylko z naszej narodowej wrażliwości na warunki atmosferyczne i malkontenctwa, ale również z tego, że zmiany pogody bardziej nas dotykają.
Często przytrafia się jej gorączka, infekcje, stany zapalne czy grypa jelitowa.
Zgaga jest ważnym wskaźnikiem podnoszącej się Pitty, a jeśli tego znaku nie odczytamy właściwie, to zaburzenie Pitty rozwinie się w nadkwaśność i wrzody żołądka lub dwunastnicy.
W momencie, gdy dodajesz dużo rozgrzewających przypraw do jedzenia to podnosisz sobie Pittę – zwłaszcza jeśli stosujesz sporo imbiru, kminu, czy czarnej gorczycy.
Zwróć uwagę jakie odczucia pojawiają się u Ciebie po jedzeniu i czy nie pojawia się zgaga.
Jeśli pojawią się: lekkie pieczenie w przełyku, żołądku czy gardle albo uczucie jakby w przełyku znalazł się podrażniający kwas, to pierwsze sygnały, że w Twojej diecie jest zbyt dużo rozgrzewających produktów.
Bez względu na wspaniałe właściwości imbiru, kminu i gorczycy, trzeba te produkty czasowo odstawić, i pozwolić Picie, aby się uspokoiła.
Słabym miejscem w ciele Pitty i zarazem tym, który najszybciej reaguje na zaburzenia jest wątroba. Z powodu chorej i przeciążonej wątroby cierpi krew, a razem z nią skóra. Jeśli masz trądzik lub uporczywe wypryski albo wysypki, to sygnał, że Pitta, której w Twoim ciele jest sporo, próbuje jakoś „wyjść” na zewnątrz.
Najczęściej pojawia się na twarzy, dając mocny sygnał:
No dalej, zrób coś z tym, zajmij się tym, bo dłużej już nie mogę!
Jeśli w porę uda Ci się wychwycić podstawowe oznaki nadmiernego podnoszenia się Pitty, będziesz w stanie szybko zareagować. Tym samym, zminimalizujesz ewentualne konsekwencje.
Przyjrzyj się uważniej swojemu ciału i temu, czy pojawiają się u Ciebie:
Pierwszym objawem podniesionej Pitty to wszelkiego rodzaju stany zapalne: oczu, skóry, organów wewnętrznych.
Komponent stanu zapalnego to komponent Pitty. Do tego dochodzą częste infekcje, które przebiegają krótko, ale gwałtownie.
Upraszczając nieco temat można powiedzieć, że każda alergia ma w sobie komponent Pitty, bo łączy się z zaburzeniami trawienia.
Wyobraź sobie taką sytuację: ona siedzi w swetrze, a on w T-shircie. Nie ma w tym nic dziwnego, poza tym, że on siedzi w T-shircie w środku zimy w dosyć chłodnym pokoju.
Co to oznacza? Że ma za dużo ciepła. Jeśli do tego dochodzi jeszcze jakiś inny, niepokojący objaw, np. jest porywczy albo wybuchowy to jest to przegrzanie.
Przegrzanie to stan, w którym ciepło bardzo łatwo wytrąca nas z równowagi, np. na imprezie chcemy być blisko okna, albo wychodzimy na balkon, bo nie możemy wytrzymać w ciepłym pomieszczeniu.
To wszystko to symptomy nadmiaru Pitty.
Tak jak wspominałam wcześniej – to bardzo ważny sygnał, którego nie wolno bagatelizować. To też najczęstszy wskaźnik nadmiaru Pitty. Dopiero później stopniowo pojawiają się kolejne problemy z trawieniem. Warto się tą kwestią zająć, zanim rozwinie się w chorobę.
Zgaga wchodzi w skład „zestawu dolegliwości” związanych z układem trawiennym. Pozostałe to:
Jeśli masz zaburzenia trawienia, objawiające się problemami z jelitami czy hemoroidami to podstawowym wskazaniem dla Ciebie będzie oczyszczanie wątroby. Po to, aby ją odciążyć i wzmocnić.
Wątroba jest częścią układu trawienia, w którym Pitta wytrąca się z równowagi. Jeśli wątroba działa bez zarzutu, to układ pokarmowy na dalszych odcinkach również działa poprawnie.
Zmysłem związanym z doszą Pitta jest zmysł wzroku, czyli oczy. Dlatego wszelkiego rodzaju dolegliwości oczu to objawy zaburzonej Pitty. Należą do nich m.in.:
Skóra to kolejny organ, w którym króluje Pitta. Wszystko, co dzieje się ze skórą i na skórze jest z mocno związane z tą doszą. Zwłaszcza, jeśli są to:
Jeśli zmian skórnych na Twoim ciele jest sporo, to sygnał, że masz w sobie komponent Pitty, o który powinnaś się zatroszczyć.
Natomiast, jeśli pojawia się stan chorobowy lub stan zapalny, to mocny sygnał, aby zająć się Pittą pod kątem leczniczym.
Pitta odczuwa wzmożone pragnienie, nadmiernie się poci i bardzo dotkliwie odczuwa spadki poziomu cukru we krwi.
Często towarzyszy jej hipoglikemia, czyli stan nagłego spadku poziomu cukru. Jeśli nie zje posiłku o odpowiedniej porze, pojawia się u niej irytacja, która z czasem przeradza się w uczucie osłabienia, czy wręcz wyczerpania.
Aby temu zapobiec, Pitta rzuca się na jedzenie, które jest dla niej paliwem. Jeśli w takich momentach odczuwa zawroty głowy, to również jest to sygnałem, że Pitta wytrąciła się z równowagi.
Ajurweda jest medycyną, która opiera się na sztuce obserwacji, dlatego doprowadziła ją do perfekcji. Aspekty naszego zdrowia, które możemy obserwować zmysłami są więc bardzo ważne. Bardzo mocny zapach potu, moczu, czy stolca to wskaźniki, które świadczą o tym, że Pitty jest za dużo.
Pytanie tylko co dla Ciebie znaczy określenie “bardzo mocny”?
Żebyś była w stanie to stwierdzić, mam dla Ciebie propozycję: poobserwuj siebie przez kolejny tydzień i zobacz jakie jest spektrum Twojego zapachu. Jeśli dany dzień, dieta czy styl życia podniosą element Pitty to wtedy sama ocenisz, co dla Ciebie oznacza pojęcie “bardzo mocny”.
Podobnie z kolorem. Zażółcenie oczu, skóry, paznokci, zębów, stolca czy moczu – to oznaki podniesionej Pitty.
Pitta jest bardzo emocjonalną doszą i często bywa wybuchowa.
W sytuacji, gdy przeżywa świat intensywnie, doznając różnych, trudnych emocji, w tym złości, i nie potrafi ich wyrażać, może cierpieć na migreny.
Kierunek leczenia, mający na celu balansowanie migren i bólów głowy w Ajurwedzie, związany jest zawsze z dochodzeniem do bezpiecznych, przyjemnych dla siebie i innych ludzi, sposobów na wyrażanie tych negatywnych emocji.
Jeśli boli Cię głowa albo masz migreny, to sygnał, że tłumisz emocje, i nie wyrażasz tego, co Ci nie odpowiada.
Irytacja i drażliwość to również objaw zaburzonej Pitty. Do tego dochodzi opryskliwość, gotowość do ataku, wybuchy złości, przejawy agresji (może być agresja słowna).
Taka agresja zdarza się często kierowcom, paniom w sklepie, i ludziom, stojącym w kolejce. Rzadziej pojawia się równie problematyczna agresja fizyczna.
Zastanawiasz się jak poradzić sobie z zaburzoną Pittą na poziomie mentalnym? Sprawdź artykuł Pitta – zalecenia dla umysłu
Jeśli bardziej doskwierają Ci zaburzenia Pitty na poziome ciała, pomocny będzie dla Ciebie wpis Pitta – zalecenia dla ciała