Medytacja to jedno z podstawowych zaleceń Ajurwedy. Lista korzyści płynących z codziennej praktyki medytacji jest naprawdę długa. Medytacja pozwala wyciszyć ciało i umysł. Sprawia, że jesteśmy bardziej uważni i skoncentrowani. Redukuje poziom stresu i niepokoju. W tym wpisie pokażę Ci, jak zacząć medytować w domu i czerpać korzyści z dobroczynnego wpływu codziennej praktyki uważności.
Medytacja jest stanem, w którym obserwujesz umysł i wszystko to, co się w nim dzieje. Medytacja pozawala Ci skontaktować się z myślami i emocjami, które w codziennej gonitwie łatwo przeoczyć.
Wchodząc w stan medytacji, przechodzisz z autopilota na świadome zarządzanie swoim umysłem. Zaczynasz go wyciszać przy pomocy sprawdzonych narzędzi i technik. Wychodzisz poza gonitwę myśli, opuszczasz młyn stale zmieniających się obrazów i docierasz do sedna swojego istnienia.
Dzięki regularnej praktyce medytacji podłączasz się do swojego prawdziwego Ja i korzystasz z tej energii przez cały dzień.
Zmieniając stan umysłu, możesz zmienić swoje życie.
Deepak Chopra
Medytacja jest jednym z podstawowych zaleceń Ajurwedy. Warto, by stała się stałym elementem naszej codziennej rutyny, czyli Dinacharyi.
Medytacja odżywia Kaphę, szczególnie ten aspekt, który odpowiada za spokój, błogość i zadowolenie nieuwarunkowane okolicznościami.
Jeśli dominuje u Ciebie element Vaty, medytacja wyciszy Twoją aktywność. Pomoże Ci się zregenerować. Odpoczniesz od nieustannej gonitwy myśli.
Jeśli przeważa u Ciebie Pitta, medytacja ochłodzi gorąco tej doszy. Przyniesie Ci więcej spokoju. Łatwiej połączysz skupiony umysł z otwartym sercem.
W czasie medytacji decydujesz, na czym będziesz skupiać swoją uwagę. Możesz skupić ją na powtarzaniu mantry, na dźwięku, na wizualizacji światła.
Do wyciszania umysłu wykorzystujesz oddech, kontemplację zdań mocy, wizualizację światła lub ciche powtarzanie mantr. Jeśli masz koraliki do medytacji, także możesz je wykorzystać. Wtedy dotyk skupia się na bodźcach płynących z rytmicznego przesuwania kolejnych koralików.
Znajdź pozycję, w której będzie Ci wygodnie.
Praktyce medytacji sprzyja pozycja siedząca, siad skrzyżny, po turecku lub, jeśli jesteś bardziej elastyczna, pozycja lotosu.
Może to być również diament – pozycja klęcząca, w której Twoje stopy opierają się o pośladki.
W każdej z tych pozycji przydaje się poduszka do medytacji. Podpiera ona dolną część kręgosłupa, odciąża biodra i pomaga siedzieć z wyprostowanymi plecami.
Świetnie sprawdzają się poduszki wypełnione łuską gryczaną. Spokojnie możesz wykorzystać małą twardą poduszkę lub zwinięty w rulon koc, którą z pewnością masz w swoim domu.
Jeśli potrzebujesz oparcia, skorzystaj z pozycji medytacyjnej na krześle. Usiądź wygodnie, rozluźnij biodra i oprzyj obie stopy na podłodze.
W trakcie medytacji ręce możesz ułożyć w chin mudra. To gest, ułożenie palców dłoni, które sprzyja skupieniu. Kciuk dotyka palca wskazującego, a pozostałe trzy palce są wyprostowane.
Możesz również położyć ręce na udach, tworząc z dłoni puste miseczki.
Jeszcze jedną pozycją, z której możesz skorzystać jest pozycja relaksacyjna Savasana – pozycja martwego ciała. Kładziesz się na plecach, nogi masz szeroko odwiedzione od ciała, ręce odwiedzione od ciała, skierowane wnętrzem ku górze.
Medytacja w pozycji leżącej także jest możliwa, jednak łatwo w niej usnąć. Szczególnie jeśli medytujesz wczesnym porankiem lub wieczorem.
Upewnij się, że wybrana pozycja jest dla Ciebie komfortowa. Ciężko skupić się i zacząć medytować, kiedy coś Cię uwiera lub niewygodnie Ci się siedzi.
Komfort w ciele umożliwia Ci przejście na poziom obserwowania umysłu.
Łatwiej będzie Ci wejść w stan medytacji, kiedy wybierzesz stałą porę na medytowanie.
Ajurweda poleca wczesny ranek, w okolicach wschodu słońca. Spokój w naturze sprzyja wtedy spokojowi w Tobie.
Poranna medytacja jest pięknym sposobem na zaczynanie dnia, ale nie zawsze jest możliwa. Być może potrzebujesz znaleźć inną porę. Popołudniowy rytuał przejścia między pracą a czasem wolnym? Wieczorna medytacja wyciszająca umysł po całym dniu?
Rób to, co możesz z tym, co masz.
Wybierz czas, w którym masz święty spokój. Zadbaj o to, żeby czas przeznaczony na medytacje był wolny od rozproszeń. Przełącz swój telefon w tryb samolotowy, wyłącz dźwięki powiadomień. Wyślij intencję spokojnego, wolnego od zakłóceń czasu.
Miejsce do medytowania jest istotne. Jeśli dysponujesz przestrzenią w swoim domu, możesz sobie stworzyć kącik medytacyjny. Niech to będzie miejsce, w którym czujesz się dobrze, spokojnie, które będzie nastrajać Twój umysł do wyciszenia.
W jaki sposób zaaranżować miejsce do medytacji?
Możesz zapalić w nim świecę sprzyjającą praktyce – doda Twojej praktyce więcej blasku, dosłownie i w przenośni.
Możesz postawić obrazki czy zdjęcia, które Cię inspirują i koją. Obrazy natury, portrety Twoich nauczycieli, jeśli takich masz, obrazy związane z religią, którą wyznajesz.
Możesz też położyć w nim ważne dla Ciebie przedmioty. Kamień przywieziony z ukochanego miejsca, muszlę, Twój amulet, koraliki do medytacji.
Świeże kwiaty dodadzą temu miejscu Prany – życiowej energii.
Możesz skorzystać z aromaterapii. Zapal naturalne kadzidło lub kominek z olejkiem, który pomoże Ci się wyciszyć i zrelaksować.
Medytacja jest praktyką, która doskonali się z biegiem czasu. Im częściej stwarzasz okazje do medytowania, tym łatwiej Ci to przychodzi.
Możesz medytować nawet minutę. Trzy minuty. Osiem minut albo dwadzieścia dwie. Jednominutowa medytacja w trakcie kolejki w sklepie. Trzy minuty medytacji przed zaśnięciem. Osiem minut medytacji rano. Dwadzieścia dwie minuty medytacji każdego wieczora.
Tak naprawdę od Ciebie zależy, jak długo będziesz medytować. Ile czasu chcesz temu poświęcić? Ile czasu możesz temu poświęcić?
Jeśli chodzi o odmierzenie czasu, możesz skorzystać z budzika, zegara, z nagrania które ma określony czas lub też polegać na swoim wewnętrznym poczuciu czasu. W miarę jak medytujesz, nabierasz praktyki.
Dzięki codziennej, nieprzerwanej medytacji, tworzysz nowy nawyk. Rytuał medytacji. Niezależnie od tego, jaka jest pogoda, jak spałaś, jak się dzisiaj czujesz i co masz na głowie.
Wzburzona woda Twoich myśli ucisza się.
Widzisz piękne dno, które cały czas tam było.
Sat Chit Ananda.
Wiedza, Istnienie i Szczęście Absolutne.
1 Comment
Z pewnością medytacja stała się jednym z najważniejszych narzędzi wspomagających zdrowie psychiczne i fizyczne. Można tu podkreślić znaczenie otoczenia, w którym praktykujemy medytację. Jak wspomniano, stałe miejsce jest istotne, ale równie ważne jest, jak to miejsce jest urządzone. Zastosowanie elementów zgodnych z filozofią Feng Shui, takich jak rozmieszczenie mebli, wykorzystanie naturalnych materiałów i odpowiednie oświetlenie, może dodatkowo wpłynąć na jakość medytacji. Ważne jest, aby miejsce to było wygodne i funkcjonalne, ale jednocześnie sprzyjało wyciszeniu i skupieniu. Właściwie zaaranżowane miejsce może być wsparciem na ścieżce duchowego rozwoju i pomóc w osiągnięciu głębszego stanu świadomości.