Dlaczego siódmy rok prowadzenia Agni Ajurweda był dla mnie przełomowy? Od czego zaczynam realizację moich biznesowych celów? Jak dbam o równowagę między życiem osobistym i zawodowym? Jakie są moje warunki produktywności? To tylko kilka z pytań, na które odpowiadam Beacie Nowickiej-Misiewicz w kolejnym podcaście Agni Ajurweda.
Beata Nowicka-Misiewicz jest psychologiem, trenerem, akredytowanym coachem ICF. Żoną i mamą trzech synków. W tym podcaście rozmawia ze mną na temat najważniejszych momentów w siódmym roku prowadzenia Agni Ajurweda, który zakończyłam z blisko dwumilionowym przychodem.
Jak będę się czuć, gdy osiągnę swój założony cel? Jak w ogóle poznam, że został on osiągnięty? Kiedy to się stanie? Realizując poszczególne cele związane z prowadzeniem biznesu związanego z Ajurwedą, staram się kierować koncepcją SMART. Cele powinny być skonkretyzowane, mierzalne, osiągalne, istotne i określone w czasie. Daje mi to możliwość rozliczania samej siebie z ich realizacji, na przykład na koniec roku.
Praca przy projektach unijnych nauczyła mnie bieżącego monitorowania realizacji moich planów. Jeśli jakiś nie został osiągnięty, sprawdzam, sama ze sobą, co było tego przyczyną? Dlaczego go zaniechałam albo odłożyłam na później? Być może podniósł mi się element Vaty i zajęłam się zbyt wieloma projektami naraz? Może z czegoś powinnam zrezygnować? Zaktualizować swój harmonogram?
Zawsze zastanawiam się też, co ma być rezultatem mojego działania. I jak ten rezultat może przełożyć się… na kolejne działanie. Przykładowo, założony wynik finansowy nie jest celem samym w sobie. To narzędzie do kolejnej inwestycji, która pozwoli rozwinąć mój biznes jeszcze bardziej.
Dobra organizacja jest szczególnie ważna, gdy łączysz życie zawodowe z rodzinnym. Wraz z pojawieniem się na świecie moich dzieci, zaczęłam eksperymenty z dzieleniem czasu między te dwa obszary. Trochę to trwało, ale myślę, że w końcu znalazłam odpowiedni dla mnie balans i rozkład dnia, który najlepiej służy zarówno mi, jak i mojej rodzinie.
W czasie przeznaczonym na pracę, skupiam się tylko na pracy. Nie mam otwartych kilku okien przeglądarki naraz. Nie odbieram telefonów od rodziny czy znajomych. I odwrotnie – gdy kończę pracę, zazwyczaj o godz. 14, nie sprawdzam już służbowego maila, nie zajmuję się sprawami zawodowymi. Zaczął się czas dla rodzinny.
Skupienie się na jednym obszarze życia daje nieporównywalnie lepsze efekty. Im mniej rzeczy odciąga mnie od głównej aktywności, tym lepiej. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo „szarpane” dni wysysają z nas energię.
Praca w domu, na kanapie, przy kuchennym stole, a nawet… w samochodzie. Przez kilka lat prowadzenia Agni przerabiałam różne scenariusze. Aż zrozumiałam, że ważne dla mnie jest wychodzenie z domu, bardzo konkretne oddzielnie przestrzeni biurowej i domowej. Wtedy jestem po prostu bardziej efektywna.
W budowaniu zespół Agni bardzo ważne było dla mnie przyjrzenie się temu, co przeszkadza mi w oddaniu części obowiązków innym, podzieleniu się swoją pracą, odpuszczeniu kontroli. Jasne – pierwsza myśl: pieniądze. Ale ze swojego doświadczenia wiem, że za nimi najczęściej stoi coś więcej. Jakieś głębiej ukryte przekonanie, które blokuje nasz rozwój i zmianę trybu pracy.
Ja to swoje przekonanie, że kontrola=bezpieczeństwo zaczęłam rozbrajać dzięki pomocy coachek, mentorek, terapeutek. Właśnie w siódmym roku prowadzenia Agni. Potrzebowałam „przebudować” siebie, żeby zespół Agni mógł powstać. Jak długo nie miałam na to przestrzeni, tak długo nie było w ogóle szansy, żeby dostrzec kogoś, kto mógłby przejąć ode mnie część zadań – ze swoją wrażliwością, eksperckością i talentami.
Mam nadzieję, że ta rozmowa zainspiruje Cię do bliższego przyjrzenia się swoim ograniczającym przekonaniom, które mogą blokować wzrost Twój i Twojego biznesu.
Zapraszam serdecznie. Pyta Beata Nowicka-Misiewicz.
Prowadzi mnie wizja, jaka chcę być i co chcę, żeby mnie otaczało w życiu zawodowym i osobistym w dłuższej perspektywie czasowej.
Maria Nowak-Szabat
Podobało Ci się? Zasubskrybuj, podziel się opinią, podaj dalej
Jeśli podobało Ci się to, co usłyszałaś, rozpuść wici w sieci swoich znajomych, subskrybuj i zostaw swoją rekomendację na Apple Podcasts, dzięki czemu inne osoby łatwiej dotrą do mnie i do Ajurwedy.
Podcast jest dostępny również na Spotify.
Dziękuję Ci bardzo serdecznie i do usłyszenia w kolejnym odcinku podcastu.